Kaune atidaryta apie moterų diskriminaciją ir smurtą kalbanti menininkių paroda

Trečiadienio vakarą Kauno kultūros centre „Tautos namai“ atidaryta dailininkių paroda „PLAY NO EXIT“, kurioje per meną siekiama kalbėti ir kurti dialogą apie moterų diskriminaciją, skaudžias patirtis ir jų padarinius.
A. Pertašiūnaitė. „Frida Kahlo grįžta į pradžią“ 2016 m.
A. Pertašiūnaitė. „Frida Kahlo grįžta į pradžią“ 2016 m. / Organizatorių nuotr.

Pasak parodos kuratorės Jūratės Jarulytės, „šios parodos pavadinimas „Play No Exit“ yra žodžių žaismas, kuris atveria galimus veiksmų ir sprendimų scenarijus. Diskriminuojamos moterys nesulaukia bendruomenės palaikymo, kai jis labai reikalingas, neretai pačios ignoruoja savo problemas. Tokia aklavietė virsta spektakliu „Nėra išėjimo“: pažeminimas viduje išgyvenamas, tačiau lyg nieko smerktino neįvyko. Parodoje svarstoma, kaip pakeisti tokių istorijų scenarijus, priverstinį žaidimą su gyvenimu, neteisybe ir kovoti su socialiniais stereotipais”.

„Dabar vis tenka girdėti – ko tos moterys dar nori – juk viskas jau iškovota. Tačiau individualios patirtys liudija visai ką kitą – diskriminacija, prievarta, smurtas artimoje aplinkoje yra ne pavieniai atvejai, bet netgi labai dažni”, – atidarymo kalboje teigė J.Jarulytė.

Menininkių parodoje, kuri Kauno kultūros centre „Tautos namai“ veiks iki gruodžio 8 dienos, galima išvysti net aštuonių skirtingų menininkių darbus – ne tik paveikslus, bet ir skaitmeninio estampo, skaitmeninės grafikos kūrinius, piešinius, fotografiją, filmus. Kiekvienas iš jų yra kitoks ir savitas, tačiau visi jie perteikia tam tikrus visuomenei aktualių ir skaudžių smurto ir diskriminacijos, stereotipizavimo, atskirties temų aspektus.

Parodai savo kūrybos darbus paruošė menininkės Elena Balsiukaitė-Brazdžiūnienė, Greta Grendaitė, Jurgita Juodytė, Audronė Petrašiūnaitė, Auksė Petrulienė, Arūnė Ščiupokaitė, Marta Vosyliūtė, bei Eglė Zioma. Kai kurių menininkių kūryboje šios temos yra vyraujančios nuolat, kitos savo darbus kūrė specialiai šiai parodai.

Parodos atidarymo metu susirinkusieji galėjo ne tik mėgautis menininkių darbais, bet ir išgirsti išskirtinį muzikinį pasirodymą ir prie jo prisijungti. Perkusiniais sambos instrumentais grojanti tarptautinė moterų grupė, pasivadinusi „Bombo Feminista“ pirmą kartą pasirodė viešai ir parodos lankytojams paruošė meninę solidarumo akciją „VooDoo“.

Ši menininkių paroda tapo įžanginiu renginiu į lapkričio 25 dieną prasidedantį ir šešiolika dienų besitęsiantį Baltojo kaspino festivalį, kuris siekia atkreipti visuomenės dėmesį į smurtą patiriančias moteris, smurtą artimoje aplinkoje ir smurtą lyties pagrindu.

Baltojo kaspino festivalio renginių metu vyks diskusijos, filmų peržiūros, konferencijos, meniniai renginiai, kurie padės didinti visuomenės sąmoningumą šiomis temomis, o asmenys, susidūrę su smurtu, bus paskatinti kreiptis pagalbos. Kadangi smurto artimoje aplinkoje problema sudėtinga, o kalbėti apie tai nedrąsu, tad festivalio metu dialogas bus kuriamas ne tik formaliose diskusijose, bet ir pasitelkiant kūrybiškumą, performatyvumą bei vizualumą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų