Penkiasdešimtyje valstybių vykstančios Europos paveldo dienos (EPD) kasmet suburia per 30 milijonų dalyvių į daugiau kaip 70 tūkstančių renginių. Lietuvoje šventė vyks jau 28-ąjį kartą, o paveldui skirtų edukacijų ir veiklų ciklo „Įtraukiantis paveldas“ atidarymas šiemet patikėtas Kaunui.
„Šiandien šimtametis Laisvės varpas garsiai skelbs apie Lietuvoje startuojančias Europos paveldo dienas. Simboliška, kad tarpukariu varpas skambėdavo ypatingų politinių, karinių ir kultūrinių švenčių progomis, o dabar kviečia išgirsti pasakojimus apie mūsų paveldą, jį pažinti iš arčiau, pačiupinėti ir atrasti patiems.
Turime daug gražių ir unikalų dalykų, todėl raginu domėtis tiek Kauno kultūra, istorija, tiek ir kitų Lietuvos regionų paveldu“, – kalbėjo Kauno miesto savivaldybės administracijos Kultūros paveldo skyriaus vedėjas Saulius Rimas.
Rugsėjo 17 d. 12 val. EPD pradžią paskelbs šimtamečio Laisvės varpo dūžiai iš Vytauto Didžiojo karo muziejaus kariliono bokšto. Gyventojai galės išgirsti nepriklausomybės simboliu tapusio varpo pagaminimo istoriją ir pasakojimą apie tolimą kelionę iš JAV į Lietuvą. Lygiai 14 val. Vienybės aikštėje startuos orientacinės varžybos po Kauno Naujamiestį.
Šią dieną taip pat vyks pažintiniai ekskursai po Maironio lietuvių literatūros muziejų ir sodelį, Kauno arkivyskupijos rūmus, Švč. Trejybės bažnyčios, bernardinų vienuolyno ir kunigų seminarijos statinių kompleksus.
Šventinė programa tęsis Kauno Šv. Jurgio Kankinio bažnyčioje. Kauniečiai ir miesto svečiai galės išsamiai susipažinti su viena seniausių Kauno bažnyčių, jos restauravimo istorija. Iš karto po to lauks muzikinė programa „Ant sidabro tilto“. Koncerto metu susijungs grupės „Sasutalas“ atliekamos archajiškos sutartinės su saksofonisto Petro Vyšniausko bei smuikininkės Ilonos Klusaitės muzikinėmis improvizacijomis.
Pažintis su paveldu
Tradicija tapusios Europos paveldo dienos – galimybė iš naujo atrasti gerai žinomus, bet naujomis veiklomis patrauklius ar visuomenei dažniausiai uždarus objektus, pažinti nepelnytai primirštas ar atnaujintas kultūros paveldo vertybes, jų istorijas ar susipažinti su paveldosauginiais procesais.
„Modernizmas ateičiai“ komanda, Kaunas 2022 – Europos kultūros sostinė programos dalis, kauniečių lauks Panemunėje. Čia bus pristatytas FixusMobilis arba „greitoji paveldo pagalba“ – projektas, padedantis paveldo pastatų savininkams vykdyti prevencinę priežiūrą. Renginio metu įvairūs specialistai dalinsis žiniomis apie paveldo priežiūrą, gyventojai sužinos apie įtraukius bendruomeninius ir individualius projektus.
EPD dalyviai su paveldu galės susipažinti per architektų, menotyrininkų, istorikų bei archeologų paskaitas ir nuotolinius pranešimus. Vyks susitikimai su pastatų ir baldų restauratoriais, kurių metu bus galima ne tik išgirsti specialistų pasakojimus, bet ir sudalyvauti praktinėse veiklose, kultūriniuose eksperimentuose.
Ieškantiems daugiau veiksmo taip pat neteks nusivilti – laukia keletas valandų smagių ir intelektualų nuotykių orientacinėse varžybose. Sprendžiant galvosūkius ir sekant nuorodomis iki istorinių pastatų bus galima sužinoti ne vieną Kauno paslaptį, susipažinti su mieste gyvenusiomis bei čia dirbusiomis asmenybėmis.
Pasivaikščioti po paveldu turtingas K.Donelaičio ir V.Putvinskio gatves kvies ir miesto gidai. Duris atvers ikoniški paveldo objektai – Kauno Vytauto Didžiojo muziejaus statinių komplekso kariliono ir laikrodžio bokštas bei Kauno tvirtovės VI fortas.
Renginių organizatoriai – Kultūros paveldo departamentas, savivaldybės, kultūros įstaigos, muziejai ir nevyriausybinės organizacijos – šiemet kviečia į daugiau kaip 300 renginių. Išsami Kauno ir kitų regionų Europos paveldo dienų programa – čia.