„Arkos“ galerijoje – knygos meno paroda

Knygos meno parodoje „Arkos“ galerijoje yra eksponuojami 36 autorių kūriniai, dalyvauja visų kartų dailininkai – nuo žymių vyresnės kartos iki jaunų, besimokančių ar vos tik baigusių Dailės akademiją studentų. Parodą rengia Lietuvos dailininkų sąjungos Grafikos skyrius, rengėjos dailininkės Nijolė Šaltenytė ir Ieva Babilaitė-Ibelhauptienė. Parodą lydi neseniai Anapilin išėjusio ir daug prie šios parodos tradicijos puoselėjimo prisidėjusio Romo Oranto (1949-2012) kūrybos paroda.
Kęstučio Kasparavičiaus iliustracija
Kęstučio Kasparavičiaus iliustracija / Autoriaus archyvas

Šiemetinė knygos meno paroda yra antroji, nors pati trienalė turi daug gilesnes tradicijas, siekiančias Lietuvos sovietinio periodo laikus, kai joje dalyvaudavo visų trijų Baltijos šalių knygos meno kūrėjai. Ši paroda vėl pretenduoja tapti tradicine ir įsiterpti į platų Lietuvos dailės gyvenimą.

Parodoje buvo paskirtos 3 piniginės premijos, vardinis žymaus dailininko Algirdo Steponavičiaus apdovanojimas ir 5 diplomai. Pirmuoju diplomu apdovanotos Ievos Babilaitės-Ibelhauptienės mišria technika sukurtos iliustracijos „Vaizdai iš gyvenimo bobulytės ir kt.“, 2012. Iliustracijos išsiskiria naujų išraiškos priemonių ieškojimu, savitos stilistikos, meninės kokybės ir vaizdo tobulumo siekis.

Du antrosios vietos diplomai paskirti iliustruotojoms – Linai Dūdaitei ir Laisvydei Šalčiūtei. Abi dailininkės įvertintos kaip puikios „klasikinės“ iliustracijos kūrėjos. Linos Dūdaitės iliustracijos brolių Grimų „Pasakoms“ yra reikšmingas 2011 m. darbas (gavęs jau kelis apdovanojimus), rodantis ir autorės meistriškumą, ir jos iliustracijų „grįžimo link klasikinės iliustravimo tradicijos“ tąsą. Iliustracijos kurtos akvarele ir spalvotais pieštukais, pasižymi kruopščiai išpieštomis detalėmis, pateikiamas intriguojantis siužetas, įtraukiantis žiūrovą į iliustruojamą laikmetį. Dailininkė Laisvydė Šalčiūtė savo knygos „Ar bijai sušlapti?“, 2011, akrilu sukurtas iliustracijas leidžia žvelgti tarsi iš paukščio skrydžio, iš viršaus: jos lengvai skaitomos formos, pasižymi kūrėjos profesionalumu, kruopščiai apgalvotomis kompozicijomis, puikiu išpildymu. 

Šių metų knygos meno trienalės naujiena – Algirdo Steponavičiaus premija, kuri skiriama už vaikų knygos tradicijų puoselėjimą. Šiemet ji pirmąkart paskirta dailininkui Evaldui Mikalauskui už iliustracijas „Nojaus arka“. Knyga jau buvo įvertinta už iliustracijas knygos meno konkurse „Vilnius 2011“, tačiau parodoje kūriniai išsiskiria netradicinės technikos panaudojimu: dailininkas akvarelę lieja tiesiai ant medžio plokštės ir įtaigiai perteikia mums gerai žinomą Šv. Rašto siužetą. 

Parodoje eksponuojamos gerai pažįstamos Kęstučio Kasparavičiaus iliustracijos. Nusistovėjęs dailininko stilius, puiki atlikimo technika, šmaikštus vaizduojamo siužeto parinkimas yra tie bruožai, už kuriuos dailininko iliustracijos yra pelniusios ne vieną apdovanojimą. Šį kartą diplomu yra dėkojama už ištikimybę vaikų knygos iliustracijos menui ir jos garsinimą užsienyje.

