Savo vardo mugę atidaręs Žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius pirmiausia nusikalė simbolinę Kaziuko monetą, kuri, atidarymo vedėjų teigimu, turėtų tapti gera mugės lankymo pradžia.
Monetų ir banknotų mugės lankytojams tikrai prireiks – pagundų čia tradiciškai netrūksta. Per pietų pertrauką mugę užplūdę sostinės darbuotojai pirmiausia apspito duonos kepinių, ekologiškos šeimos ūkių ar tradicinės mėsos gaminius, ragavo ir į krepšius dėjo varškės sūrius su įvairiais prieskoniais, tradicinius mugės riestainius ir pyragus su įvairiais įdarais.
„Oi, apie parduotuvėse parduodamą duoną net nenoriu kalbėti. Ponia, ar žinote, kad senus miltus jie veža iš naujo permalti ir vėl pardavinėja – kaip gali tokie kilti?“ – su pirkėjais paslaptimis dalijosi duonos pardavėja, pjaudama riekelę paragauti.
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Vilniuje 400 metų tradiciją tęsia Kaziugo mugė |
Rusnės prekeiviai viliojo lankytojus rūkyta žuvimi, o stilizuotame laive buvo galima stebėti, kaip kepama šviežių stintų porcija ar verdama tradicinė žuvienė.
Šiemet Kaziuko mugėje ypatingas dėmesys skiriamas žemaičiams. Sveikindami visus susirinkusius, žemaičių atstovai pabrėžė, kad jų kraštas garsėja rūpintojėliais – vieną jų svečiai padovanojo ir Vilniaus savivaldybei. Mugės lankytojai buvo kviečiami namo parsinešti medinį ar molinį rūpintojėlį, kalvio darbo kryželį ar... molinę šuns arba žirafos skulptūrą.
Vieni mugės prekiautojai lieka ištikimi tradicijai, o kiti ieško originalių ar net originaliai paprastų idėjų, kurios papirktų pirkėjus. Štai vieni prekeiviai pasiūlė už 1 litą nusipirkti tradicinę degtukų dėžutę su savo vardu. Sumani moteriškė už 10 litų kvietė nusipirkti prijuostėlę su šmaikščiu užrašu... buteliui: „Norėtųsi gyventi kaip visi, bet sąžinė neleidžia.“
„Turiu ir daugiau užrašų, tik dar nespėjau sudėti čia“, – teisinosi prekeivė.
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Vilniuje 400 metų tradiciją tęsia Kaziuko mugė |
Išrankesni pirkėjai turėtų apsišarvuoti kantrybe ir pasiruošti bet kokioms oro sąlygoms – pirmosiomis mugės darbo valandomis dangus ir dulkė, ir lijo, ir saulės spinduliais džiugino. O apeiti, norint rasti dėmesio vertų eksponatų – elegantiškų keramikos dirbinių, originalesnių papuošalų, kūrybiškai dekoruotų odos dirbinių ir pan. – reikia tikrai ne vieną gatvę.
Pagrindinė mugės arterija – Gedimino prospektas – penktadienį buvo sausakimšas, o štai Pilies gatvės prekeiviai dar tik dėliojo prekes.
„Šiandien 28 litai, o rytoj kainuos 30 litų!“ – žaislinį rankų darbo arkliuką pirkti kvietė naginga moteriškė.
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Vilniuje 400 metų tradiciją tęsia Kaziuko mugė |
Vaikams Kaziuko mugė tikriausiai yra didžiausia šventė – jų akys žiba, pamačius mobiliojo telefono formos meduolį (4-6 litai) ar net paprastą šokoladinį grybuką (2 litai). Ką jau kalbėti apie kokybiškus rankų darbo minkštus žaislus (nedidelis Kūlverstukas – 25 litai, o štai didesnis krokodilas Gena – 80 litų, „nes nusiima švarkelis ir skrybėlė“). Taip pat mugėje galima rasti nemažą medinių žaislų ir dėlionių pasiūlą.
Na, ir negalima pamiršti nusipirkti naujos verbos – jų galima rasti ir iki skausmo tradicinių, ir originalių interpretacijų. Belieka apsišarvuoti šiltais batais, nepamiršti piniginės ir geros nuotaikos, kuri padės derantis, ir nerti į tradicinį mugės šurmulį – jei ne namus, tai save tikrai apdovanosite bent jau gomuriui maloniomis gėrybėmis.
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Vilniuje 400 metų tradiciją tęsia Kaziuko mugė |