Kuriama veiksmingesnė apsauga nuo neteisėtos prekybos kultūros vertybėmis

Siekdama užtikrinti veiksmingą apsaugą nuo neteisėtos prekybos kultūros vertybėmis, Vyriausybė pritarė Kultūros ministerijos parengtam Kilnojamųjų kultūros vertybių apsaugos įstatymo pakeitimo ir papildymo projektui ir teiks jį Seimui, pranešė Kultūros ministerija.
Kuriama veiksmingesnė apsauga nuo neteisėtos prekybos kultūros vertybėmis
Kuriama veiksmingesnė apsauga nuo neteisėtos prekybos kultūros vertybėmis / Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Įstatymo pakeitimai parengti siekiant įgyvendinti 2019 m. balandžio 17 d. priimtą Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą dėl kultūros vertybių įvežimo ir importo. Šis Importo reglamentu vadinamas dokumentas įpareigoja valstybes nares nustatyti kompetentingą viešąją instituciją, kuri išduos kultūros vertybių importo licencijas, taip pat ir sankcijas už Importo reglamento pažeidimus.

Importo reglamente pabrėžiama, kad kultūros vertybėms (ypač archeologijos objektams, monumentų dalims) kyla ypač didelė plėšimo ar sunaikinimo grėsmė, todėl siekiama numatyti griežtesnį tikrinimą prieš leidžiant kultūros vertybes įvežti iš trečiųjų šalių į Europos Sąjungos (ES) muitų teritoriją pirmą kartą.

„Kultūros vertybės, deja, toli gražu ne visada atsiduria vien jas puoselėti norinčių geranoriškų žmonių rankose. Kova su piktavališku elgesiu būna ypač sudėtinga, kai kultūros vertybės kerta valstybių sienas, tad atsekti tikrąją jų kilmę bei prekybos motyvus tampa itin nelengva. Griežtesnis kultūros vertybių įvežimo ir importo reglamentavimas padės veiksmingiau apsaugoti kultūros vertybes nuo plėšimo, vandalizmo ar sunaikinimo grėsmės“, – sakė kultūros ministras Simonas Kairys.

ES valstybėse narėse taikomos skirtingos kultūros vertybių importo į ES muitų teritoriją taisyklės. Importo reglamentu priimtos bendros prekybos su trečiosiomis šalimis taisyklės padės užtikrinti veiksmingą apsaugą nuo neteisėtos prekybos kultūros vertybėmis, užkirsti kelią pinigų plovimui išplėštas vertybes parduodant ES esantiems pirkėjams.

Kilnojamųjų kultūros vertybių apsaugos įstatymo pakeitimo ir papildymo projekte nustatyta kompetentinga viešoji institucija, kuri išduos importo licencijas – Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos (KPD). Taip pat nustatoma, kad kultūros ministras tvirtins tvarką, kurioje bus detalizuotos licencijų išdavimo procedūros. Prašymas KPD išduoti licenciją bus teikiamas per Europos Komisijos kuriamą elektroninę sistemą, kuri pradės veikti ne vėliau kaip iki 2025 m. birželio 28 d. Kartu keičiamas Kilnojamųjų kultūros vertybių išvežimo tarybos pavadinimas į Kilnojamųjų kultūros vertybių apsaugos tarybą, taip pat patikslinamas straipsnis, kuriuo galimas kultūros objektų grąžinimas trečiosioms užsienio valstybėms ir iš trečiųjų užsienio valstybių pagal ES sudarytas sutartis.

Vyriausybė taip pat pritarė ir teiks Seimui Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimo ir papildymo projektą, kurio tikslas – nustatyti sankcijas už Importo reglamento nuostatų, susijusių su importo licencijos išdavimo reikalavimais, pažeidimus. Už melagingų pareiškimų ir informacijos pateikimą dėl kultūros vertybių įvežimo ir importo pažeidžiant Importo reglamento nuostatas numatyta bauda nuo 300 iki 540 eurų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų