„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Elena Keidošiūtė apie kultūros festivalį Tel Avive: jie žino, kad turime stiprių menininkų

Jau nuo kovo 7-osios Izrealyje vyks šiuolaikinės kultūros festivalis – „Lietuviškas pavasaris“. Programa pasižymi įvairove, o žiūrovus stebins tokie menininkai, kaip akordeonistas Martynas Levickis, poetės Lina Buividavičiūtė ir Indrė Valantinaitė, šokėjas Laurynas Žakevičius, Lina Lapelytė ir daug kitų.
„Somaholidays“
„Somaholidays“ / Dainiaus Putino nuotr.

Kultūra jungia visuomenę

Pradedama konferenciją Lietuvos kultūros instituto direktorė Aušrinė Žilinskienė teigia: „Mūsų darbas turėtų įkvėpti net politikus, nes kultūra jungia visuomenę. Lietuvos kultūros institutas jau kelerius metus kuria idėjas ir stengiasi sujungti visas įmanomas partnerystes stipresniam Lietuvos kultūros pristatymui. Šiais metais programa itin pozityvi.“

„2015-aisiais metais Institutas Lietuvą prisistatė Krokuvoje, 2016-aisiais rengėme pavasario ir rudens sezonus Ukrainoje, 2017-aisiais metais ypatingos viešnios teisėmis Lietuva dalyvavo tarptautinėje Leipcigo knygų mugėje, 2018 m. Institutas įgyvendino net du didelius tarptautinius renginius: Baltijos šalių „Market Focus“ programą Londono knygų mugėje ir Lietuvos menų festivalį „Flux“ Romoje. Šie metai irgi nesibaigs „Lietuvišku pasakojimu“ Tel Avive – jau birželio mėnesį pasakosime muzikos, fotografijos, literatūros ir iliustracijos istorijas Liubline”, – pastaruosius įvykius apžvelgia A.Žilinskienė.

Trumpai apie programą

Anot A.Žilinskienės, programa pasižymi žanrine įvairove.

„Jau poryt startuoja poezijos vakaras, skirtas Leah‘ai Goldberg. Jo metu Izrealio publikai bus pristatyta I.Valantinaitės bei L.Buividavičiūtės kūryba. Manau, kad šalių poeziją sieja dvasinis ir net biografinis ryšys“, – pasakoja instituto direktorė.

Ji taip pat pabrėžia, kad kovo 26-ąją dieną vyks vieni svarbiausių renginių su jungtine programa. Jame dalyvaus garsūs Lietuvos muzikantai nuo dirigentės Giedrės Šlekytės, pianisto Andriaus Žlabio iki akordeonisto Martyno Levickio. Balandžio mėnesį Tel Avivo meno muziejuje vyks L.Lapelytės performansai. Gegužę bus pristatyta ir šiuolaikinė lietuviškos muzikos programa. „O festivalio pabaigoje pasirodymas vyks ir žymiojoje šokio Mekoje – Suzanne Dellal centre“, – sako A.Žilinskienė.

Autoriai apie Izraelį ir kūrybą

Akordeonistas M.Levickis juokaudamas ir dėkodamas už pasitikėjimą prisimena: „Man labai patinka pavadinimas, nes ši istorija nėra plačiai žinoma pasaulyje. Su Izraeliu esame daug artimesni ir tuo galėjau įsitikinti per šimtmečiui skirtą koncertą. Gerai žinome, kad žydų kultūroje akordeonas – instrumentas, užkariaujantis žmonių širdis. Tada buvau sukūręs labai įvairią programą, kurią norėjau užbaigti „saldainiais“, Mozartu ir Chopinu. Jie buvo šokiruoti, nes linksmasis akordeonas skambėjo šiaurietiškai ir melancholiškai. Galvodamas, kad jiems per sunku nusprendžiau sutrumpinti programą. Tačiau iš salės pasigirdo: „Grok Chopiną!“

Poetė I.Valantinaitė nustebino netikėta istorija: „Iš tikrųjų, pradėjusi ieškoti Leah‘os kūrybos radau labai mažai vertimų į lietuvių kalbą. Tačiau įdomiausia, kad visiškai greta mano močiutės buvo ir Leah‘os namas. Ji išvyko tais pačiais metais kaip ir mano tėtis, todėl greičiausiai jos buvo pažįstamos. Skaitant jos poeziją įstrigo šios eilutės: „Kaip išeiti į amžiną naktį prieš tai neišbučiavus žvaigždžių.“

„Man svarbu pajusti, kas mus jungia, todėl galvoju apie egzistencinius dalykus. Man svarbus liūdesys, trauminės patirtys, kurių nepaisant gyventi gražu ir verta. Tai ir jungia visus poetus“, – apibendrina L.Buividavičiūtė.

Asmeninio archyvo nuotr./Lina Buividavyčiūtė
Asmeninio archyvo nuotr./Lina Buividavyčiūtė

Kompozitorė, performansų kūrėja L.Lapelytė jau ir anksčiau buvo pasirodžiusi Izraelyje. O šiais metais ji rodys net tris darbus. Vienas iš jų – „Piruetas“.

„Jame girdėsime saksofoną, šoks balerina ir gros net keturios muzikantės iš Lietuvos. Savo menu tiriu moteriškumą ir tarnystę. Na, o kitas pasirodymas vadinsis „Candy Shop“. Kūrinys rėmėsi „50 cent“ grupės dainos žodžiais, kurie mano performanse bus perkelti į kitokį kontekstą“, – pasakoja menininkė.

„Lowair“ šokėjas Laurynas Žakevičius labai džiaugiasi galėdamas būti programos dalimi. Į Izraelį keliaudamas jau 6-ąjį kartą jis teigia, kad šalis turi labai stiprią šokio mokyklą, kurioje galima pasisemti daug naudingos patirties.

Būtent į Suzanne Dellal šokio centrą L.Žakevičius keliaus jau antrajį kartą: „Labai jaudinomės, bijojome, kad nesame tokie lankstūs. Tačiau buvome suprasti, radome emocinį ryšį. Galbūt todėl, nes nesistengėme nieko vaidinti ir žmonės tą pajuto. Tad viskas su mumis gerai!“

L.Žakevičius skatina ir kitus menininkus kurti ryšius bei tiki, kad susidomėjimas lietuvių kultūra tik didės: „Izraelį aplankėme ir neformaliai. Susitarėme su teatro vadovu atsigerti arbatos, o vėliau gavome pasiūlymą. Tokie dalykai mane motyvuoja tobulėti“, – teigia jis.

Anot L.Žakevičiaus, jų šokio spektaklis „Žaidimas baigtas“ bus netradicinis įvykis, kuriame du atlikėjai bus uždaromi trumpuose pasakojimuose: „Žiūrovus lydės sapno atmosfera, siužetai bus be pabaigos ir pradžios, tai tiesiog emocinis išgyvenimas.“

Kamerinio choro „Aidija“ vadovas Romualdas Gražinis pateikia pagrindinius savo pasirodymo akcentus: „Mūsų choro repertuare visada yra Broniaus Kutavičiaus kūrybos. Net akademinė bendruomenė vieningai sutinka, kad jis, ko gero, viena ryškiausių Lietuvos muzikos figūrų. Jis bus pristatytas keliais kūriniais. Mums taip pat svarbus kontaktas su Izraelio publika, tikimės užkabinti jų širdis ir ausis.“

R.Gražinis teigia, kad bus ir tokios klasikos kaip, Juozo Gudavičiaus „Kur giria žaliuoja“ bei lietuviškų sutartinių.

Jurgos Anušauskienės nuotr./Aidija. Romualdas Gražinis
Jurgos Anušauskienės nuotr./Aidija. Romualdas Gražinis

Sieks bendradarbiauti

Apie „Lietuviško pasakojimo“ priešistorę Tel Avive pasakoja kultūros atašė Izraelyje Elena Keidošiūtė: „Tik pradėjus didžiausias siekis buvo bendradarbiauti su ištikimą auditoriją turinčiomis institucijomis. Norėjome, kad tai nebūtų vienkartinis reikalas. Svarbiausia, kad atradęs Lietuvą Izraelis žino, kad turime stiprių menininkų. Pavyzdžiui, klasikinės muzikos festivalyje, Tel Avive, man net nereikėjo įkalbinėti, užteko paskatinti pasidomėti. Esu įsitikinusi, kad ir toliau bendradarbiausime.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų