Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Panevėžio kultūros įstaigose taupymo režimas: nėra lankytojų – nėra ir šviesos

Kylančios elektros kainos verčia taupyti kultūros įstaigas, bet yra tokių vietų, kuriose negalima išjungti šviesos, sumažinti elektros energijos vartojimo – meno kūriniams reikia ypatingų sąlygų. Tokių įstaigų – muziejų, dailės galerijų – vadovai dar neskuba kelti bilietų kainų, nes baiminasi, jog gali sumažėti lankytojų srautai.
Elektros kainos
Elektros kainos / 123RF.com nuotr.

Energetikos krizė gąsdina, nes neaišku, kaip teks susimokėti už elektrą, kurios kainos per dieną kyla kartais. Panevėžio mieste ir rajone veikiančiu kultūros įstaigų vadovai netenka žado, gavę sąskaitas už sunaudotą elektros energiją. Kai kurioms įstaigoms kainos šoktelėjo keturis arba daugiau kartų.

Meno kūriniams ypatingas dėmesys

Panevėžio dailės galerijos vadovas Egidijus Žukauskas naujienų portalui JP teigė, kad nėra ramios valandos – vis galvoja apie didėjančias elektros kainas.

„Meno kūriniams reikia tam tikrų sąlygų. Turi būti užtikrinta atitinkama šiluma, drėgmė ir, savaime suprantama, norint lankytojams pateikti tinkamai meno kūrinius, juos privalu tinkamai apšviesti. Tai ne tik bendras apšvietimas, bet ir taškinis. Dailės galerija tuo turi rūpintis, tai mūsų darbo specifika“, – pasakojo E.Žukauskas.

Su elektros tiekėjais – nežinomybė

Pasak Dailės galerijos vadovo, šilumą įstaigai tiekia „Panevėžio energija“.

„Rekonstravus įstaigos pastatą, renovuoti modernizuoti šiluminiai punktai, kurie palaiko oro temperatūrą, kokios reikia – reaguoja į lauko temperatūrą. Ši problema išspręsta, o su elektros energija sudėtingiau – neįvyko trys viešieji pirkimai pasirenkant elektros energijos tiekėjo. Neįvyko todėl, kad nė vienas tiekėjas neatsiliepė į mūsų pasiūlytą kainą. Dabar mums elektra tiekiama pagal garantinį tiekimą, bet esame nežinomybėje. Reikia valdžios įsikišimo, kad ta nežinomybė baigtųsi“, – aiškino kultūros įstaigos direktorius ir teigė, jog laukia, kokius sprendimus priims šalies Vyriausybė ir politikai.

Nesuprantami elektros tiekėjai

Dailės galerijos direktorius E.Žukauskas perspėjo, kad ilgai trypčioti negalima, nes artėja šildymo sezonas ir elektros vartojimas didės.

„Keistai atrodo elektros tiekėjai, už kurių nugarų nėra gamybos. Tai tik perpardavinėtojai, kurie biržoje perka, o paskui parduota. Niekaip nesupratu nepriklausomų elektros tiekėjų žaidimo taisyklių, kokiomis sąlygomis ir pagal kokias taisykles jie dirba?“, – svarstė E.Žukauskas ir pakartoja, laukiąs Vyriausybės sprendimų ir pajuokavo, kad Dailės galerijoje taupymo režimas veikia: nėra lankytojų – šviesa neįjungta, yra lankytojų – šviesa yra.

Direktoriaus kabinete – prietema

Panevėžio kraštotyros muziejaus direktorius Arūnas Astramskas sakė, kad visos biudžetinės įstaigos susiduria su elektros energijos kainų šuoliu.

„Belieka taupyti elektrą ir ją išjungti tada, kai muziejuje nėra lankytojų. Net ir direktoriaus kabinete nedega šviesą ir sėdžiu prietemoje. Tiesa, yra tokių eksponatų, kuriems reikalingas atitinkamas režimas, bet galime išjungti šviesos, kai nėra lankytojų. Taip nusistatėme, taip taupome“, – pasakojo apie taupymo režimą A.Astramskas

Bilietų kainų nedidins

Anot Kraštotyros muziejaus vadovo, su nerimu laukia prasidedančio šildymo sezono.

„Tačiau viliuosi, kad bus priimti tam tikri sprendimai, nes su šia problema susiduria ne tik muziejus, bet ir kitos Panevėžio biudžetinės įstaigos. Manau, kad ypatingai sunkus ir skaudus laikotarpis bus mokykloms, kurių plotai didžiuliai. Kita vertus, tokios problemos ne pirmiena, juolab kad šildymo kainos keičiasi dažnai. Tik gal tokio šuolio nebuvo, koks bus dabar“, – aiškino A.Astramskas ir teigė – bilietų kainų kelti nesiruošia, nes tai pajamų nepadidins, bet sumažins lankytojų srautą.

Svarbu nepamiršti pozityvo

Panevėžio rajono Upytės tradicinių amatų centro vadovė Aušra Sidorovienė problematiškose situacijose stengėsi įžvelgti daugiau pozityvo.

„Galvojame apie taupymą ir svarstome visas galimybes. Pats elementariausias dalykas – nepalikti be reikalo degančios šviesos. Mūsų šildymas priklauso nuo elektros, tai akivaizdu, kad šaltuoju metu suvartosime daugiau elektros energijos. Kai bus šalčiau, virsime arbatas, o žolelių turime nemažai. Be to, galima ir šilčiau apsirengti. Kol kas griežtesnių nurodymų neturime ir dirbame normaliu darbo režimu. Esame nusiteikę pozityviai, kol dar nėra labai šalta“, – aiškino A.Sidorovienė ir sakė, kad darbo šiuo metu pakanka, todėl daug juda ir apie šaltį galvoti neturi laiko.

„Nėra taip blogai, kai Ukrainoje, kur vyksta karas. Kita vertus, ne vieną paniką esame išgyvenę. Niurzgėti nenoriu, o pozityvus požiūris padeda lengviau išgyventi sudėtingus laikotarpius, o jeigu kas nori gardžios arbatos, kviečiame į Upytės amatų centrą“, – šviesiai kalbėjo Upytės amatų centro vadovė.

Aptars situaciją su vadovais

Panevėžio rajono savivaldybės administracijos direktorius Eugenijus Lunskis aiškino, kad artimiausiu metu įvyks susitikimas su biudžetinių įstaigų vadovais.

„Aptarsime situaciją ir pateiksime įstaigų vadovams taupymo užduotis. Tai susiję ir su šiluma, ir elektros energija. Bus pateikti skaičiai, kurie apibendrins per metus vidutiniškai sunaudojamus šilumos ir elektros energijos kiekius. Bandysime susiskaičiuoti ir numatyti uždavinius, koks maksimalus kilovatvalandžių kiekis per mėnesį gali būti suvartojamas“, – sakė E.Lunskis ir teigė, jog stebės, kaip sekasi taupyti ir priminė, kad taupant būtina nepamiršti, jog reikia išlaikyti higienos normas.

Darbo savaitės netrumpins

Pasak Savivaldybės administracijos direktoriaus, trumpinti darbo savaitės dar neketinama.

„Rajono savivaldybės pastate planuojame sumažinti šildomus plotus – nešildysime garažo. Be to, bus mažinamas priemiestinių gyvenviečių gatvių apšvietimo laikas – naktį jis išjungiamas viena valanda anksčiau, o vakare įjungiamas valanda vėliau. Stebėsime situaciją ir, jeigu reikės, imsimės ir kitų priemonių“, – paaiškino E.Lunskis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos