Bažnytinio paveldo muziejus kviečia švęsti ir pažinti valstybę

Vasarį Bažnytinio paveldo muziejus kviečia toliau švęsti Vilniaus 700 metų jubiliejų, kartu paminėti Lietuvos valstybės atkūrimo dieną Vasario 16-ąją ir sutikti Šv. Valentino dieną. Tai gera proga gyvai ir kūrybiškai pažinti sostinę, valstybingumo istoriją ir kultūros paveldą, rašoma pranešime spaudai.
Šeimų edukacija
Šeimų edukacija / Bažnytinio paveldo muziejaus fotoarchyvas

Muziejuje (Šv. Mykolo g. 9) dar galite spėti pamatyti parodą „Corpisanti. Katakombų relikvijos-skulptūros Valkininkų ir Buivydžių bažnyčiose“: vasario 11 ir 18 d. kviečiame į ekskursiją su gidu. Paroda pristato Romos katakombų šventųjų relikvijas-skulptūras, arba corpisanti (it. k. „šventieji kūnai“). XVIII a. vid. – XIX a. vid. jos tūkstančiais paplito daugiau nei dvidešimtyje pasaulio šalių. Parodos dėmesio centre – šv. Bonifaco ir šv. Florijono relikvijos, įspūdingos skulptūros, laikomos vieninteliais išlikusiais corpisanti pavyzdžiais Lietuvoje. Paroda supažindina su ritualiniu šių relikvijų perkėlimu į Valkininkų ir Buivydžių bažnyčias; eksponuojami rašytiniai ir ikonografiniai šaltiniai, šventųjų kankinių palaikų rentgeno tyrimai, pateikiami ir kiti geografiškai artimi atvejai, bylojantys apie sunaikintas, dingusias arba už šalies ribų atsidūrusias šio tipo relikvijas, patvirtinančias mūsų kraštus pasiekusį fenomeną. Ekskursijų pradžia – 15.30 val.

Vasario 11 d. muziejuje vyks šeimų edukacija „Vytis, lapinas ir liūtas“. Didikai ir dvasininkai, valstiečiai ir elgetos Lietuvos istorijoje paliko savo pėdsakus, kuriuos ir šiandien galime aptikti miestų gatvėse, muziejuose saugomuose daiktuose. Artėjančios Lietuvos valstybės atkūrimo dienos proga per edukacinį užsiėmimą pažinsime heraldinius ženklus, kilmingųjų paliktus ant bažnyčioms dovanotų liturginių indų, simbolinius ornamentus tekstilėje ir „shrink plastic“ technika gaminsime savo asmeninį suvenyrą. Pradžia – 12 val.

Bažnytinio paveldo muziejaus fotoarchyvas/Šeimų edukacija
Bažnytinio paveldo muziejaus fotoarchyvas/Šeimų edukacija

Vasario 15 d., ilgąjį trečiadienį, šv. Valentino dienos proga kviečiame pasivaikščioti sekant širdies motyvą Vilniaus katedroje ir varpinėje bei Šv. arkangelo Mykolo bažnyčios ir vienuolyno ansamblyje: vyks ekskursija „Širdies motyvas“. Varpinės bokšte išgirsite pasakojimų apie Barboros Radvilaitės ir Žygimanto Augusto meilės istoriją, skaitysite mylimųjų laiškus, pažinsite karalienės kasdienio gyvenimo detales. Nusileidę į katedros požemius atrasite nematytas pastato erdves, išgirsite rečiau girdėtas žavingas valdovų meilės istorijas. Antroje ekskursijos dalyje keliausime į Šv. arkangelo Mykolo vienuolyno ir bažnyčios ansamblį, kur aptarsime širdies simboliką vaizduojamajame mene. Ieškodami šio ornamento nagrinėsime auksakalystės dirbinius. Prisimindami meilę savo kraštui ir šeimai, žvelgsime į Sapiegų giminės antkapinius paminklus. Iš muziejaus saugyklų specialiai šiai progai bus iškeltas šv. Valentino relikvijorius. Pradžia – 17 val.

Vasario 18 d. kviečiame apsilankyti Vilniaus katedros varpinėje – čia vyks edukacija šeimai „Barbora etc.“, pristatanti Barborai Radvilaitei skirtą parodą-žaidimą.