Už dar kelius kūrinius yra paskirti diplomai. Vienas jų už novatoriškumą paskirtas Rimanto Rolios „Zuikių pasakų“ (2009) ir „Pasaulio sutvėrimo“ (2010) iliustracijoms. Šie kūriniai priskirtini vadinamajai nesiužetiniai iliustracijai, t.y. kurtai ne pagal literatūrinį tekstą. Išraiškingi koliažai išsiskiria ryškiu individualumu, dominuoja tikslus piešinys ir aiškus plakatiškumas, tiksliai perteikiantis idėją. 

Diplomu pažymėtos jaunosios dailininkės Agnės Matulionytės iliustracijos „Buk nr. 1 Dreams“, kurios išsiskiria formatu, koloru, drąsiai demonstruojamais skaitmeninės spaudos privalumais. Akivaizdu, kad jaunoji karta „nesaisto“ savo kūrybos su lietuviška tradicija ir ieško bendrųjų knygos meno tendencijų, madingos, aktualios, patrauklios stilistikos. Savitą priėjimą prie iliustracijos demonstruoja Martynos Stasiulionytės koliažai Giedrės Širvytės knygai „Sapnų knyga“ ir lietuvių liaudies pasakų iliustracijos. Nors Martyna dar jauna dailininkė, tačiau iliustracijos išsiskiria netradiciškumu ir jautriu koliažiniu senų fotografijų panaudojimu. Parodoje išsiskiria žaismingos tušu kurtos Martyno Kitovo iliustracijos, kurios inspiravo pagal jas parašyti tekstą. Reikia atkreipti dėmesį, kad šiuos jautrius, kompoziciškai subalansuotus piešinius kuria specialių dailės mokslų nebaigęs dailininkas, taigi už iliustracijų žaismę ir harmoniją paskirtas specialus diplomas.

Parodoje dominuoja vaikų knygų iliustracijos. Susidomėjimą vaikų knyga lėmė aktualus jos kontekstas, didesni paskutinių metų vaikų knygų iliustruotojų pasirodymai. Vienas reikšmingesnių projektų – Bolonijos vaikų knygų mugė 2011, kai Lietuva buvo pakviesta garbės viešnios teisėmis. Ta proga buvo išleisti šiuolaikinės Lietuvos vaikų knygos iliustracijos katalogai, įvertintas sovietmečio vaikų knygos meno palikimas, atrasti jaunieji šios srities kūrėjai, plačiau apžvelgtos vaikų knygos, jų leidyba.

Būtent toks didesnio ir platesnio masto specializuotas prisistatomasis reginys vienoje garsiausių užsienio vaikų knygų renginių – Bolonijos vaikų knygų mugėje, leido patiems plačiau pamatyti paskutiniųjų 10 metų Lietuvos vaikų knygos pokyčius, tendencijas, kryptis. Akivaizdu, kad Lietuvoje vaikų knygų leidyba yra sparčiai įsibėgėjusi ir šioje srityje dirba visos trys vaikų knygų iliustruotojų kartos: vaikų knyga turi savo skaitytojų ir vertintojų ratą. Vaikų knygos aktualumą taip pat skatina ir kitos organizacijos, ypač svarbus IBBY Lietuvos skyrius, dirbantis su vaikų knyga, puoselėjantis vaikų knygos kokybę, skatinantis geriausių – rašytojų, iliustruotojų, leidėjų – leidinių apdovanojimus, rengiantis naujų leidinių apžvalgas.

Per pastaruosius metus įvyko ir keletas reikšmingų vaikų knygų iliustracijų parodų Lietuvoje ir užsienyje, aktualūs tampa sovietmečio ryškiausi vaikų knygos kūrėjai (Birutės Žilytės kūrybos apžvalga Nacionalinėje dailės galerijoje), taip pat jų kurtos knygos – sparčiai perleidžiama vaikų klasika su originaliomis iliustracijomis. Išpopuliarėjo pačių dailininkų-iliustruotojų rengiamos vaikų edukacijos programos su iliustracijų kūrimo ir jų panaudojimo galimybėmis (Vilniaus knygų mugė ir kt.). Šis paminėtas kontekstas yra pakankamas pagrindas dominuoti vaikų knygos iliustracijai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos