„Mintis rengti Birutės parko dienas kilo įgyvendinus projektą Birutės parko atspindžiai, kurio metu parke galima sutikti grafų Tiškevičių laikų personažus – pačius rūmų „šeimininkus“, guvernantę, tarnaites, jaunųjų grafaičių porelę bei kitus. Stebėdama juos vis galvodavau, kas gi galėtų vainikuoti šį projektą. Taip kilo mintis surengti Birutės parko dieną“, - apie renginio gimimą pasakojo šio projekto sumanytoja ir įgyvendintoja, Palangos kultūros centro renginių režisierė Aušra Latonienė.
Kasmet Birutės parko diena atspindi naują temą – siekiama meniškai papasakoti vis kitokią parko istoriją: viena iš švenčių buvo skirta pušiai ir pavadinta „Pušies keliu“, minint Lietuvos tūkstantmetį pagerbta šalies istorija surengus Lietuvos Biručių suvažiavimą, grafų Tiškevičių garbei parko saloje vaizdžiai pristatyta šios giminės istorija. „Šiais metais renginį skiriame Maironiui, kuris Palangoje ypatingai dažnai viešėdavo. Sieksime parko lankytojams atskleisti, kaip atrodė Palanga tuomet, kai gyveno Maironis“, - kalbėjo A. Latonienė.
Birutės parko dienos dalyviai bus supažindinti su daugeliui nežinomais faktais iš Maironio viešnagių kurorte – besidomintieji išgirs pasakojimų apie tai, kaip kaskart, atvykęs į Palangą, Maironis apsistodavo klebonijoje bei sėsdavo už vieno stalo su Juozu Tumu Vaižgantu bei Vincu Mykolaičiu Putinu, taip pat – kaip kunigas bei poetas eidavo pasivaikščioti nuo Birutės kalno iki tilto, čia sveikindavosi su Palangoje besiilsinčiu Prezidentu Antanu Smetona. Renginio dalyvių pasakojimai atskleis ir tai, kaip miestiečiai ir poilsiautojai, žinodami, jog Maironis mėgsta pasivaikščiodamas ateiti iki tilto, čia jo laukdavo, o sulaukę – tradiciškai visi drauge užtraukdavo dainą...
„Norime Birutės parko dienos lankytojams atskleisti ne akademiškąjį, o kitokį, liaudies mylimą Maironį“, - sakė A. Latonienė.
Dauguma planuojamų renginių bus įgyvendinami kartu su palangiškiais – lietuvių kalbos ir literatūros mokytojais, mokiniais, meno kolektyvais. Tačiau renginio organizatoriai pakvietė svečių ir iš kitų miestų. Vieni iš jų – prieniškiai floristai E. Ir G. Ačai. Būtent jiems patikėta sukurti parką papuošiančias floristines kompozicijas bei ant žolės meniškai išrašyti Maironio eilių citatas, kurios visą dieną parko lankytojams primins šį lietuvių literatūros klasiką.
Parke numatomus renginius pagyvins ir tautiniais drabužiais pasidabinusios mergaitės bei gyvai skambanti kanklių muzika – ją Maironis itin mėgo.
„Pagrindiniai Birutės parko dienos renginiai vyks rotondoje, prie centrinio tako ir ant Birutės kalno. Be jau minėtų renginių, lankytojai sulauks ir staigmenų – juk visuomet didesnis įspūdis lieka tuomet, kai kiekviena šventės detalė nėra žinoma, kai netikėtos smulkmenos priverčia nustebti“, - kalbėjo A. Latonienė.
Birutės parko dienos renginių (rugsėjo 8 d.) programa:
14 val. – Skaitome Maironį. Poeziją skaito Palangos lietuvių kalbos ir literatūros mokytojai (parko rotondoje).
16 val. – Prisimename Maironį. Šešėlis JMM. Maironio gyvenimo meniniai biografiniai etiudai. Leidinį pristato autorė, Maironio muziejaus direktorė A. Ruseckaitė (Gintaro muziejuje).
18 val. – atsiminimų ir muzikos valanda „Maironis ir Palanga“ (Gintaro muziejuje).
19.30 val. – Dainuojame Maironį (ant Birutės kalno).
Gintaro muziejuje veikia paroda „Maironis ir Palanga“. Maironio poezijos takais kviečia pasivaikščioti floristai E. Ir G. Ačai.