Festivalis garsios atlikėjos garbei
Pasak vienos iš festivalio sumanytojų ir organizatorių Augenijos Kasparevičienės, „Beatričės vasaros“ kasmet į gražiausias Šakių vietas pritraukia vis daugiau muzikos mylėtojų, o tai – kruopštaus ir atsakingo, ilgus metus trukusio darbo rezultatas. Idėjos pradininkė nostalgiškai atsigręžia į festivalio idėjos pradžią ir su šypsena prisimena, kaip bėgant laikui augo šiandien jau tradicija tapęs projektas.
„Festivalio idėja gimė prieš 11 metų, kai Lietuvos Respublikos kultūros ministerija sudarė respublikinę komisiją žymiosios lietuvių dainininkės Beatričės Grincevičiūtės šimtmečio progai paminėti. Tuomet ten vykau atstovauti Šakių kraštui, kuriame savo vaikystę praleido B. Grincevičiūtė. Pasitarimo metu vieningai nusprendėme, jog šios sukakties įprasminimui reikalingas kokybiškas ir emociškai gilus profesionalios muzikos renginys“, – prisimena A. Kasparevičienė.
Ji pasakoja, jog pirmieji „Beatričės vasaros“ festivaliai buvo kur kas kuklesni – koncertuodavo vos keletas atlikėjų, todėl ir patys renginiai vykdavo mažesnėse uždarose erdvėse. Visgi, organizatorė pabrėžia, jog didžiausias dėmesys visuomet sutelkiamas į koncertų kokybę, tad festivaliui augant, nuolat ieškota įdomių, akustiškai labiausiai tinkamų erdvių.
„Koncertai vyksta unikaliose krašto vietovėse, tarp kurių – vienintelė Lietuvoje aštuoniakampio plano, klasicistinių formų Griškabūdžio Kristaus Atsimainymo bažnyčia bei XIX a. menantis, vienas iš nedaugelio Lietuvoje išlikusių neobarokinės architektūros pavyzdžių – Zyplių dvaras“, – pasakoja A. Kasparevičienė ir papildo, kad didele trauka taip pat pasižymi Gelgaudiškio dvaras, treti metai atrasta Sudargo buvusios bažnyčios erdvė bei Kidulių dvaras.
Ji priduria, jog ilgainiui ne tik keitėsi išskirtinės festivalio erdvės, tačiau plėtėsi ir paties projekto programa: „Iš pradžių festivalis buvo orientuotas tik į klasikinę muziką, tačiau norėdami įnešti įvairovės, jo programą papildėme ir kitais, modernesniais muzikos žanrais. Bėgant metams, atlikėjų gretas papildė žinomi ir ryškūs Lietuvos bei užsienio muzikos profesionalų vardai.“
Renginiai, lavinantys muzikinį skonį
Pasak A. Kasparevičienės, „Beatričės vasaros“ neapsiriboja vien pramoginiais tikslais – svarbu ne tik sudominti, bet ir edukuoti klausytoją. Ji pastebi, jog profesionaliąja muzika labiausiai domisi kiek išrankesni klausytojai, tačiau sako, kad į festivalį kasmet atvyksta vis daugiau šio žanro „naujokų“, norinčių pasisemti kitokios kultūrinės patirties.
„Profesionalioji muzika lavina muzikinį skonį ir padeda suprasti įvairius žanrus bei pajusti jų skambesį. Kaskart mūsų kūrybinė komanda stengiasi į repertuarą įtraukti daugiau skirtingų pasirodymų, suteikiant klausytojams daugiau galimybių rinktis. Taip norime išplėsti jų pasaulėžiūrą, supažindindami su plačiu muzikinių stilių spektru – nuo operos ir instrumentinės klasikos iki ritmingojo bliuzo“, – apie žanrų įvairovę entuziastingai kalba A. Kasparevičienė.
Apžvelgdama festivalio repertuarą A. Kasparevičienė pastebi, jog vyresnio amžiaus publika labiau linkusi lankytis klasikinės muzikos koncertuose, o jaunesnė – džiazo, bliuzo ir kitų šiuolaikinių muzikos stilių pasirodymuose. Anot organizatorės, festivalio programa suteikia galimybę rinktis, tačiau nepataikauja klausytojui: „Svarbiausia – išlaikyti aukščiausią profesionalumo lygį ir kokybę.“
Spalvinga vasaros festivalio programa
A. Kasparevičienė teigia, jog šią vasarą vykstančio festivalio programa pasižymi išskirtine renginių įvairove – koncertuoja ne tik ryškiausi Lietuvos atlikėjai, tačiau ir talentingi svečiai iš užsienio. Artimiausias festivalio renginys – itin laukiamas Bai Kamara Jr. ir grupės „Voodoo Sniffers“ koncertas, kuris įvyks jau liepos 23 d. Zyplių dvare. A. Kasparevičienė tikina, jog atlikėjas užburs klausytojus ritmingomis bliuzo melodijomis, kurios bent mintimis nukels į tolimiausius pasaulio kampelius.
„Liepos 25 d. festivalio programoje – ypatingas vargonų ir saksofono duetas, skirtas Griškabūdžio Kristaus Atsimainymo bažnyčios 225 metų pastatymo sukakčiai. Vargonininkas Balys Vaitkus gros istoriniais, 1804 metų vargonais, o saksofono meistrystę pademonstruos Petras Vyšniauskas“, – apie koncertą pasakoja organizatorė.
Rugpjūčio 8 d. Kidulių dvare įvyks kvarteto „Subtilu-Z“ pasirodymas, pažersiantis visą muzikinių žanrų įvairovę: skambės rock, pop ir modern folk stilių kūriniai, persipinantys su lietuvių liaudies tematika.
Festivalio uždarymas vyks rugpjūčio 22 d. ir grįš į Zyplių dvaro ansamblį. Aktorius Jokūbas Bareikis ir operos solistas Rafailas Karpis su grupe atliks rokenrolo dievaičių „The Beatles“ kūrinius bei papasakos apie legendinės grupės istoriją.
Motyvuoja bendruomenės palaikymas
A. Kasparevičienė kartu su projekto įgyvendinimo komanda džiaugiasi, jog festivalį ypatingai pamėgo Šakių krašto bendruomenė, kurią organizatoriai kiekvienais metais vis stengiasi nustebinti nauju repertuaru: „Mums labai svarbu, jog vietos bendruomenė įvertino festivalį – šis palaikymas yra mūsų varomoji jėga, suteikianti motyvaciją toliau tobulėti. Taip pat džiaugiamės, kad per visus renginio gyvavimo metus jį aktyviai palaiko ir Lietuvos kultūros taryba, Šakių rajono savivaldybė bei vietos verslas.“
Vienas iš ilgamečių festivalio mecenatų UAB „Gulbelė“ vadovas Arūnas Tarnauskas sako, jog šis renginių ciklas per daugelį metų ne tik praturtino bendruomenės kultūrinį spektrą, bet ir suteikė žmonėms iš kitų miestų ir miestelių dar vieną progą atvykti į Šakių kraštą.
„Neabejoju, kad „Beatričės vasaros“ garsins mūsų kraštą dar daugelį metų, tad norisi nepaliaujamai skatinti šą kultūrinę iniciatyvą, kad ji ir toliau sėkmingai augtų bei edukuotų žmones. Muzika užima svarbią dalį mūsų gyvenime, todėl būtina palaikyti kraštiečius, kurie geba kurti tokio aukšto lygio kultūrinius renginius, pritraukiančius klausytojus iš visos Lietuvos“, – įsitikinęs A. Tarnauskas.