„Barbora etc.“ – tokia paprasta, o ne priderančia iškilminga forma laiškuose pasirašinėdavo Lenkijos karalienė ir Lietuvos didžioji kunigaikštienė. Skaitydami jos susirašinėjimą su artimaisiais, aptardami mitybą, garderobą ir keliones galime pažinti kitą didikės gyvenimo pusę. Medžiagos ir kvapai, įprasti jos aplinkai, puikiai atskleidžia kasdienio gyvenimo detales. Nusprendėme juos rekonstruoti, atkartoti ir sudėti į stalčius komodos, tarsi tapusios privačiu baldu, saugančiu vaistus, kvepalus, brangenybes. Juos apžiūrėję keliausime į katedrą, kurios rūsiuose, karališkajame mauzoliejuje, ilsisi karalienės palaikai. Pradžia – 12 val.

Vasario 22 d. besidominčius Lietuvos ir Ukrainos istoriniais ryšiais, knygos istorija kviečiame į dr. Inos Kažuro (VU) paskaitą „Bazilijonų vienuolija ir knygų spauda“ muziejuje. Šiemet minimas Vilniaus 700 metų jubiliejus ir 400-osios šv. Juozapato Kuncevičiaus (c. 1580–1623) kankinystės metinės. Šios sukakties proga Lietuvos Respublikos Seimui 2023-uosius paskelbus šv. Juozapato metais, muziejus kviečia į renginių ciklą „Kijevo krikščionybės skaitiniai Vilniuje“. Knygotyrininkės Inos Kažuro paskaita – šio ciklo dalis, ji pristatys reformuotos bazilijonų vienuolijos indėlį į XVII–XVIII a. knygos kultūrą. Paskaitos pradžia – 18 val. Paskaita bus tiesiogiai transliuojama muziejaus „Facebook“ paskyroje.

Vasario 24 d., penktadienį, kviečiame į kūrybines dirbtuves „Vilniaus vienuolynų istorijos“ Vilniaus knygų mugėje (12.30–13.30 val. Jaunųjų skaitytojų salėje). Įspūdžių dieną kviečiame pasigaminti iššokančių atvirukų, kuriuos įkvėpė naujos muziejaus knygos vaikams „Vilniaus vienuolynų istorijos“ pasakojimai ir personažai. Karpydami, klijuodami ir piešdami sužinosime, kas mieste rūpinosi pamestinukais, kokios profesijos žmonės galėjo atlikti smulkias operacijas ir kodėl vienuoliai bernardinai bažnyčios turtus kartą užkasė darže. Jūsų lauks knygos autorės kartu su iliustratoriais Justina Norkute-Širin ir Artūru Širinu.

Vasario 25 d. kviečiame į muziejų, kur vyks edukacija šeimai „Gyvenimas vienuolyne: bernardinių kasdienybė Vilniuje”. Žvelgdami į senąjį Vilnių galime drąsiai tarti: „Kur pažvelgsi – vien bokštai“. Visos miesto bažnyčios, išskyrus katedrą, siejamos su vienuoliais, kurie skirtingais amžiais kūrėsi mieste. Buvusiame Šv. arkangelo Mykolo bernardinių vienuolyne pasakosime, kas dėjosi už storų jo sienų. Kokia buvo vienuolių kasdienio gyvenimo rutina? Kokie įvykiai sudrumsdavo lėtą, vienodą bernardinių dienos tėkmę? Pasakosime istorijas apie šias miesto gyventojas, aiškinsimės, kaip atrodo vienuoliškas abitas, ir naudodami simegrafijos (siuvinėjimo ant popieriaus) techniką išbandysime vieną itin gerbtinų vienuolių veiklų – siuvinėjimą. Pradžia – 12 val.

Visus metus kviečiame į ekskursijas po Vilniaus katedros požemius (14 val. – ekstremalus ilgasis maršrutas, 15.30 val. – įprastas maršrutas), jos lobyną (šeštadieniais 14 val. muziejuje). Norintiems eiti į ekstremalų maršrutą po Vilniaus katedros požemius patartina įvertinti savo fizinius gebėjimus (čia palikti originalūs praėjimai, kai kur susiaurėjantys iki 40 cm pločio; aukščiausias laiptelis, kurį reikia įveikti, – 42 cm aukščio).

Ekskursijų trukmė – nuo 1 iki 1,5 val. Būtina išankstinė registracija. Daugiau informacijos: tel. + 370 5 269 7800, el. p. edukacija@bpmuziejus.lt.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų