Po piketo kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson žadėjo, kad jau kitą savaitę pradės veikti darbo taryba, o trūkstamų lėšų kultūros darbuotojų atlyginimams didinti bus ieškoma ir savivaldybių biudžetuose.
Tikslas – atlyginimų augimas 75 eurais
Pasak Trišalės tarybos Kultūros komiteto pirmininkės Vidos Garunkštytės, Kultūros ministerija neatsižvelgė į reikalavimus kelti sektoriaus darbuotojų atlyginimus po 150 eurų jau kitąmet. Protesto organizatoriai siekė, jog kultūros darbuotojų algos padidėtų bent 150 eurų per ateinančius trejus metus, taip įgyvendinant Vyriausybės programoje numatytą pažadą sulyginti kultūros ir švietimo sektoriaus darbuotojų atlyginimus.
Pirmadienio rytą vykusios spaudos konferencijos metu Lietuvos paslaugų sferos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Aleksandras Posochovas teigė, kad kultūros darbuotojų atlyginimai 2019 m. turėtų augti bent 75 eurais.
Kol kas ministerija įsipareigojo atlyginimus kultūros sektoriaus darbuotojams 2019 m. padidinti vidutiniškai po 21 eurą, tam skirdama 3,5 mln. eurų.
Vos prasidėjus piketui L.Ruokytė-Jonsson protesto organizatorius pakvietė pokalbiui į Vyriausybės rūmus. Susirinkusieji ministrei šaukė „gėda“, savo nepritarimą išreiškė švilpimu.
Sugrįžusi po derybų L.Ruokytė-Jonsson teigė, jog apie konkrečius skaičius kalbėti dar per anksti, tačiau siekiamybė – kultūros sektoriaus darbuotojų atlyginimus 75 eurais pakelti jau kitąmet.
„Mes susitarėme veikti trijomis kryptimis. Pirmoji – sėsti prie bendro stalo kartu su Finansų ministerijos, Socialinės ir darbo apsaugos ministerijos atstovais, Trišalės tarybos Kultūros komitetu, profsąjungomis, įvairių kutūros asociacijų atstovais ir, aišku, Kultūros ministerija. Ieškosime būdų, kaip labiau įtraukti savivaldybes į kultūros darbuotojų atlyginimų didinimo procesą, nes visa Lietuva turi būti suinteresuota didinti kultūros darbuotojų atlyginimus, ne tik Vyriausybė“, – sakė Kultūros ministrė, pridūrusi, jog šis procesas bus pradėtas jau kitą pirmadienį.
„Mūsų tikslas, kad iki lapkričio 1 d. turėtume kultūros darbuotojams šiek tiek kitokį atsakymą, įtraukiant aktyviau veikti ir savivaldą. Rūpintis kultūra yra jų prievolė. Ieškosime teisinių svertų, kaip įpareigoti savivaldybes prisidėti prie kultūros darbuotojų atlyginimų“, – sakė L.Ruokytė-Jonsson.
Pasak jos, iš 13,3 tūkst. kultūros darbuotojų apie 8 tūkst. dirba savivaldybės kultūros įstaigose.
Ministrė tikino, jog iki biudžeto patvirtinimo Kultūros ministerija taip pat ieškos galimybių ir resursų didinti savo indėlį keliant kultūros sektoriaus darbuotojų algas.
A.Posochovas informavo, jog šiandien 16 val. Trišalės tarybos Kultūros komiteto atstovai yra pakviesti susitikti su Seimo kultūros komiteto pirmininku Ramūnu Karbauskiu.
Protestą be Trišalės tarybos Kultūros komiteto inicijavo kultūros centrų, teatrų, muziejų, viešųjų bibliotekų ir kitų kultūros įstaigų darbuotojus vienijančios profesinės sąjungos.
Kultūros darbuotojų profesinių sąjungų teigimu, pernai Lietuvoje kultūros srities darbuotojų vidutinis mėnesinis atlyginimas buvo 593 eurai.
G.Paluckas: šiandien pagal atlyginimų vidurkį kultūrininkai yra viešojo sektoriaus apačioje
Pikete dalyvavęs socialdemokratų lyderis Gintautas Paluckas teigė išreiškiantis palaikymą kultūros sektoriaus darbuotojams.
„Mes pritarimą išreiškėme dar praėjusių metų birželio 29 d., atsakydami į viešą laišką. Bet per tuos pusantrų metų nebuvo į tai atsižvelgta, nebuvo nieko padaryta, todėl šiandien dar kartą išreiškiame palaikymą kultūros sektoriaus darbuotojams, nes žmonių balsas turi ką nors pasiekti.
Ministrė, aišku, pamiršusi visus Vyriausybės, premjero ir finansų ministro pažadus, kad po mokesčių sistemos reformos pajamos į biudžetą nemažės, pradėjo viešai aiškinti, kad dėl to, jog bus keičiama mokesčių sistema, atlyginimams pinigų neliko. To palikti negalima. Nes žmonės darosi pikti. Nepaisant to, kad šitas piketas yra labai tinkamo ir gražaus formato – su dainomis, su gražiomis skanduotėmis. Ir tikrai premjerui tokių piketų nereikėtų baidytis. Aš replikuoju jo visai nesenus pasakymus, kad tai nėra tinkama. Forma yra labai tinkama palaukus pusantrų metų“, – kalbėjo G.Paluckas.
Pasak jo, praėjusiais metais kai kuriems teisėsaugos institucijų darbuotojams atlyginimai buvo pakelti 500–600 eurų: „Todėl kultūros darbuotojai turi visišką moralinę teisę jau ne prašyti, reikalauti, jei ne to paties, tai kažko panašaus. Nes šiandien pagal atlyginimų vidurkį jie yra viešojo sektoriaus apačioje. Tai yra tiesiog neteisinga.“
Seimo narys Algirdas Sysas teigė, jog kultūros ministrės pareiškimai jam neretai kelia nuostabą: „Praėjusį ketvirtadienį aš jos klausiau, ką po to, kai prieš metus sulaukė kreipimosi, padarė Kultūros ministerija. Ji vėl pašnekėjo bendrom frazėm, kad „stengsimės“, „derėsimės“. Tuo viskas ir baigėsi. Atsakymas buvo lakoniškas, sausas, nerezultatyvus. Todėl ir atėjau pamatyti, kas vyksta čia, kad galėčiau vėl ketvirtadienį paklausti. Dabar vyksta derybos, galbūt kažkas bus geriau.“
Pasak A.Syso, protesto orgnizatorių reikalavimas didinti atlyginimus 150 eurų per trejus metus yra įgyvendinamas „peržiūrėjus mūsų mokesčių sistemą“.
R.Karbauskis: neišsižadame tikslo sulyginti kultūros ir švietimo sektoriaus darbuotojų atlyginimus
Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis 15min anksčiau teigė manantis, kad protesto akcijos ne trukdys, o skatins politikus bei valstybės tarnautojus dėti daugiau pastangų.
„Pavasario sesijoje priėmėme sprendimus, kurie nuo kitų metų sausio 1 d. sumažins mokesčius, todėl pajamos didės visų profesijų dirbantiesiems. Opozicija norėjo, kad pajamos būtų didinamos atskiroms dirbančiųjų kategorijoms, bet mes su tuo nesutikome.
Neišsižadame tikslo sulyginti kultūros ir švietimo darbuotojų atlyginimus. Tikiuosi, kad derybose dėl šakinės sutarties tarp kultūros darbuotojų profesinės sąjungos ir Kultūros ministerijos sudarymo, bus susitarta dėl kultūros darbuotojų atlyginimų dydžio bei atlyginimo kėlimo etapų. Tai bus daroma nežiūrint į bendro pajamų augimo visų profesijų dirbantiesiems tempus. Toliau didiname ne tik MMA, bet ir neapmokestinamųjų pajamų dydį. Nepriklausomai nuo turimų šeimos pajamų, kiekvienam vaikui kas mėnesį jau mokama 30 eurų išmoka, kitais metais planuojama tą išmoką gerokai padidinti. Dedamos didelės pastangos mažinant vaistų kainas, Vyriausybėje ruošiamas planas, siekiant pažaboti maisto kainų augimą“, – kalbėjo R.Karbauskis.
„Gerbiu žmones, kurie yra aktyvūs, nebijo reikšti savo nuomonę, gina savo interesus protesto akcijose“, – tikino Seimo Kultūros komiteto pirmininkas.
Premjeras: kultūros darbuotojų protestams nėra pagrindo
Kaip praneša BNS, ministras pirmininkas Saulius Skvernelis praėjusią savaitę, kalbėdamas „Žinių radijui“, teigė, jog kultūros darbuotojų protestams nėra pagrindo.
„Natūralu, kad žmonės visada nori daugiau, bet nemanau, kad yra pagrindo reikšti protestą tokiu būdu. Jeigu 21 euras yra trupinys, na, atleiskite [...] Pastaruosius keletą metų ankstesnės Vyriausybės nuosekliai jiems didino darbo užmokestį. Tai turbūt viena iš nedaugelio grupių, kuriai kasmet kažkas yra skiriama “, – kalbėjo premjeras.