Nuo nedidelės parodos iki visoje šalyje daugelio entuziastų rengiamos fiestos išaugusi „Dizaino savaitė“ įgauna pagreitį. Skaitmeniniame žemėlapyje grūdasi įvykių žymekliai, programoje įsitvirtino grafinis dizainas ir mada. „Šiemet kviečia net 120 įvykių, ir dizaino kaip profesijos, verslo, pomėgio ar pramogos reikšmės jau niekas nebeginčija“ sako Vytautas Gurevičius, Lietuvos dizaino forumo direktorius, „Akivaizdu, kad Dizaino savaitė tampa visų renginiu. Nors nuo Vienos ar Londono, su kuriais kažkada pradėjome vienu metu, atsilikome toli, bet įvertinus mūsų dydį ir vietą žemėlapyje Europos dizaino savaičių „klube“ jaučiamės tarp lygių“.
Interjero elementų ir dizaino naujovių pristatymai – Dizaino savaitės šerdis. Juose architektai, dizaineriai, interjero kūrėjai ir dizaino fanai susitinka susipažinti su naujovėmis, kurioms kartais pritrūksta laiko kasdienybėje, pabendrauti ir aptarti profesines problemas. „Tokie susitikimai pažadina bendrumo jausmą“ sako Mindaugas Žilionis, baldų ir interjero dizaineris, „tik neįmanoma visur suspėti: per savaitę Vilniuje jų bus penkiolika“.
Paskaitos, konferencijos
Tradiciškai Dizaino savaitės metu vyksta viešos paskaitos ir konferencijos. Gegužės 8 dieną Nacionalinėje dailės galerijoje Pekka Korvenmaa skaitys paskaitą „Meaning(s) of Design History: Case Finland“, kurią organizuoja Šiaurės šalių ministrų tarybos biuras Lietuvoje. O neabejotinai intelektualiausias 2013-ųjų Dizaino savaitės renginys bus mokslinė konferencija „Pasaulietiniai interjerai: idėja, dekoras, dizainas“ Nacionalinėje dailės galerijoje gegužės 9-10 dienomis. Joje susirinkę iš visos Europos menotyrininkai dalinsis patirtimi ir įžvalgomis apie praeities ir šių dienų pasaulietinį interjerą – itin svarbią materialiosios miestų kultūros dalį, iki šiol dėl savo specifikos ir tam tikro laikinumo, lyginant su sakralinėmis erdvėmis, sulaukiančią mažokai tyrėjų dėmesio.
Nuolatinės parodos
Lankytojų lauks nuolatinės, visą savaitę ir ilgiau vyksiančios parodos. Tarp jų – Baltarusijos architektų, dizainerių, skulptorių ir dailininkų autorinių kėdžių paroda „Postoolate“ Energetikos ir technikos muziejuje. Jau trečius metus Dizaino savaitės metu atvykstantis gausus kaimyninės šalies „desantas“ ne tik klega renginiuose, bet ir imasi juose aktyviai dalyvauti. Baltarusijos dizainerių sąjungos pirmininkas Dzmitrij Sursky šiemet atidarys kėdžių parodą ir nuo scenos kaip vertinimo komisijos atstovas sveikins „Gero dizaino“ konkurso nugalėtojus.
„Geras dizainas“
Jau antrą kartą surengto Lietuvos dizaino prizo „Geras dizainas“ nugalėtojų paroda kaip ir pernai visą savaitę vyks Energetikos ir technikos muziejuje. Dalyviams nemokamo konkurso darbus vertina tarptautinė komisija. „Siekiame „išryškinti“ dvejų metų geriausio pramoninio dizaino pasiekimus, prizais ir viešinimu paskatinti dizainerių ir pramonės bendradarbiavimą, o projektų kategorijos apdovanojimais – ir dar nerealizuotus perspektyviausius dizaino projektus“ sako Marius Dirgėla, šio projekto vadovas, „Praėjusių metų nugalėtojų paroda aplankė keturias šalis, tarp jų – 2012-ųjų pasaulio dizaino sostinę Helsinkį, o šiemet akiratyje – Londono dizaino festivalis ir kultūros festivalis Havre. Iki rudens paroda bus eksponuojama Kaune, Telšiuose ir Palangoje“.
Dizainas vitrinose
Turbūt labiausiai miestus papuoš ir ligšiol mažai dizainu tesidomėjusio praeivio akį patrauks „Designovation langai“ – dizaino objektų miniekspozicijos miesto vitrinose. Vien Vilniuje jų bus daugiau kaip keturiasdešimt. Tai puiki galimybė susipažinti su karjerą pradedančiais studentais ir jau įsitvirtinusiais dizaineriais, eksponuojančiais tai, ką turi naujausio, įdomiausio. „Vitrina – tai priemonė „parduoti“ save iš pirmo žvilgsnio, tad galime tikėtis įsimintinų vaizdų“ šypsosi šio projekto vadovė Kamilė Klevinskaitė, „Kviečiu ieškoti mėlynomis juostomis papuoštų vitrinų visame mieste“.
Prisijungė ir mada
Šiemet kviesime ne tik pamatyti, bet ir išgirsti. Naujas „Infashion.LT“ projektas PO.PA – gyvi pokalbiai Vokiečių gatvės vitrinoje su žinomais Lietuvos mados kūrėjais G.Paulausku, R.Kalinkinu ir „labadiena“, kuriuos stebėti ir per garsiakalbius girdėti galės kiekvienas praeivis. Dizaino savaitės partneris „Infashion.LT“ iš viso kviečia į 20 mados dizaino ekspozicijų, renginių ir pristatymų.
Klaipėda, Kaunas, Telšiai
„Simboliška, o gal greičiau natūralu, kad į Klaipėdą kartu ateina ir Dizaino savaitė, ir Vilniaus dailės akademija, šiemet vietoj vienos katedros uostamiestyje įsteigusi visą fakultetą su keturiomis naujomis programomis bei Urbanistikos, architektūros ir dizaino institutą“ pastebi Alvydas Klimas, VDA Klaipėdos fakulteto vadovas. Vis aktyviau dalyvauja Kaunas – šiemet Dizaino savaitė pateko į svarbiausių miestui renginių sąrašą. Mieste vyks dešimt renginių, o Laisvės alėją gaivins penkiolika „Designovation“ vitrinų. Net tris parodas Dizaino savaitės metu rengia Telšiai, o kūrybinės dirbtuvės vyks visuose miestuose.
...pagaliau – savaitgalis!
Savaitė be savaitgalio neįsivaizduojama: dar bent 20 renginių – daugiausia šiame loftų komplekse reziduojančių dizaino studijų prisistatymų bei intriguojantis „Absolut Useful“ – aplankyti kviečia gegužės 10 – 11 d. vyksiantis Dizaino savaitgalis Ševčenkos gatvės loftuose. Gegužės 10 d. užbaigs savaitę prasmingu akcentu – paminklo lietuviškam dizainui atidengimu kol kas bevardžiame skverelyje prie „Daiktų viešbučio“. Atspėkite, kas tai bus?
Dizaino savaitės renginių sąrašai ir žemėlapiai internete: www.dizainosavaite.lt