2019 09 26

Saulius Bareikis ir Olegas Ditkovskis: nuo asmeninių patirčių iki naujų formatų

Išgirdus žodį „bardai“ arba „dainuojamoji poezija“, prieš akis – akustinė gitara, eiliuotos dainos ir gyvenimiškos istorijos. Dainuojantys aktoriai Olegas Ditkovskis ir Saulius Bareikis – vieni žinomiausių šios krypties atstovų, kurie į muziką žvelgia per asmeninius išgyvenimus ir pasiruošę naujiems muzikiniams išbandymams.
Olegas Ditkovskis ir Saulius Bareikis
Olegas Ditkovskis ir Saulius Bareikis / J.Kubilienės nuotr.

Pranešime žiniasklaidai rašoma, kad atlikėjų manymu, kūrybiniai ieškojimai padeda daugiau atrasti ir kitais būdais pasiekti klausytojų širdis. Spalio mėnesį O.Ditkovskis, S.Bareikis ir G.Storpirštis kartu su ansamblio „Lietuva“ choru ir orkestru pristatys koncertinę programą „Dainuoju Tau gyvenimą“.

Gimsta iš mūsų pačių

„Kūryba nėra tai, kuomet sėdi prie stalo ir nusprendi parašyti dainą. Tai greičiau muzikinis ar netgi dvasinės savijautos dienoraštis. Ypač jaunystėje mane domino autorystė, kurią iki šiol labai vertinu. Kūryba ne tik kyla iš individualių patirčių ar atspindi žmogaus vidų, bet ir siunčia asmeninę žinutę“, – mintimis dalijasi vienas iš „Aktorių trio“ narių S.Bareikis.

„Mes niekada negalvojome, kad mūsų dainos pasieks visuomenę ir bus tokios populiarios. Tai buvo subjektyvu, asmeniška, labai artima kasdienybei, bet vis tiek praėjome į viešumą. Žinoma, kalbame apie kitos pakraipos muziką, kurioje pasilikau ir šiandien“, – sako kitas „Aktorių trio“ narys O.Ditkovskis.

J. Kubilienės nuotr./Olegas Ditkovskis ir ansamblis „Lietuva“
J. Kubilienės nuotr./Olegas Ditkovskis ir ansamblis „Lietuva“

Mylėti tai, ką turime

Kalbinami atlikėjai sutinka, kad į dainuojamąją poeziją galima pažvelgti ne tik kaip į asmeninę patirtį, bet ir kaip į tautinės saviraiškos būdą. Bardus galime sieti su lietuvybe, netgi švietimu.

„Nesame skurdūs nei savo kultūra, nei istorija, nei apskritai genetika. Esame turtingi, norime tuo dalintis taip pat ir su jaunimu: temomis, turiniu, išraiška. Mylėkime tai, ką turime“, – ragina S.Bareikis. Be koncertų ir teatro veiklos, atlikėjas dėsto aktorinį meistriškumą ir aktyviai bendrauja su studentais.

„Lietuvybė yra labai plati samprata. Mes esame šioj žemės plutelėj, su šia kalba, šioje kultūroje. Be abejo, esame jų įtakojami. Jeigu būtume lenkai, dainuotume lenkiškai, jeigu kitos tautybės – vėl kitaip. O dabar esame lietuviai ir galime nevaržomai dainuoti lietuviškai“, – teigia O.Ditkovskis, šiuo metu daugiausiai koncertuojantis su dainininke Neda Malūnavičiūte.

Naujas formatas

Šiandien bardus galima sutikti visai kitokius nei įprastai – didesniu sąstatu ar net kitame stiliuje.

„Kai kuriame projektus, nebūdingus bardiniam variantui, išgirstame labai įdomiai suskambančią muziką. Dabar bendradarbiaujame su ansambliu „Lietuva“, ir čia daug kas priklauso nuo aranžuočių, partitūrų. Mano supratimu, tai stiprus kolektyvas, su kuriuo galima ieškoti ir atrasti. Bandome jungti autorines dainas su tautiniu paveldu – šitaip perkuriame savo dainas“, – naujo projekto užkulisius atskleidžia S.Bareikis.

J.Kubilienės nuotr./Saulius Bareikis
J.Kubilienės nuotr./Saulius Bareikis

„Solistai palaiko visą kūrybinį procesą. Galbūt jie pratę vieni, su gitaromis, o čia turėsime daug veiksmo. Būsime ne tik subtilūs, bet ir žaismingi, pakvailiosim ir pajudėsim su žiūrovais. Jie nustebs, kai išgirs žinomą dainą, o ji bus visai kitoje nuotaikoje. Pavyzdžiui, dainoje „Kaštonas“ būsime romantiški, nes kaštonai žydi pavasarį, kai norisi mylėti. Vieną dalyką atėję bardų mylėtojai tikrai suras – dvasinius išgyvenimus. Dainos atspindės tai, ko labiausiai trūksta žmogui“, – tikina premjeros „Dainuoju Tau gyvenimą“ režisierius Donatas Bakėjus, dar žinomas kaip šokėjas, choreografas, Anželikos Cholinos trupės narys.

Ansamblis „Lietuva“ pirmą kartą pristato jungtinį projektą su dainuojamosios poezijos atlikėjais Sauliumi Bareikiu, Olegu Ditkovskiu ir Gediminu Storpirščiu. Koncerte „Dainuoju Tau gyvenimą“ legendiniai bardų šlageriai „Žalia, žalia“, „Aš mylėjau tave tau nežinant“ ir kitos poetų dainos skambės nauju, dar negirdėtu stiliumi kartu su choru ir tautinių instrumentų orkestru.

M.Siruso nuotr./Ansamblis „Lietuva“
M.Siruso nuotr./Ansamblis „Lietuva“

Premjera numatoma nuo spalio 9 d. Vilniuje, Šiauliuose, Ignalinoje, Marijampolėje, Pakruojyje, Tauragėje ir Radviliškyje. 2020 m. programa bus tęsiama ir kituose Lietuvos miestuose.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis