VDA etikos sargai konstatavo, kad Gintautas Trimakas pažeidė etikos normas

Vilniaus dailės akademijos (VDA) dėstytojas, fotografas Gintautas Trimakas, bandydamas užmegzti neakademinius santykius su studentėmis, pažeidė šios aukštosios mokyklos etikos normas, pirmadienį konstatavo VDA Senato etikos komitetas.
Gintautas Trimakas
Gintautas Trimakas / Gintaro Česonio nuotr.

Po daugiau nei dvi valandas trukusio uždaro posėdžio Etikos komiteto pirmininkas ir Architektūros katedros vedėjas Marius Pranas Šaliamoras sakė: „Turėjome du oficialius skundus, dar gavom papildomą vieną, kur kaltinimai irgi buvo panašaus pobūdžio. Taip pat gavome 246 palaikymo laiškus, dauguma iš VDA dabar studijuojančių studentų.“

Vertinant skundus Etikos komisija konstatavo, jog buvo pažeistas VDA akademinės etikos 7.2 punktas „akademinės bendruomenės nario žeminimas, naudojantis savo viršenybe“ ir iš dalies pažeistas 8.1 punktas „dėstytojo siekimas užmegzti neakademinius santykius su studentu“.

„Kas už tai Trimakui gresia, spręs rektorius. Mūsų rekomendacija neapibrėžta. Mes, tiesą pasakius, nelabai drįstam ką nors siūlyti, nes formaliai, kai pažeidžiamas koks nors etikos punktas, dėstytojas turėtų būti atleidžiamas iš pareigų, tokia yra tvarka, tokia yra praktika. Dabar negalima lyginti, bet Gasiūno skandalo šviesoje šitie punktai nėra tiek skandalingi, bet jie tikrai nepriimtini. Mes nematom komiteto kaip tokios jėgos, kad spręstume žmogaus likimą. Vis dėlto spręs Senatas ir rektorius. Arba bus griežtas papeikimas su įrašymu į bylą, arba bus atleistas“, – po posėdžio žiniasklaidos atstovams sakė M.P.Šaliamoras.

Senato posėdis, nulemsiantis, ar G.Trimakas galės toliau dėstyti VDA, vyks šį trečiadienį.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Marius Pranas Šaliamoras
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Marius Pranas Šaliamoras

„Manau, principingai ir nuosekliai įvertinom poelgį, nežiūrint į tai, kad yra didelis palaikymas ir geri žodžiai jo adresu skamba, bet buvo toks faktas, kuris garbės nedaro“, – sakė M.P.Šaliamoras.

Paprašytas patikslinti, kodėl buvo priimtas toks sprendimas, jis teigė: „Už tai, kad [G.Trimakas] nederamai kreipėsi į merginą ir ją įžeidė. Jis jai sakė „komplimentą“ ją apibūdindamas ir, kaip sakė pati mergina, prisilietė. Jai tai buvo nemalonu ir ji to dėstytojo vėliau vengė.“

Anot jo, tai – kelerių metų senumo įvykiai.

Prieš posėdį M.P.Šaliamoras žiniasklaidos atstovams sakė: „Trimakas yra vienas studentų mėgstamiausių dėstytojų. Matyt, jo bendravimo stilius vieniems labiau tinka, kitiems netinka. Jam irgi reikia permąstyti savo bendravimo stilių ir elgesį, ką jis pats savo pasiaiškinime ir savo komentaruose irgi yra išreiškęs. Žmogus išgyvena, bando permąstyti ir save įvertinti. Tai nėra gynyba ar bėgimas nuo atsakomybės. Jis mūsų komitetui yra išreiškęs nuomonę, kad sutiks su bet kokiu sprendimu, kurį mes priimsim“, – sakė M.P.Šaliamoras

Jis taip pat pabrėžė, jog ši istorija nėra tapati Jono Gasiūno – kito seksualiniu priekabiavimu kaltinto VDA dėstytojo, kuris pasitraukė iš užimamų pareigų – atvejui: „Nereiktų ant vienos lėkštelės dėti Gasiūno ir Trimako klausimų, nes sprendžiamas vis tiktai žmogaus reputacijos, iš dalies ir likimo klausimas. Noriu pasakyti, kad tie klausimai visiškai skirtingi. Kaltinimai Trimakui ir jo elgesys yra visiškai kito pobūdžio negu Gasiūno atveju.“

Paklaustas, kokio pobūdžio buvo G.Trimako elgesys pateiktuose skunduose, komiteto pirmininkas sakė: „Kad pajuokavo, kad pavadino kažkaip, kad prilietė, kad pasodino fotolaboratorijoj. Nėra ten kažko tokio gašlaus, kaip dabar jau visi priprato skaityti.<...> [Šiuo atveju] daugiau nesusipratimo elementų negu realaus priekabiavimo ar seksualinių santykių siekimo. Ta medžiaga rodo, kad tai nėra ilgai trukęs ar kažkoks labai sąmoningas veiksmas.“

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vilniaus dailės akademija
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vilniaus dailės akademija

G.Trimakas buvo trečias VDA dėstytojas, sulaukęs kaltinimų nederamu elgesiu su studentais. Tapybos katedros dėstytojas Jonas Gasiūnas pats pasitraukė iš užimamų pareigų, tačiau savo kaltės nepripažino. Iš pareigų buvo atleistas ir psichologas, istorikas Arvydas Liepuonius. Išėjimo iš darbo pareiškimą parašė jis pats ir atsiprašė studentų už „perteklinį dėmesį“.

Vertindamas pastarąsias savaites VDA krečiantį skandalą M.P.Šaliamoras sakė: „Savotiškai net dėkingi esam šitam atvejui, kad mes buvom pastumti galbūt pirmieji visus tuos opius klausimus [spręsti]. Nes nebūkim naivūs – visoj Lietuvoj problemos yra panašios, tik [klausimas], kaip į jas į reaguojama. Tai mes, priešingai nei nuo noro ką nors slėpti ar užglaistyti, pasirinkom tokią strategiją, kad reikia išspręst tuos santykius, juos išaiškinti. <...> Dėstytojas yra stipresnis asmuo aukštojoje mokykloje. Net jei jis apkaltinamas dėl kažkokių priežasčių per stipriai, vis tiek konstatuojam faktą, kad jis nesuvaldė padėties, neišsprendė konflikto, net sudarė sąlygas būti apkaltintas.“

M.P.Šaliamoras taip pat teigė, jog VDA dėstytojams bus inicijuojami bendravimo psichologijos kvalifikacijos kėlimo kursai.

Anot jo, Etikos komiteto posėdyje taip pat buvo aptartas ir Tapybos katedros klausimas – M.P.Šaliamoras sakė, jog komitetas Senatui siūlys reorganizuoti katedrą, kurioje buvo nedraugiška ir nedarbinė atmosfera, taip pat stiprinti katedros vadybą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis