Praėjusį rudenį amžinybėn išėjusio pedagogo atminimui skirtas koncertas, pasak M. Bačkaus, „bus galimybė surinkti kartu tuos žmones, kurių gyvenimus visam laikui paveikė šios neeilinės asmenybės meilė muzikai ir violončelei. Noriu surinkti scenoje bent kelis R. Armono mokinius (bei jo mokinių mokinius), nes, kaip sakė Donatas Katkus, „jie neša R. Armono moralės ir estetikos pasaulį, tai, kas išlieka, kas yra visos mūsų muzikos savastis“.
Įkvepiantis violončelės pedagogas
R. Armono muzikinis talentas daugiausia skleidėsi pedagoginėje veikloje. Pradėjęs pedagoginę karjerą dar studijų metais jis ilgiausiai dirbo Nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų mokykloje bei Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Pasak D. Katkaus, „tai buvo pedagogas, kurio žinių troškimas ir noras tobulėti buvo neišsemiami“. Dirbdamas su mokiniais jis siekė maksimaliai išplėsti jų galimybių ribas, kiekvienam parinkdavo tik jam tinkamą mokymo metodiką, ruošė juos būti geriausiais ir nugalėti konkursuose. R. Armonas tapo visoje šalyje pripažintu violončelės mokytoju-ekspertu, nuolat vedė meistriškumo kursus, rengė mokymo programas violončelininkams. Jis pradėjo organizuoti respublikinius metodinius seminarus, konkursus, dirbo jų vertinimo komisijose. R. Armonas buvo 2017 ir 2019 metais įvykusių Klaipėdos tarptautinių violončelės konkursų Jaunimo grupių (A, B, C) vertinimo komisijos primininku.
Įkvepiančio pedagogo mokiniai nuolat tapdavo įvairiausių konkursų nugalėtojais. Šiandien jie – garsūs atlikėjai, daug koncertuojantys, sėkmingai dirbantys pedagoginį darbą. Dalis jų kaip solistai pasirodys „Violončelės fiestos“ programoje. Tai Ramutė Kalnėnaitė (pirmoji lietuvaitė, tarptautinio konkurso laureatė), Edmundas Kulikauskas, Mindaugas Bačkus. Taip pat soluos ir R. Armono mokinių mokiniai Kornelija Kupšytė ir Karolis Vaičiulis – jauniausios kartos violončelininkai, Klaipėdos kamerinio orkestro nariai. Specialybės keliu studijuojant Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje juos vedė ar tebeveda E. Kulikauskas ir M. Bačkus. Solo koncerte taip pat grieš Marius Sakavičius, Julius Maknickas, Gabrielė Dikčiūtė, studijavę pas patį R. Armoną ar jo buvusią mokinę, o vėliau – kolegę ir sutuoktinę R. Kalnėnaitę.
Violončelininkų ansamblyje taip pat gros buvusi ilgametė Klaipėdos kamerinio orkestro atlikėja, Klaipėdos E. Balsio menų gimnazijos pedagogė Violeta Vaitiekūnaitė-Bendoraitienė, kuri irgi mokėsi pas R. Armoną. Ansamblyje muzikuos ir Mykolas Rutkauskas bei Klaipėdos kamerinio orkestro narys Jurgis Karbauskas.
Skambės lietuvių ir užsienio kompozitorių kūriniai
Įdomu, kad du koncerte skambėsiančių kūrinių autoriai tarp pat yra violončelininkai. Tai pasaulyje pripažintas italų atlikėjas ir kompozitorius Giovanni Sollima, kuris 2017 metais pasirodė kaip solistas su Klaipėdos kameriniu orkestru Tarptautinio Klaipėdos violončelės festivalio atidarymo koncerte. Jo kuriamos novatoriškos kompozicijos reikšmingai papildo instrumento repertuarą, plėsdamos jo horizontus ir balansuodamos tarp įvairiausių žanrų. „Violončelės fiestoje“ skambės G. Sollimos kūrinys “Violoncellos vibrez“. Programoje klausytojai išgirs ir kompozitoriaus bei Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro violončelininko Arvydo Malcio kūrinį „Concerto grosso“.
„Violončelės fiestoje“ skambės tiek gerai žinomų, tiek mažiau girdėtų violončelės repertuaro kūrinių. Tarp jų bus Maxo Brucho „Kol Nidrei“, Roberto Molinelli „Twin Legends“, Davido Popperio “Requiem”, skirtas net 3 violončelėms ir orkestrui. Programą simboliškai baigs Karlo Davydovo „Himnas“ 10 violončelių ansambliui, įtikinamai vainikuosiantis prasmingą „Violončelės fiestos“ idėją.