„Kroumata“ – tai ne tik kolektyvas, o netgi reiškinys, darantis tiesioginę įtaką mušamųjų muzikos situacijai pasaulyje. Per daugiau nei 30 aktyvios veiklos metų „Kroumata“ tarptautinėje muzikos rinkoje įtvirtino savo pavadinimą, kuris senovės graikų kalba tiesiog reiškia „mušamieji instrumentai“. Gimtojoje Švedijoje ansamblis laikomas kultiniu kolektyvu ir kviečiamas groti karaliaus Karolio XVI Gustavo rūmuose. Koncertuodama svetur „Kroumata“ garbingai atlieka savo šalies muzikos ambasadoriaus vaidmenį, kaip tai įvyko 2011 metų birželį, kai ansamblio koncertu sausakimšoje Lietuvos nacionalinės filharmonijos salėje buvo paminėta Švedijos nacionalinė diena ir Švedijos – Lietuvos diplomatinių santykių atkūrimo jubiliejus.
Precizika ir virtuoziškumu garsėjančio kolektyvo pasirodymai, vykstantys tiek didžiausiose scenose, tiek mokyklų salėse, žavi itin išradingomis programomis. Ansamblis ne tik kuria etalonines žymiausių XX amžiaus opusų mušamiesiems instrumentams interpretacijas, bet ir užsako naujus kūrinius dabarties kompozitoriams. Iš viso „Kroumata“ yra atlikusi daugiau ne 220 kūrinių premjerų, pasirodžiusi daugiau nei 40-yje šalių, išleidusi 20 kompaktinių plokštelių.
Ansamblio istorija prasidėjo 1978-aisiais metais. Nuo to laiko ne kartą keitėsi grupės sudėtis, repertuaras ir net juridinis statusas. Dabartinė ansamblio sudėtis – Johan Silvmark, Roger Bergström, Ulrik Nilsson ir Pontus Langendorf – ne tik tęsia šlovingas praeities tradicijas, bet ir realizuoja naujus sumanymus. Šie atlikėjai pasižymi reta kūrybine išmone. Savo veikla demonstruojantys mušamųjų muzikos savarankiškumą ir visavertę garsų gamą jie nevengia jungtinių projektų su kitais kolektyvais, pvz. simfoniniais orkestrais. Beje, prieš dešimtmetį „Kroumata“ muzikavo Vilniuje, Kongresų rūmų salėje kartu su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru, diriguojant Mindaugui Piečaičiui.
Koncerte „Būgnijimas su „Kroumata“ bus paminėtas festivalio „Permainų muzika“ pavadinimo įkvėpėjo J. Cage’o 100-metis, suteiksiantis progą įsitikinti, jog „viskas yra muzika“. Skambės šio autoriaus kompozicija „Branches“ / „Šakos“. Bus muzikuojama ne tik įprastais ar mažiau regėtais perkusiniais instrumentais, bet ir įvairiausiais daiktais, tad vakaro metu publikos laukia daug netikėtumų. Įspūdingą ansamblio programą pradės György Ligeti „Preliudas automobilio signalui“, pratęs Iannio Xenakio „Okho“ ir Johno Erikssono „Träd“ / „Rankų miškas“, kuriame marimba bus grojama net 8-is rankomis, o finalinis perkusijos meistro Steve’o Reich’o „Drumming“ / „Būgnijimas“ panardins į visišką transą.
Ritmo, triukšmo ir šlamesio korifėjų vakaras bus tikrai įspūdingas!