Dešimtmečius skaičiuojanti draugystė
„Kaunas palaiko ir stiprina glaudžius ryšius su miestais-partneriais Švedijoje, Suomijoje, Norvegijoje bei Danijoje. Su dauguma jų draugystė trunka ilgiau nei du dešimtmečius. Kuriame bendrus projektus, dalinamės gerosiomis patirtimis švietimo, kultūros, aplinkos apsaugos, jaunimo mainų, transporto, savivaldos ir kitose srityse.
Tradiciškai šį bendradarbiavimą įprasminame Skandinavijos dienų renginiais, skatindami kauniečius geriau pažinti šių šalių kultūrą“, – kalbėjo Kauno vicemeras Mantas Jurgutis.
Pasak jo, šiemet miestas pasitinka jubiliejines – jau penktąsias – Skandinavijos dienas Kaune, tad atitinkamai parengta ir išskirtinė renginių programa. Kauniečiai kviečiami aplankyti parodas, dalyvauti įvairiose diskusijose, protmūšyje, kalbų pamokose bei koncertuose.
Mankštos ir kūnui, ir protui
Vienas išskirtinesnių šiaurietiškos savaitės renginių – Vytauto Didžiojo universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto Skandinavijos kalbų ir kultūrų antrakursių rengiamas protmūšis. Norintieji išmėginti savo žinias ir proto vikrumą, kviečiami į balandžio 23 dienos viktoriną. Pavienius dalyvius ir 3–5 žmonių komandas organizatoriai prašo iš anksto registruotis internetu.
Turiningų išbandymų besižvalgantys moksleiviai balandžio 24 d. laukiami norvegų kalbos ir kultūros dirbtuvėse. 8–10 klasių auklėtiniai turės progą „palaužyti liežuvius“ mokantis norvegų kalbos, iš arčiau susipažinti šios šalies kultūra. Renginys vyks anglų kalba.
Po smegenų mankštų kauniečiai kviečiami pajudėti ir fiziškai. Balandžio 28-ąją Šiaurės šalių pėdsakų Kaune ieškos ekskursija „Skandinavai Kaune“, o aktyvesnio judesio šalininkai galės sudalyvauti ir šiaurietiško ėjimo treniruotėse. Jos numatytos balandžio 23 ir 25 dienomis.
Konferencija, forumas ir diskusijos
Skandinaviškos savaitės renginių programą praturtins įvairūs pristatymai bei aktualios diskusijos. Balandžio 22 d. vyks vieša prof. dr. Sigutės Radzevičienės paskaita „Šiuolaikinė Švedų literatūra: ištakos ir tendencijos“. Pranešėja apžvelgs šiuolaikinių švedų literatūros autorius bei jų kūrinius.
Balandžio 24 d. prof. dr. Saulius Pivoras pristatys monografiją „Lietuva Švedijos Baltijos politikoje 1917–1991 m.: nuo pripažinimo iki jo atsinaujinimo“.
Tą pačią dieną vyks ir švietimo forumas: Šiaurės šalių atstovai paskaitoje „Psichiką veikiančių medžiagų prevencija mokykloje. Vertingoji Skandinavijos šalių patirtis“ dalinsis praktika bei sėkmės istorijomis apie kovą su psichiką veikiančiomis medžiagomis mokyklose.
Paskaitų ciklą vainikuos balandžio 25–26 dienomis vyksianti Šiaurės–Baltijos šalių konferencija „Atsakas į vaikų ir jaunimo nusikalstamumą Šiaurės ir Baltijos šalyse: kaip veiksmingai reaguoti į didelę riziką?“. Diskusijų metu planuojama aptarti veiksmingesnę ir specializuotą pagalbą jaunimui, eksperimentuojančiam su psichoaktyviomis medžiagomis.
Pažintis per vaizdus ir garsus
Kauniečiai ir miesto svečiai laukiami Skandinavijos dienų savaitės parodose bei koncertuose nuo balandžio 22 iki gegužės 6 dienos. Prie Kauno miesto savivaldybės Laisvės alėjoje veiks fotografijų paroda, kviečianti pažinti mūsų miestus-partnerius: Tamperė, Vekšė, Linšiopingas, Odensė, Vestlandas.
Dar viena paroda įsikurs ir iki gegužės 1 d. veiks Kauno „Akropolyje“. Žaisminga „Pepės Ilgakojinės“ ekspozicija kvies pasigrožėti vaikų piešinių konkurso darbais. Juose mažieji autoriai savaip interpretuoja švedų rašytojos Astridos Lindgren pasakos pagrindinę veikėją ir jos nuotykius.
Kauno bigbendas drauge su Norvegijos džiazo dainininke Hilde Louise Asbjørnsen balandžio 27 d. pakvies į spalvingą koncertą kino centre „Romuva“. Skambės kūriniai iš viešnios autorinio albumo. Gausią renginių savaitę vainikuos Kopenhagos Karališkosios koplyčios berniukų choro pasirodymas Kauno valstybinėje filharmonijoje balandžio 30-osios vakarą.
Daugiau informacijos apie „Skandinavijos dienas Kaune 2024“ ir išsami renginių programa – internete.