Šiauliečius viliojo puikios emocijos
Jau nuo ryto „Laiptų galerija“ buvo pasiruošusi priimti festivalio dalyvius ir šiauliečius: nuo P. Bugailiškio namo balkono nuleista jau plevėsavo „Šiaulių Monmartro respublikos“ vėliava, ant sienos buvo pritvirtintas „Monmartro“ žemėlapis, sodelyje išrikiuotos kėdės-meno objektai iš rengiamos parodos „Kėdė kitaip“, dalyvavo žaviosios mimės-„musmirytės“ iš Dainų progimnazijos, antrojo aukšto salėse iškabinti Elvyros Kairiūkštytės piešiniai, o galerijos darbuotojos jau apsijuosusios šventines baltas prikyštes.
Tik dar nestovėjo metaliniu šalmu pasipuošęs muitininkas prie dvispalvės užkardos „Laiptų galerijos“ prieigose.
Visi buvo pasiruošę sutikti „Monmartro respublikos“ piliečius ir svečius. Svečiai netruko pasirodyti, nes kaitrią dieną viliojo P. Bugailiškio sodelio vėsa, šventiška aplinka ir laukiančios puikios emocijos.
Šventės pradžią paskelbė varpo dūžiai
Kaip jau įprasta, iškilmingą ceremoniją pradėjo „Šiaulių Monmartro respublikos“ prezidentė – kartu „Laiptų galerijos“ direktorė Janina Ališauskienė, kuri pranešė, kad šiemetinis festivalis išskirtinis, nes jame ne ką mažiau nei dailininkų dalyvauja muzikantų iš Olandijos, ir kad šiauliečių laukia trys šventinės dienos su menininkais.
Garbė varpo dūžiais paskelbti festivalio „Šiaulių Monmartro respubliką“ pradžią buvo suteikta olandų kompozitoriui, muzikantui ir politikui Joob Biegelaar – dueto „Duo papilio“ nariui.
O toliau viskas vyko pagal tradiciją: prie „Monmartro“ vėliavos atžygiavo džiazuojantys grupės „The old Limetree Jazzperados“ muzikantai, po to sėkmės festivaliui linkėjo „Monmartro respublikos“ kultūros ministras Ričardas Jakutis ir Šventojo Jurgio bažnyčios vikaras Darius Marcinkevičius.
Šešiolika dailininkų ir devyni muzikantai
Ir prasidėjo pagrindinė ceremonijos dalis – menininkų atvykusių į plenerą pristatymas. Tarp plenero senbuvių buvo įvardyti šiauliečiai dailininkai Sigitas Prancuitis, Irena ir Vilius Šliuželiai, Marytė Ruzgytė, vilnietės Genovaitė Skrabulienė ir Giedrė Riškutė bei antrąjį kartą į šį plenerą atvykstanti baltarusė Viktorija Iljina, o iš debiutantų – klaipėdietis Linas Jankus ir visa grupė Vilniaus bei Latvijos menininkų.
Dailininkams pasipuošus pagrindiniu atributu – pilkomis prijuostėmis – tradiciškai visi susirinkusieji sugiedojo „Šiaulių Monmartro respublikos“ himną ir skambant bravūriškai grupės „The old Limetree Jazzperados“ muzikai, nužingsniavo į galeriją apžiūrėti festivalio „vinies“ – E. Kairiūkštytės piešinių parodos „Ir vėl tie paukščiai...“ bei susipažinti su knyga „Elvyra Kairiūkštytė (1950-2006). Deginantis gyvenimo artumas“.
„Ir vėl tie paukščiai...“ sudomino visus
Kelios dešimtys velionės dailininkės, iki pilnametystės gyvenusios Kuršėnuose, didelių piešinių, pristatyti pirmą kartą ne tik „Laiptų galerijoje“, bet ir Šiauliuose, sudomino ne tik grafikos gerbėjus, profesionalius dailininkus, bet visus atėjusius į parodą šiauliečius.
Kaip daugumą sudomino ir pirmą kartą per šios parodos atidarymą išgirsti prisiminimai apie E. Kairiūkštytę iš jos draugės Reginos Noreikaitės-Norvaišienės bei bendraklasės Zofijos Kulevičienės lūpų. Prisiminimai apie tai, kaip ši garsi menininkė kūrė piešinius ant trijų metrų ilgio popieriaus lakštų savo miniatiūriniame bute, arba tai, kaip paprašyta bendraklasės, pradinių klasių mokytojos, piešė paukščius papuošti klasei prieš rugsėjo pirmąją.
E. Kairiūkštytės parodos atidarymo metu buvo prisiminti visi „Laiptų galerijoje“ eksponavęsi ir Anapilin išėję dailininkai. Jiems duetas „Duo papilio“ su grupės „The old Limetree Jazzperados“ atliko bendrą muzikinį kūrinį, kurį parašė J. Biegelaar.