Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Į Kauną sugrįžta „Mokumentai“: ar pasakojimas gali būti objektyvus?

Spalio 4 d., 19 val. Kauno kino centre „Romuva“ bus atidarytas Kauno menininkų namų organizuojamas videomeno ir dokumentinių filmų peržiūrų ir diskusijų ciklas „Mokumentai“. Jau trečius metus iš eilės vyksiantis renginių ciklas kvies žiūrovus kartu užčiuopti dokumentikos esmę, atrasti skirtį tarp istorijos ir fikcijos bei pamėginti nubrėžti liniją tarp dokumentikos ir meno kūrinio.
Rekonstruotas kino teatras „Romuva“
Rekonstruotas kino teatras „Romuva“ / Teodoro Biliūno / BNS nuotr.
Temos: 3 Menas Kinas Kultūra

Iki lapkričio 16 d. truksiančio ciklo „Mokumentai“ metu bus galima išvysti net šešis atminties ir istorijos įamžinimo klausimus nagrinėjančius bei kritikuojančius filmus, kuriuos pristatys ir juos permąstyti pakvies žymūs Lietuvos ir užsienio filosofai, edukatoriai, sociologai, menininkai ir kuratoriai.

Spalio mėnesį žiūrovų laukia dvi emociškai paveikios dokumentikos apie kolonizacijos, rasizmo, antisemitizmo ir karo žiaurumus.

„Neatsitiktinai analizuosime smurto ir kolektyvinės atminties ryšius, ir ar tikrai istorija viską nori prisiminti? Gal tam ir reikalingi paminklai, kad visiems žmonėms primintų apie skaudžią praeitį, kad ji nesikartotų?“ – apie spalio mėnesio programą dalinosi ciklo sudarytoja Agnė Bagdžiūnaitė. Ji taip pat pridūrė, kad abu filmai yra tarsi paminklai, kurie nori priminti apie mažai mokyklose dėstomus istorijos momentus ir žmonių kolektyvinės atsakomybės problematiką.

Spalio 4 dieną 19 val. Kauno kino centre „Romuva“ ciklo programą atidarys Jugoslavijoje gimusios vizualaus meno kūrėjos Jelenos Jurešos filmas-esė „Aphasia“ (2019) (liet. Afazija). Pasitelkdama fotografijos, vaizdo ir teksto priemones, J.Jureša savo darbuose nagrinėja kultūrinės tapatybės, atminties politikos ir užmaršties problematiką.

Ilgametražis kūrėjos filmas „Aphasia“ – tai nejaukus smurto vaizdavimo ir tuo pačiu vaizdų smurto tyrimas. Trijuose filmo dalyse analizuojama galios pozicijų, rasizmo, neteisingumo ir smurto gija – nuo Belgijos kolonializmo, Austrijos antisemitizmo iki žiaurumų Bosnijoje Jugoslavijos karo metu.

Spalio 19 dieną ciklo „Mokumentai“ programa persikels į Kauno menininkų namus. 19 val. bus rodomas menininko Sveno Augustijneno filmas „Spectres“ (2011) (liet. Spektrai). S.Augustijnenas nuolat meta iššūkį dokumentinio filmo žanrui ir taip pateikia platesnį žvilgsnį į pasakojimo prigimtį. Šį kartą, skambant J.S.Bacho „Šventojo Jono pasijai“, kūrėjas žiūrovus panardins į vieną tamsiausių Belgijos Kongo dekolonizacijos dienų, kai buvo nužudytas nepriklausomo Kongo ministras pirmininkas Patrice Lulumba.

„Lapkričio mėnesį „Mokumentai“daugiau dėmesio skirs viešosios erdvės naudojimui, paveldo klausimams ir atminties politikai. Daug kalbėsimės apie istorinius paminklus ir muziejų politiką. Pamatysime, kaip menininkai patys konstruoja naratyvus apie vieną ar kitą viešąjį paminklą ir kartais matysime, kad viešasis objektas gali įgyti labai intymią ir vertę.“ – teigia Agnė Bagdžiūnaitė.

Lapkričio 2 dieną, 19 val. Kauno menininkų namuose bus rodomas Deimanto Narkevičiaus filmas „Galva“ (2007) – įtraukianti juosta apie didžiausios pasaulyje galvos (portreto) paminklo kūrimo procesą. Filmas sumontuotas iš 60 ir 70-ųjų video ir foto medžiagos, kurioje vaizduojamas paminklo Karlui Marksui (skulptorius Levas Jefimovičius Kerbelis) atsiradimas.

Tą patį vakarą žiūrovai išvys ir kitos garsios lietuvių videomenininkės Kristinos Inčiūraitės eksperimentinį dokumentinį filmą „Susitikimas“ (2012) bei pasaulyje pripažintos slovėnų menininkės Jasminos Cibic filmą

„Tear Down and Rebuild“ (2015) (liet. Sugriauk ir perstatyk). J.Cibic šį filmą sukūrė iš įvairių politinių kalbų, debatų ir pareiškimų citatų apie architektūros, meno ir paminklų politiką.

Ciklą „Mokumentai“ lapkričio 16 dieną uždarys Rumunijos menininkų Irinos Botea Bucan ir Nicu Ilfoveanu filmas „Film Postale“ (2013). Juostoje, nufilmuotoje Rumunijos menui ir istorijai svarbių istorinių asmenų memorialiniuose namuose, bandoma nupiešti tris muziejų prižiūrėtojų kuriamus portretus. Žiūrovai bus kviečiami permąstyti, kaip iš tiesų yra konstruojami pasakojimai, kuriuos visuomenė dažnai priima kaip fundamentalią tiesą.

Visos ciklo „Mokumentai“ filmų peržiūros nemokamos.

Organizatoriai pasilieka teisę bet kuriuo metu keisti programoje numatytų filmų datą, laiką ir vietą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs