2016 10 29

Pianistas Andrius Žlabys: „Reikia nuolat savęs klausti, kodėl groji ir ar tai turi prasmę“ 

Vienas garsiausių šalies pianistų, „Grammy“ apdovanojimui 2003 m. nominuotas Andrius Žlabys koncertuoja su žymiausiais pasaulio orkestrais, o kritikų liaupses pelno už novatoriškas interpretacijas ir virtuoziškumą.  
Andrius Žlabys
Andrius Žlabys / LVSO archyvo nuotr.

Šį sekmadienį A.Žlabio rečitalis įvyks Vilniuje. Pianistas atliks Johanno Sebastiano Bacho, Ludwigo van Beethoveno ir Sergejaus Prokofievo kūrinius.

Grosiu vieną iš karo sonatų, parašytą nepaprastai tragišku periodu. Šiame kūrinyje jaučiu žmogiškumo pasipriešinimą absurdui, istorinei mašinai, kuri bando prispausti individą, – sakė A.Žlabys.

Paklaustas, su kokiais iššūkiais tenka susidurti, grojant šių kompozitorių muziką, A.Žlabys teigė, jog iššūkiai patys įvairiausi, tačiau kartu čia slypi ir visas įmanomas grožis bei prasmė: „Visą laiką norisi, kad kūrinys kažkaip prabiltų. J.S.Bacho Partita Nr. 6, kurią atliksiu, yra šedevras netgi genialiame kompozitoriaus kūrybos kontekste. Bacho muzikoje svarbi polifonija, didelės muzikinės minties supratimas, nes Bachas visad „kalba labai ilgomis frazėmis – tą begalybės pojūtį reikia kažkaip pajausti.

Pasak A.Žlabio, L. van Beethoveno muzika vienu metu ir labai dramatiška, ir labai subtili, o sudėtinga S.Prokofievo kūryba veria naujus kontekstus: „Grosiu vieną iš karo sonatų, parašytą nepaprastai tragišku periodu. Šiame kūrinyje jaučiu žmogiškumo pasipriešinimą absurdui, istorinei mašinai, kuri bando prispausti individą.

LVSO archyvo nuotr./Andrius Žlabys
LVSO archyvo nuotr./Andrius Žlabys

Nuolat keliaujantis, intensyvų koncertų grafiką turintis pianistas teigia, jog pasirinkus tokį karjeros kelią visų svarbiausia, kad muzika teiktų džiaugsmą. „Žinoma, reikia ir ištvermės, disciplinos. Aš asmeniškai manau, kad svarbu intensyviai mąstyti apie tai, ką iš tikrųjų visu tuo bandai pasakyti. Reikia nuolat savęs klausti, kodėl groji ir ar tai turi prasmę. O toji prasmė turėtų būti ne tik asmeninė, bet ir kažkiek universali – kad atlikėjas galėtų atskleisti muziką apie save iš dalies pamiršdamas, – sakė A.Žlabys.

Manau, kad kiekvienas muzikantas gali pasakyti kažką visiškai unikalaus, telieka jam pačiam tai atskleisti ir surasti muzikoje, – teigė pianistas.

Nors pianisto koncertų maršrutai driekiasi nuo Niujorko iki Tokijo, A.Žlabys tikina, jog groti Lietuvoje – ypatingas džiaugsmas ir atsakomybė: „Čia, namuose, yra žmonių, ateinančių pasiklausyti būtent mano grojimo. Šie koncertai man yra labai svarbūs, o ir publika čia nuostabi – šilta, santūri.

A.Žlabys nuolat įvardijamas vienu garsiausių ir geriausių Lietuvos pianistų per visą šalies istoriją. Jis pats teigia, jog toks titulas įpareigoja, tačiau spręsti, ar tai tiesa, nesiryžta. „Iš tikrųjų manau, kad geriausiųjų rinkimas visad yra asmeniškas klausytojo pasirinkimas. Išeidamas į sceną stengiuosi visus epitetus pamiršti. Galų gale, kai esi scenoje, tuo metu esi vienintelis pianistas, vienintelis su ta gyva muziką, kurią tuomet girdi klausytojas – tai yra svarbiausia. Manau, kad kiekvienas muzikantas gali pasakyti kažką visiškai unikalaus, telieka jam pačiam tai atskleisti ir surasti muzikoje, – sakė A.Žlabys.

Pianistas teigia, jog yra daugybė muzikantų, iš kurių jis mokosi: „Visą laiką ieškau išminties, naujų metodų, efektyvesnių darbo būdų, gilesnio priėjimo, o taip pat ir kai kurių praktinių problemų sprendimo. Kadangi pats dėstau, susiduriu su įdomiu fenomenu – viskas, ko esu išmokęs iš savo pedagogų, staiga susikristalizuoja man dėstant. Dėstydamas aš ir pats suprantu ir atrandu tai, ką panaudoju vėliau.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai