„Gatvės meno festivalis neapsiriboja meniniais darbais – mūsų siekis yra tapti platforma susipažinti, diskutuoti bei vertinti svarbius klausimus, susijusius su viešuoju menu (pradedant tuo, kuris kategorizuojamas kaip gatvės menas, ir baigiant bet kokiais viešose erdvėse esančiais ar siūlomais meno darbais).
Iki šiol tarp eilučių išsakydavę savo nuomonę, šiais metais pasiryžome išgryninti Lietuvai aktualiausias viešojo meno temas ir išklausyti įvairias nuomones. Tikimės, kad savo pokalbių programa sukelsime daugiau peno diskusijoms tarp ekspertų, menininkų ir meno „vartotojų“, – organziatorių pranešime žiniasklaidai cituojama menotyrininkė, festivalio kuratorė Aušra Traškelytė.
Visos diskusijos vyks kultūros bare „Kablys“, kuris šiais metais festivaliui įžengus į Stoties rajoną tapo festivalio namais. Taip pat „Kablyje“ rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais vyks vieši susitikimai su festivalyje dalyvaujančiais menininkais (daugiau informacijos apie susitikimų laiką galima rasti festivalio internetiniame puslapyje ir socialiniame tinkle „Facebook“).
Specialiai šiems renginiams naujam gyvenimui bus prikelta užmiršta pastato erdvė – buvusi kino salė antrame aukšte. Festivalio pokalbiai ir susitikimai su menininkais yra atviri visiems Vilniaus gyventojams ir svečiams.
Rugpjūčio 20 d., 19 val. Į pirmąjį pokalbį Aušra Traškelytė kvies aptarti gatvės meno ir graffiti sampratų skirtumų ir panašumų bei šių dviejų judėjimų ir jų atstovų santykio su miestu, miesto gyventojais ir valdžios atstovais. Pokalbyje dalyvaus Gabrielius Liaudanskas, a.k.a. Svaras iš grupės G&G Sindikatas, festivalio „Vilnius Street Art“ ir meno centro „Hin Bus Depot“ Malaizijoje kuratorė Gabija Grušaitė, bei Aušra Traškelytė.
Tai kartu buvo ir bandymas atkariauti viešąją erdvę iš reklamos, politiško korektiškumo ir informacinio triukšmo gniaužtų.
„Nors tiek gatvės menas, tiek graffiti šių judėjimų atsiradimo laikotarpiu buvo suvokiami kaip protesto forma tradicinei socialinei santvarkai, tai kartu buvo ir bandymas atkariauti viešąją erdvę iš reklamos, politiško korektiškumo ir informacinio triukšmo gniaužtų.
Prabėgus keliems dešimtmečiams gatvės meno festivalius pradėjo remti įvairios valstybinės institucijos (pavyzdžiui, valstybiniai turizmo departamentai), gatvės meną įtraukdami į turistų pritraukimo strategijas“, – pasakoja Aušra Traškelytė.
Rugpjūčio 27 d., 19 val. Antrąjį festivalio „Vilnius street Art“ pokalbį rengia Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija, kuriame bus diskutuojama apie Stoties rajono patrauklumą verslui ir nekilnojamojo turto vystytojams. Diskusijoje dalyvaus architektas Mindaugas Pakalnis, baro „Bukowski“ įkūrėjas Ronaldas Šmitas, baro „Dėvėti“ įkūrėjas Dmitrijus Petrauskas bei LNTPA direktorius Mindaugas Statulevičius. Pokalbį ves Justina Juršytė.
Rugsėjo 3 d., 19 val. pasikalbėti apie tai, kam priklauso viešoji erdvė ir kaip ji yra formuojama, kvies menotyrininkė Laima Kreivytė. „Šiandieninė viešoji erdvė neapsiriboja visuomeninių institucijų fasadais – spauda, televizija, internetas išviešina kadaise giežtai saugotas privačias teritorijas. Todėl vis dažniau kalbama apie viešosios sferos sunykimą dabartiniame pasaulyje. Kita vertus, audringos diskusijos apie Žaliojo tilto skulptūras ir Vlado Urbanavičiaus „Krantinės arką“ rodo, kad fizinė vieta, aminties ženklai ir miestovaizdžio formavimas yra kaip niekad aktualūs“, – teigia Laima Kreivytė. Kartu su ja pokalbyje dalyvaus menotyrininkės Agnė Narušytė ir Skaidra Trilupaitytė.
Trečiasis tarptautinis gatvės meno festivalis „Vilnius Street Art“ prasidės 2015 m. rugpjūčio 19 d. Festivalis vyks Stoties rajone.