Akvilės Zavišaitės gyvenimas sužibo ryškiai ir trumpai, kaip kometa, tačiau jos kūrybinio skrydžio trajektorija plati – darbai, eksponuoti Australijoje, Lietuvoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose.
Garsaus rašytojo Juozo Baltušio anūkė, tarusi savitą žodį lietuvių dailės istorijoje, šiais metais švęstų penkiasdešimties metų jubiliejų. Simboliška, kad ta proga ji grįžta į pajūrį, kur prabėgo gražiausi jos vaikystės metai.
A. Zavišaitės kūriniai – atviri, išraiškingi, pasižymintys savitu braižu, persisunkę aitriu moteriškumu, meilės ilgesiu, labai literatūriški ir asmeniški. Po dailininkės mirties Lietuvoje jie eksponuoti tik kartą, tad paveikslų pasirodymas Klaipėdos galerijoje – neabejotinai didelis įvykis Lietuvos kultūros padangėje, neleidžiantis pamiršti legenda virtusio jaunos moters gyvenimo.
Šiais metais leidykla „Tyto alba“ išleido A. Zavišaitės motinos, Ritos Baltušytės, sudarytą knygą „Akvilė: Neprašyk auksinės žuvelės plauti indų“. Tai pasakojimas apie Akvilę jos pačios žodžiais.
R. Baltušytės surinkti dukros laiškai artimiesiems ir draugams įgyja siužetą, virsta jaudinama gyvenimo istorija, laiškų romanu, kurio veiksmas rutuliojasi net trijuose žemynuose: Lietuvoje, Australijoje ir JAV. Autentiški tekstai liudija sudėtingą XX amžiaus pabaigos laiką, audringą jaunos, talentingos moters gyvenimą, jos kelią į meno pasaulį. Atvira ir širdinga Akvilė tarsi gyva stoja prieš akis, tampa drauge, mes girdime jos balsą iš tolimiausių žemynų: ji kalba tėvams, seneliams, draugams apie savo kasdienį gyvenimą, kuris mūsų, skaitytojų akyse staiga virsta reikšmingu – žmogus trapus ir tik nuo jo priklauso, ar anapus gyvybės ribos jo būtis virs šviesa, ar dulke. Nors šio gyvenimo romano atomazga tragiška, šviesus Akvilės optimizmas stiprina tikėjimą, kad visa, ką lemta žmogui patirti, turi prasmę.
Parodos atidaryme ir knygos pristatyme dalyvaus Akvilės Zavišaitės mama, knygos „Akvilė: Neprašyk auksinės žuvelės plauti indų“ sudarytoja Rita Baltušytė (Australija), menotyrininkė Goda Giedraitytė, aktorė Jolanta Puodėnaitė, knygos herojai.
Paroda veiks iki lapkričio 28 d.