Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

„ArtVilnius’21“ kviečia į tradicinį pasivaikščiojimą „Taku“

Šiuolaikinio meno mugė „ArtVilnius’21“ nekeičia tradicijos – spalio 15–17 dienomis lankytojus pasitiks skulptūrų, instaliacijų ir performansų paroda „Takas“. Joje šiais metais savo naujus kūrinius rodys 22 menininkai, rašoma renginio organizatorių pranešime žiniasklaidai.
E.Mikulskio performansas „Persona 2“, A.Ermino instaliacijos „Įvykio vieta“ eskizas, T.Kensmino „Vilniaus Baziliskas“, Nancy Naive performansas „Buy Me, God“
E.Mikulskio performansas „Persona 2“, A.Ermino instaliacijos „Įvykio vieta“ eskizas, T.Kensmino „Vilniaus Baziliskas“, Nancy Naive performansas „Buy Me, God“ / „Art Vilnius“ nuotraukos

Tarptautinė skulptūrų, instaliacijų ir performansų paroda „Takas“ – kasmetė šiuolaikinio meno „ArtVilnius“ paroda. Per 12 savo gyvavimo metų stipriai išaugusi ir išplėtusi savo ribas, ši paroda sulaukia ypatingo dėmesio – galerijos joje atranda naujų menininkų, o kolekcininkai – netikėtų kūrinių.

Praėjusiais metais parodos „Takas“ dalyvio, menininko Rafalo Piesliako instaliacija „Sodas“ buvo nupirkta ilgametės renginio mecenatės, advokatų kontoros „Cobalt“ vadovaujančio partnerio Dr. Irmanto Norkaus. Šią instaliaciją jis padovanojo Vilniaus miestui.

Parodą „Takas“ nuo mugės pradžios kuravo menotyrininkė, prof. dr. Raminta Jurėnaitė, vėliau – menotyrininkės dr. Elona Lubytė ir „ArtVilnius“ meno vadovė Sonata Baliuckaitė. Šiais metais „Tako“ vairą perimti pakviestas kuratorius Vytenis Burokas. „Kiekvienas kuratorius turi savo viziją ir, drįsčiau sakyti, skonį. Kadangi „Takas“ yra konkursinė paroda, labai įdomu stebėti, kaip kuratorius jai renka menininkus. Vienais metais patenka vieni, kitais – visai kiti, mums svarbu mugėje parodyti įvairovę, atspindėti meno pasaulyje vykstančias tendencijas“, – sako „ArtVilnius’21“ vadovė Diana Stomienė.

„Takas“ man asocijuojasi su pasivaikščiojimu, žvilgsnio pasikeitimu, taip pat – su kitokiu judėjimo stiliumi ir tempu. Tai kelionė pažintiniu taku, kuriame susidursime su įvairių kartų menininkų kūriniais“, – sako „Takas“ kuratorius V.Burokas.

Parodų ir edukacijos Nacionalinėje dailės galerijoje kuratorius, vienas iš parodos „JCDecaux premijos“ kuratorių, Vilniaus dailės akademijos Skulptūros katedros dėstytojas, menininkas V.Burokas teigia, kad šiais metais „Tako“ kūrinių – objektų, skulptūrų, instaliacijų ir performansų temos yra labai įvairios. Suverti jas kaip žemuoges ant vienos smilgos nepavyko, taigi paroda tampa ir diagnostiniu įrankiu, kalbančiu apie tai, kas rūpi jų autoriams ir ką jie kūrė pastaraisiais metais.

„Art Vilnius“ nuotr./Dalia Truskaitė. Instaliacija „Nepasakyt“ 2017 m.
„Art Vilnius“ nuotr./Dalia Truskaitė. Instaliacija „Nepasakyt“ 2017 m.

„Kartu su paraiškomis dalyvauti parodoje menininkai mums siuntė savo naujausių kūrinių aprašymus. Iš jų ir dėliojome tako segmentus, užutėkius, atsiveriančias laukymes ar tankmes. Jose meno gerbėjams atsiveria galimybė patyrinėti, ką per pastaruosius pandemijos metus kūrė skirtingų kartų menininkai. Tai skulptūros, objektai, performansai, šviesos instaliacijomis virtusi, iš įprastinių rėmų išėjusi spalvos lauko tapyba“, – sako parodos kuratorius V.Burokas ir priduria, kad „Take“ eksponuojama tiek skulptorių, tiek ir kitų menininkų kūryba, kuri išsilieja už savojo žanro ribų, virsta erdvinėmis instaliacijomis ar kitaip kelia medžiagiškumo, erdviškumo klausimus.

Vikos Paškelytės nuotr./Parodos Takas kuratorius Vytenis Burokas
Vikos Paškelytės nuotr./Parodos Takas kuratorius Vytenis Burokas

Parodoje bus pristatyta ir mugės lankytojų itin mėgstama performansų programa, kurioje visas tris mugės dienas bus galima pamatyti įspūdingą Monikos Dirsytės ištvermės ir valios performansą, taip pat Nancie Naive, Gabrielės Vetkinaitės, Edvino Mikulskio pasirodymus. Skirtingi kūrėjai nagrinės populiariosios kultūros ir jos ikoniškumo, individo formavimosi šeimoje ir visuomenėje, lyčių stereotipų klausimus. Vienas iš performansų – Domo Raibio „Padirbtas menotyrininkas“ taps neatsiejama mugės dalimi – menininkas ves performatyvią ekskursiją po mugę, kurioje pasakos išgalvotas istorijas, besirandančias jo galvoje, žiūrint į kūrinius.

„Art Vilnius“ nuotr./Domo Ignatavičiaus instaliacija „Siurbantys“, 2021 m.
„Art Vilnius“ nuotr./Domo Ignatavičiaus instaliacija „Siurbantys“, 2021 m.

„Take“ bus įkurdintas ir Geraširdžio Linkėtojo – menininko Vytauto Viržbicko kūrinys „Nieko švento“. Bus galima pamatyti ir pirmosios bei vienintelės iš Lietuvos menininkų į leidyklos „Thames & Hudson“ knygą „100 Painters of Tomorrow“ – perspektyviausių šiuo metu kuriančių pasaulio tapytojų sąrašą įtrauktos menininkės Kristinos Ališauskaitės naujieną – „Autoportretas košmaras“.

Savo „Vilniaus baziliską“ pristatys skulptorius, instaliacijų ir objektų kūrėjas Tauras Kensminas, o savo transformacijas – Matas Janušonis, šiais metais sukūręs kūrinį „Iškabos“. Neabejotinai daug minčių žiūrovams sukels skulptoriaus Mykolo Saukos „Galvos“, o ir kitų parodos menininkų – Dano Aleksos, Jono Aničo, Evelinos Dapkutės, Tomo Daukšos, Andriaus Ermino, Nerijus Ermino, Domo Ignatavičiaus, Džiugo Karaliaus, Ivetos Laure, Domo Mykolo Malinausko, Živilės Minkutės, Kęstučio Svirnelio, Pauliaus Šliaupos, Dalios Truskaitės, Karolio Vaivados darbai.

Paroda „Takas“ šiuolaikinio meno mugėje „ArtVilnius’21“ veiks jau nuo šio penktadienio, spalio 15 dienos. „ArtVilnius’21“ finansuoja Lietuvos kultūros taryba, globoja Vilniaus miesto savivaldybė, mecenatė – advokatų kontora „Cobalt“, ypatingasis partneris – „Lewben“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs