„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Kokios bausmės nusipelno Žemaitės „Marti“?

Ar galima nuteisti literatūrinio kūrinio pagrindinį personažą? Ar nusipelno bausmės ir kokios Merso iš Alberto Camus „Svetimas“, Makbetas iš Williamo Šekspyro „Makbeto“ ar, tarkim, fenomenalios uoslės serijinis žudikas Žanas Batistas iš Patricko Suskindo romano „Kvepalai“? Knygynų tinklo VAGA ir Mykolo Romerio universiteto (MRU) Teisės fakulteto „literatūriniame teisme“ viskas įmanoma.
„Literatūrinis teismas“
„Literatūrinis teismas“ / Organizatorių nuotr.

Knygynų tinklas VAGA ir Mykolo Romerio universiteto Teisės fakultetas kartu su LR Generaline prokuratūra moksleiviams, plačiajai visuomenei rengia renginių ciklą „Literatūrinis teismas“, kuriame pagal Lietuvos Respublikos baudžiamąjį kodeksą „teisiami“ žinomų literatūros kūrinių personažai.

„Literatūriniame teisme“ į kūrinį pažiūrima kitu, netikėtu kampu. Dalyviai teisminio proceso forma atlieka intelektinę, nestandartinę žymių Lietuvos ir užsienio literatūros kūrinių analizę, pateikia netikėtas kūrinio siužeto interpretacijas ir suteikia žiūrovams galimybę naujai pažvelgti į literatūros kūrinį ir jo personažus.

Šešių renginių cikle jau išnagrinėtos Alberto Kamiu „Svetimas“, Žemaitės „Marti“, Viljamo Šekspyro „Makbetas“, Jono Biliūno „Kliudžiau“ kūrinių „bylos“. Planuojama surengti dar dviejų bylų nagrinėjimą – Patricko Suskindo „Kvepalai. Vieno žudiko istorija“ bei Vinco Mykolaičio-Putino „Altorių šešėly“.

Projektu ypač džiaugiasi idėjos autorius, knygynų tinklo VAGA generalinis direktorius Vytas V.Petrošius. „Šiuo projektu net tik siekiame skatinti jaunus žmones su malonumu paimti knygą į rankas, bet ir parodyti, kad knyga yra gyva, aktuali ir ją galima interpretuoti iš įvairių žiūros taškų“, – sako Vytas V.Petrošius.

Pasak MRU Teisės fakulteto projekto koordinatorės Ingos Mickevičiūtės, šis projektas atskleidžia, jog teisė – ne tik „sausas“, nuobodus mokslas.

„Teisinės žinios šiuolaikinėje visuomenėje reikalingos kiekvienam, – sako I.Mickevičiūtė. – Žinoti, suprasti savo pareigas ir apginti savo teises turi mokėti kiekvienas pilietis. Sujungę teisę ir literatūrą proceso dalyviams rodome, kaip kūrinys gali virsti baudžiamąja byla, kaip vyksta teismo procesas, taip pat šiuose procesuose keliame ir visuomenei aktualius, jautrius klausimus ir problemas“.

Bylų svarstymai vyksta ne tik knygyne „Vaga“, įsikūrusiame prekybos centre „Ozas“, bet ir Lietuvos Respublikos Generalinėje prokuratūroje. Pasak LR generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vedėjos Elena Martinonienės, šis projektas svariai prisideda prie teisinio visuomenės išprusimo didinimo. „Literatūriniame teisme“ rodoma visa teisinio proceso eiga. Tuo šis projektas patrauklus ir mums, ir, tikime, naudingas tiems, kas pas mus ateina“, – sako E.Martinonienė.

Improvizuotoje teismo salėje literatūros herojų vaidmenis atlieka aktoriai, o teisininkų vaidmenys tenka… tikriems teisininkams. Mykolo Romerio universiteto (MRU) Teisės fakulteto dėstytojų, doktorantų komandai tenka demonstruoti ne tik teisines žinias, bet ir aktorinius sugebėjimus. MRU teisės doktorantui Arnui Liauksminui jau teko pabūti ir literatūros herojų advokatu, ir teisėju.

„Teisės ir literatūros sinergija „Literatūriniame teisme“ suteikia daug džiugių atradimo akimirkų, – sako A.Liauksminas. – Mums tai proga atidžiau, jautriau pažvelgti į mokykloje skaitytus literatūros kūrinius, o žiūrovui – nesvarbu kokio amžiaus jis būtų – pamatyti netikėtą improvizaciją, ugdyti vaizduotę ir, galiausiai kartu su teisėju priimti sprendimą“.

Organizatoriai neslepia nesitikėję tokio milžiniško susidomėjimo. Juos ypač džiugina faktas, kad „Literatūriniai teismai“ ypač populiarūs tarp moksleivių, kurie į juos specialiai atvyksta ir iš kitų Lietuvos miestų. Pasak I.Mickevičiūtės, jie ir patys ieškos galimybių aplankyti kuo daugiau Lietuvos mokyklų ir pristatyti šį unikalų projektą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų