Buvusios ministerijos palikimas ir santykiai su dabartine Vyriausybe
15min teiravosi, kokią Kultūros ministeriją rado naujai išrinktas ministras. Atsakydamas į klausimą S.Kairys įstaigą apibūdino kaip „tuščią pastatą“.
Man būtų svarbu, kad Kultūros ministerija nebūtų suprantama kaip kažkoks uždaras klausimų ratas, liečiantis tik meną ir menininkus.
„Kalbėdami apie komandą kartais nuvertiname žmones, kurie čia dirba daugiau nei 10 metų. Vis dėlto man susidaro įspūdis – Kultūros ministerija buvo užsidariusi tarp savo sienų. Man būtų svarbu, kad Kultūros ministerija nebūtų suprantama kaip kažkoks uždaras klausimų ratas, liečiantis tik meną ir menininkus. Mano siekis, kad bendradarbiavimo su kitomis ministerijomis ir Vyriausybe būtų kuo daugiau. O iš Kultūros ministerijos būtų ir energija, ir matomumas, ko pasigesdavau ankstesnės ministerijos komunikacijoje.“
Žinoma, aš tikrai matau, kad ministerija yra nedidelė, tęsė S.Kairys: „Sakyčiau, kad iš administracijos jaučiu šiokį tokį nedrąsumą, ką labai norėčiau išgyvendinti ir įnešti daugiau energijos, ambicijos.“
Ar tai reiškia, kad jūs Vyriausybėje esate negirdimas, ar į jūsų žodžius neįsiklausoma?
Tuo metu T.Grabys teigė: „Ministre, tikrai suprantu, kad jūs deklaruojate rūpestį kultūros sektoriumi. Ir būtų keista, jeigu būtų kitaip. Prieš pradėdamas eiti ministro pareigas žadėjote, kad pirmasis jūsų darbas bus grąžinti kultūros įstaigas į visavertį gyvenimą. Jūs teigėte nesuprantąs, kodėl visos be išimties kultūros įstaigos turi būti uždarytos, o šis sektorius – nepagarbiai nustumtas. Panašu, kad pirmasis siekis yra nesėkmingas. Ar tai reiškia, kad jūs Vyriausybėje esate negirdimas, ar į jūsų žodžius neįsiklausoma?“
Abejočiau, ar į klausimus apie kirpyklas arba eiles prie „Batų kalno“ reikėtų atsakinėti Kultūros ministerijai.
S.Kairys pripažino, kad norėtų didesnio įsiklausymo. „Iš kitos pusės, suvokiant visą situaciją esama skirtumo tarp tų žmonių, kurie nedalyvaudami ekonominėje veikloje kuria problemą ir pačiam biudžetui, kuris reikalingas toms pačioms kultūros įstaigoms. Kalbant apie kultūrą ir jos įstaigas, finansinės pagalbos priemonės ir sprendimai yra priimti. Kalbant apie atlaisvinimus, tai iš bendruomenės jaučiamas natūralus didelis lūkestis, ką aš tikrai labai puikiai suprantu. Bet abejočiau, ar į klausimus apie kirpyklas arba eiles prie “Batų kalno„ reikėtų atsakinėti Kultūros ministerijai. Ji tikrai deda visas pastangas ir siekia kuo greitesnio atvėrimo, bet kolegos taip pat turi argumentų ir galvoja apie epidemiologinę situaciją.“
S.Kairio teigimu, situacija gali radikaliai pasikeisti. Nors neseniai stebėjome gerą Lenkijos ir Estijos pavyzdį, „šiandien Estija – uždaryta visiškai, nors 50 proc. pajėgumu įstaigos vis tiek veikė“.
Apie skiepus kultūros bendruomenei
15min teiravosi, jeigu valdžiai rūpi kultūros sektorius, kodėl vakcinacijos sąraše nėra kultūros bendruomenės? Šį klausimą savo feisbuko paskyroje kėlė dramaturgas Marius Ivaškevičius.
„Gerbiama Valdžia! Paskiepykite Lietuvos aktorius be eilės. Visus – senus ir jaunus. Ne blato prašau, o kūrybingo lankstumo jūsų principingume“, – teigta įraše.
Kol jų veikla neprasideda, tai [skiepijimas] nespręstų problemos.
„Mes užtikrinome, kad kultūros sektorius be išimčių turi visas galimybes vykdyti testavimą, nes natūralu, kad kol jų veikla neprasideda, tai [skiepijimas] nespręstų problemos. Kai turime didelius kolektyvus – teatrus, operas ir t.t. – tai jų repeticijos yra ta vieta, kur būtinas saugumas.“
„Ši diskusija yra labai įtempta, yra įvairių sferų žmonių, kurie irgi natūraliai kelia klausimą, kodėl ne mes? Tačiau turime situaciją, kurioje labai mažai pajudėta su skiepijimo grupėmis. Šioje vietoje nemanau, kad skiepijimas yra vienintelė išeitis. Kai susėdama prie stalo diskusijai, tai matome krūvą reikalavimų – žmonės turi būti testuoti, skiepyti ir pageidautina ne su „AstraZeneca“, – teigė ministras.
Kas S.Kairiui yra kultūra?
„Kartais kultūrą bandome suvokti, kaip kažkokius vykstančius renginius, parodas ar kitą kultūrinį veiksmą. Tačiau kultūra yra visur – ji atmintis, pasakojimai. Aš jos sąvokos nesiaurinčiau, suprantu ją labai horizontaliai“, – teigė ministras.
Ar tai kultūros dalis, ar popsas, kuris turėtų būti neįdomus Kultūros ministerijai?
T.Grabys teiravosi, ar privati pramogų industrija, neišlaikoma iš valstybės, taip pat yra kultūra? „Nesistengčiau visko sukišti į vieną ar kitą apibrėžimą“, – atsakė pašnekovas. Jo požiūriu, visada galima diskutuoti. Kaip pavyzdį jis pateikė privačius ir populiarių atlikėjų koncertus užduodamas klausimą: „Ar tai kultūros dalis, ar popsas, kuris turėtų būti neįdomus Kultūros ministerijai? Būtent pandemijos metu Kultūros ministerijos lyderystė ir globa, telkimas po savo sparnu yra be galo svarbus. Kalbant apie reguliavimus, labai aiškiai matosi, kad kultūros sektorius yra nevienalytis.“
Visą laidos epizodą žiūrėkite 15min transliacijoje.