Lietuvoje grynai vyriško folkloro kolektyvų nėra gausu, kaip ir muzikinių šios tradicijos įrašų, todėl „Ugniavijo“ albumas „Karo dainos“ yra gan išskirtinis leidinys. Liaudies muzikos ansambliuose dažniausiai dalyvauja būrys atlikėjų, susiliejančių į vientisą chorą, tuo tarpu „Ugniavijo“ nariai siekia išryškinti kiekvieno balso savitumą ir protėvių dainas perteikti pirmu asmeniu, per vyro-kario patirtį.
„Tas pačias istorines dainas, jeigu tarkim jas atlieka moterys, galima perteikti liūdnai ir pratisai, – pranešime spaudai cituojamas grupės vokalistas Martynas. – Bet mes esam jauni, nuo savęs galime pridėti griežtesnės dvasios, būgnų ritmų, daugiabalsiškumo ir skambesio, kurį savaime atrandame tomis dainomis gyvendami. Norime gaivinti vyrišką folkloro tradiciją, pažinti ją autentišką ir atspindėti per savo patyrimą.“
Grupės archyvo nuotr./Grupės „Ugniavijas“ albumas „Karo dainos“ |
Pavyzdžiui, albumo kūrinys „Oi šermukšnio“, pasakojantis apie 1605 m. Salaspilio mūšio įvykius, turėjo tik žodžius, jam pritaikyta tradicinė lietuviška-latviška melodija. Daina „Balnok tarnai“ išsiskiria tuo, jog jos eigoje natūraliai kinta, greitėja ritmas. Visas albumas veda per kario gyvenimo kelią – nuo aušros iki sutemos, nuo susirinkimo „Pulkun pulkun“ iki iškeliavimo į Dausas „Palaukėj pamiškėj“, kur pasirodo simbolinis pranašas paukštis, o žuvęs karys ne miršta, bet apsiveda su ietimi.
Manto Puidos nuotr./„Ugniavijas“ |
Įrašinėjant „Karo dainas“ studijoje, paaiškėjo, jog jas įamžinti pavyks tik atliekant visiems muzikantams vienu metu. Įrašinėjant atskirais garso takeliais, dingdavo kūrinio stiprumas ir įtaigumas. Keletą kūrinių grupės vyrai sėkmingai įrašė iš pirmo karto, tad bendras albumo pojūtis gyvas, sklandus ir tikroviškas.
Pasak leidyklos „Dangus“, kompaktinė plokštelė „Karo dainos“ bus vienas įdomiausių Lietuvos etninę muziką reprezentuojančių leidinių. Išskirtinumo albumui pridėjo talentinga dizainerė Jurga Budrytė, iškilios spaudos detalės, rupus digipack popieriaus paviršius.
Prieš 5 metus trejetą folklorą mėgstančių vaikinų suvienijo noras puoselėti vyriškas lietuvių dainas, didingą tėvynės meilės palikimą iš įvairių istorijos amžių. Prie Martyno, Mindaugo ir Vytenio netrukus prisijungė Kazimieras – keturių vyrų atliekamos dainos suskambo dar sodriau ir galingiau. Šiemet „Ugniavijo“ gretas papildė ir penktasis narys Dominykas, grojantis violončele. Grupės dalyviai nuolat gilinasi į senuosius amatus, dalyvauja istorinių klubų veikloje, groja kituose muzikos kolektyvuose.
Grupės archyvo nuotr./Grupės „Ugniavijas“ albumas „Karo dainos“ |
Savo įkvėpėjais „Ugniavijas“ įvardija panašios tematikos grupę „Vilki“ iš Latvijos, kurie protėvių tradicijomis seka jau daugelį metų. „Kai išgirdome „Vilki“, įspūdis buvo tikrai didelis, pagalvojome – jeigu latviai turi tokią grupę, kodėl negalime sukurti mes? – šypteli Martynas. – Mus taip pat įkvepia žymaus Dzūkijos dainininko Petro Zalansko įrašai, Lietuvos laisvės kovų dainos.“
Pirmąsyk „Ugniavijas“ atliko partizanų dainas festivalyje „Mėnuo Juodaragis“ 2008 m. – nuo to laiko šis renginys tapo grupės gimtadieniu. Dėsninga ir simboliška, kad ilgą laiką brandintas pirmasis muzikinis „Ugniavijo“ leidinys šiemet pristatytas „Mėnesio Juodaragio“ scenoje.
Rugsėjo mėnesį „Ugniavijo“ narys Vytenis išvyksta tobulinti profesinius įgūdžius į užsienį ir pilna sudėtimi grupę išvysime negreit. Todėl po didelio pasisekimo sulaukusio „Karo dainų“ pristatymo festivalyje Zarasuose, nutarta grupės gerbėjams surengti dar vieną vyriškų dainų vakarą Vilniuje, kur koncertuos ir svečiai – sostinės jaunimo kolektyvas „Obelija“.