„Gob Squad“ šaknys – Berlyne ir Notingeme, kur jau 25 metus trupė kuria performansus, spektaklius, instaliacijas ir videomeną. Menininkai savo darbus pristato įvairiose miesto erdvėse: biuruose, parduotuvėse, traukinių stotyse, viešbučiuose, galerijose, teatruose.
Spektaklis „Sukūrimas (Paveikslai Dorianui)“ – tai dievų ir menininkų viešpatija, kur vien valios pastangomis, plikomis rankomis kuriamas grožis. Tačiau kas gi nusprendžia, kas yra gražu?
Kolektyvo „Gob Squad Arts Collective“ nariai, apkeliavę visą pasaulį ir dabar sulaukę vidutinio amžiaus, dar nesiruošia palikti scenos. Beje, kritikų ir žiūrovų favoritai „Sirenose“ viešės antrą kartą. 2011 m. Vilniuje rodytas jų spektaklis „Super Night Shot“.
Įdomu tai, kad spektaklyje „Sukūrimas (Paveikslai Dorianui)“ prie „Gob Squad“ aktorių scenoje prisidės Lietuvos aktorių grupė, iš kurių viena dalis yra jaunesni, kita – visa karta vyresni nei patys spektaklio kūrėjai. Prie „Gob Squad“ scenoje prisijungs Eimantas Antulis, Jurgita Maskoliūnaitė, Morta Narkauskaitė, Ramutis Rimeikis, Vladimir Serov ir Vida Vaičiūlytė-Valuckienė.
Spektaklio kūrėjai klausia, kas slypi už tuštybės veidrodžio ir kodėl mums taip reikia dėmesio? Bus ieškoma atsakymų apie grožį, moralę, senėjimą, galią. Kurti spektaklį įkvėpė Oscaro Wilde’o romano herojus Dorianas Grėjus, kuris, veikiamas stebuklingo paveikslo, įsitraukia į dievų žaidimus. Dorianas sustabdo senėjimo procesą, išlieka jaunas ir gražus, bet už tai brangiai sumoka – praranda sielą.
Ruošdamasi vizitui į „Sirenas“ ir Vilnių apie spektaklį daugiau detalių atskleidė „Gob Squad“ trupės narė Sarah Thom, kuri atsakė į Rimgailės Renevytės klausimus.
– Spektaklį kurti įkvėpė Oscaro Wilde’o „Doriano Grėjaus portretas“. Kaip šiandien veikia šis amžinai jauno Doriano įvaizdis?
– Dorianas pasirinko likti jaunu, nes jį suviliojo grožio teikiama galia ir privilegijos. Laikais, kai turintys šią dovaną vis dar gali pasitikrinti, ar ji teikia kokių lengvatų, suprantame, kad valdžia yra tokia pat viliojanti kaip ir anksčiau, nedaugelis yra pasirengę jos atsisakyti.
– Spektaklyje kalbate apie laiką ir laikinumą, senatvės grožį ir bjaurumą, savęs projektavimą ir tikrovę. Kokiame laike gyvenate jūs patys?
– Kolektyvo „Gob Squad“ nariai jau pasiekė vidutinio amžiaus tarpsnį. Tikėjomės, kad būdami tokio amžiaus žinosime gerokai daugiau. Tačiau mes vis dar ieškome atsakymų, kartu plūduriuodami šiame pasaulyje, pilname abejonių ir nežinios. Senstantis kūnas mums nėra atgrasus. Kai kas į senatvę žvelgia su pagarba, bet mes visi suprantame, kad ne visada senatvė jos verta.
– Išsirinkote šešis Lietuvos aktorius, kurie vaidins „Sirenose“ rodomame Jūsų spektaklyje. Kodėl spektakliui reikia vietos aktorių?
– Žinoma, galėtume keliauti su trupe iš Berlyno – tai būtų kur kas paprasčiau. Tačiau rinktis paprasčiausią būdą ne visuomet geriausia išeitis. Turėdami visą trupę, praleistume galimybę gastroliuodami bendradarbiauti su vietos menininkais.
Kiekvienas vietos aktorius, esantis spektaklyje, įtraukia ir savo istoriją. Jų istorijos rezonuoja, taip pat ir su publika, dažnai atsiranda artimų sąsajų. Darbas su naujais spektaklio dalyviais, aktoriais, padeda mums atsinaujinti. Tai reiškia, kad ir pats spektaklis niekada nėra užbaigiamas, jis visuomet keičiasi ir auga.
– Ar šis spektaklis – pasipriešinimas ar susitaikymas su mūsų epocha ir jos stereotipais?
– Visuomet priešinamės stereotipams, jie riboja mąstymą. Mums reikia mąstyti ir gyventi plačiai, nesusitraukiant iki konstrukto.
SPEKTAKLIS „SIRENOSE“ RODOMAS: spalio 2, 3 d. 20.00 val.
BILIETAI: Čia.
VIETA: „Menų spaustuvė“, Juodoji salė (Šiltadaržio g. 6, Vilnius)
SPEKTAKLĮ „SIRENOSE“ PRISTATO: Goethe’s institutas Lietuvoje ir Vokietijos užsienio reikalų ministerija
KONCEPCIJOS AUTORIAI, REŽISIERIAI, AKTORIAI: „Gob Squad“ (Johanna Freiburg, Sean Patten, Sharon Smith, Berit Stumpf, Sarah Thom, Bastian Trost, Simon Will)
SPEKTAKLIO KALBA: anglų, su vertimu į lietuvių kalbą
REKOMENDUOJAMAS AMŽIUS: 12+
SPEKTAKLIO PREMJERA: 2018 m. „HAU Hebbel am Ufer Berlin“ teatre