Kompozitoriaus sukurtų dainų gaidų rankraščius (9 vnt.), autentiškas nuotraukas (7 vnt.), J.Naujalio knygyno išleistus, Niujorke ir Tilžėje išspaudintus dainų gaidų sąsiuvinius (13 vnt.) Kauno rajono muziejus iš kolekcininko Algimanto Jurgio Urbono įsigijo 2017 metais.
Žinoma, tai ne Lietuvos nepriklausomybės paskelbimo aktas, tačiau, ši autentika – ypač reikšminga Lietuvos kultūros paveldui.
„Žinoma, tai ne Lietuvos nepriklausomybės paskelbimo aktas, tačiau, ši autentika – ypač reikšminga Lietuvos kultūros paveldui“, – oficialioje svetainėje skelbia muziejus ir kviečia Lietuvos gyventojus užsukti į svečius, kur žada papasakoti apie J.Naujalio gyvenimą, kūrybą, supažindinti su Raudondvario pilyje saugomomis vertybėmis.
J.Naujalis kartu su poetu Maironiu yra vadinamojo antrojo Lietuvos himno „Lietuva brangi“ autoriai.
„Dažnai Maironis, parašęs eilėraštį dar šiltą jį atnešdavo J.Naujaliui, kad šis parašytų jam muziką, arba ateidavo padiskutuoti, kurie eilėraščiai tinka dainoms“, – prisimena kompozitoriaus dukra Zofija Naujalytė–Didenkienė.
Antanas Sutkus, buvęs J.Naujalio mokinys ir globotinis, apie poeto ir kompozitoriaus santykius rašė: „Tai buvo du neišskiriami bičiuliai, du meno žmonės, kuriuos suvedė ir stipriai susiejo kūrybos nuotaikos. Ne vieną dainą Maironio lyrikos žodžiams yra sukūręs J.Naujalis. Ne vieną kartą, naują eilėraštį parašęs, poetas skubėjo jį pasiūlyti kompozitoriui. Abu ramios, santūrios prigimties jiedu tiko į porą, kad vienas antram kūrybos paslaptį įduotų“.
Antrojo Lietuvos himno „Lietuva brangi“ rankraštis iki šiol nėra rastas.
TAIP PAT SKAITYKITE: Valstybės 100-mečiui skirto konkurso „Dainuoju Lietuvą“ finale nugalėjo daina „Lietuva brangi“