Edukacinėje savaitėje „LVSO vaikams“ – net devyni skirtingi projektai

Spalio 28–30 d. Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras, vadovaujamas meno vadovo ir vyr. dirigento Gintaro Rinkevičiaus, imsis naujo švietėjiško projekto. Edukacinės savaitės „LVSO vaikams“ metu orkestro muzikantai surengs net devynis skirtingus koncertus įvairiose Vilniaus kultūrinėse erdvėse – Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje, MO muziejuje, Nacionalinėje dailės galerijoje, Vilniaus taikomosios dailės ir dizaino muziejuje, Vytauto Kasiulio dailės muziejuje, Vilniaus paveikslų galerijoje ir „White Piano Hall“ koncertų salėje. Apie tai, kas laukia atėjusiųjų į edukacinės savaitės renginius, kalbamės su orkestro vadovu Stasiu Pancekausku.
Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras (LVSO)
Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras (LVSO) / Gabrieliaus Jauniškio nuotr.

– Kaip kilo mintis surengti edukacinių koncertų savaitę vaikams?

– Planuodami savo koncertinę veiklą, visą laiką galvojame apie edukacinius projektus – kaip, kur ir ką turėtume daryti, kad augintume jaunąją klausytojų kartą, edukuotume vaikus, pratintume juos prie klasikinės muzikos. Mūsų galva, labai svarbu, kad jie suprastų ir pamiltų kokybišką muziką – tai neabejotinai padeda plėsti intelektualinį akiratį, lavina kūrybinius gebėjimus, formuoja aukštesnes vertybes. Manyčiau, kad Lietuvoje su muzikos edukacija nėra labai prasta padėtis, kadangi yra pakankamai geras muzikos mokyklų tinklas – mes ir savo simfoniniuose koncertuose matome jaunimo. Tačiau faktas, kad mums rūpi edukacija ir būtent simfoninės muzikos edukacija – ne tik linksminti vaikus, bet juos auklėti, ugdyti.

– Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras garsėja koncertais vaikams ir visai šeimai Vilniaus kongresų rūmuose, kuriuose groja visas orkestras. Papasakokite, o kokia šio projekto koncepcija?

– Šįsyk nusprendėme, kad iš tiesų paveikiai, sudominančiai ir įtraukiančiai edukacijai reikalingas betarpiškas muzikantų ryšys su klausytojais, sukuriamas specifinis santykis, kamerinė aplinka. Todėl pakvietėme orkestro muzikantus teikti edukacinių koncertų pasiūlymus nedidelėmis muzikantų grupėmis, kurios savo muzikinę programą ne tik pritaikytų vaikams, bet ir papildytų instrumentų pristatymu ir muzikinėmis istorijomis. Taigi tarp edukacinės savaitės koncertų kiekvienas galės rasti jį dominančius renginius: nuo fagoto ir mušamųjų dueto, atskleidžiančio klasikinių instrumentų galimybes, pasitelkiant elektroniką, iki kamerinio orkestro pasirodymo.

Vytauto Kasiulio dailės muziejuje ir Nacionalinėje dailės galerijoje prieš koncertus vyks dailės edukacija, taip parodant skirtingų menų sintezės galimybes. Edukacinės savaitės koncertų auditorija itin kamerinė – į koncertus registruojame nuo 30-ies iki 150-ies vaikų, koncertai skirti vaikams nuo 5, 7 ir 10 metų. Akivaizdu, kad kai profesionalių muzikantų ansamblis gyvai, akustiškai groja vaikų klasei, įspūdis lieka visai kitoks, nei tūkstančio vietų koncerte. Be to, visi edukacinės savaitės renginiai nemokami, išskyrus baigiamąjį Šv. Kristupo kvinteto koncertą „White Piano Hall“ koncertų salėje. Tad kultūra šiuo atveju yra prieinama absoliučiai visiems.

– Kodėl nusprendėte, kad edukacinius koncertus geriausia būtų rengti muziejuose ir kitose kultūrinėse erdvėse?

– Pirmiausia norėjome sujungti skirtingus menus. Vizualieji menai tarsi papildo muziką, suteikia jai matomą, apčiuopiamą išraišką. Todėl kilo mintis kreiptis į muziejus – jie labai mielai sutiko bendradarbiauti, juolab, kad didžioji dalis muziejų turi edukatorius ir rengia edukacinius užsiėmimus. Tokiu būdu šiek tiek pasitarę ir kartu padirbėję supratome, kad dailė ir muzika yra draugiški menai. Be to, mums įdomus kultūrinių įstaigų bendradarbiavimas, siekiant priartinti kultūrą prie žmonių. Viliamės, kad šis mūsų sumanymas pavyks, kad jis bus tęstinis ir kitą pusmetį mes vėl surengsime edukacinių koncertų savaitę. Pagal klausytojų susidomėjimą matome, kad tai yra įdomu – į daugiau nei pusę koncertų jau nebėra vietų.

– Sudominti vaikus, betarpiškai bendrauti su jais nėra lengva. Kaip į šį iššūkį reagavo orkestro muzikantai?

– Muzikantai labai mielai ir geranoriškai sutiko, nes tikrai nemažai iš jų dirba pedagoginį darbą. Muzikantams tokie projektai įdomūs ir tuo, kad jie turi galimybę pagroti visiškai kitokią muziką, pasirodyti kaip solo atlikėjai – tai kiekvienam muzikantui yra labai svarbu profesine prasme, nes grojant solo galima save išreikšti daugiau nei grojant orkestre. Mes tikrai esame dėkingi orkestro muzikantams, kad jie supranta edukacijos prasmę, mielai atsiliepia ir įsitraukia į šį projektą.

Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro edukacinė savaitė „LVSO vaikams“ vyks spalio 2830 d. Į renginius būtina išankstinė registracija el. paštu edukacija@lvso.lt. Daugiau informacijos www.lvso.lt.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
„Lidl Lietuva“ septintus metus iš eilės pripažinta geriausiu darbdaviu Lietuvoje ir Europoje
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai