„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Kviečia geriau pažinti Donelaičio, Mažvydo, Kanto ir Bacho kultūrą

Martynas Mažvydas, Kristijonas Donelaitis, Martynas Liudvikas Rėza – tai vieni žinomiausių Lietuvos liuteronų bendruomenės atstovų, palikusių ryškų pėdsaką Lietuvos kultūrinėje raidoje. Tačiau liuteroniškos kultūros palikimas Lietuvoje ir pasaulyje yra gerokai platesnis, nei pirmoji lietuviška knyga ar poema „Metai“. Su itin ryškiu liuteroniškos kultūros palikimu Lietuvai plačiau visuomenę supažindins rugsėjo 22–24 dienomis pirmą kartą Klaipėdos krašte vyksiančios „Liuteroniškos kultūros dienos“.
Martyno Mažvydo „Katekizmas“
Martyno Mažvydo „Katekizmas“ / M.Pelakausko nuotr.

Savita ir Lietuvai daug davusi kultūra

Liuteronų religinė ir kultūrinė pasaulėžiūra atsirado dar XVI a. pradžioje, kai vokiečių teologas Martynas Liuteris pasipriešino tuometinei nuo įvairių nuodėmių atleidžiančių indulgencijų pardavinėjimo tvarkai bei išleido 95 tezes apie atlaidų esmę ir jų praktiką. Šios tezės vėliau suformavo atskirą protestantizmo judėjimą, vadinama liuteronybe, kuri sparčiai paplito visoje Europoje.

Aurelijos Jašinskienės/15min.lt nuotr./Kristijonas Donelaitis
Aurelijos Jašinskienės/15min.lt nuotr./Kristijonas Donelaitis

XVI a. liuteronybės judėjimas pasiekė ir Lietuvą. Visgi tuometinė Lenkijos karaliaus Žygimanto Senojo valdžia nebuvo palanki naujam kultūriniam ir religiniam judėjimui, todėl jo atstovams teko kurtis tuometinėje kaimyninės Prūsijos teritorijoje. Būtent ten, Mažosios Lietuvos regione, buvo išleista pirmoji lietuviška knyga „Katekizmas“, kurios autorius buvo iš Lietuvos pasitraukęs liuteronas Martynas Mažvydas.

Mažojoje Lietuvoje vėliau kūrė ir tokie iškilūs liuteronų kultūros atstovai kaip Kristijonas Donelaitis (pirmosios lietuviškos poemos „Metai“ autorius) ar Martynas Liudvikas Rėza (garsus Lietuvos rašytojas ir folkloristas).

Neringos sav. nuotr./Liudviko Rėzos paminklas Juodkrantėje
Neringos sav. nuotr./Liudviko Rėzos paminklas Juodkrantėje

Po Pirmojo pasaulinio karo 1923 m. šiaurinės Prūsijos teritorijos (Klaipėdos kraštas) atiteko Lietuvai. Pasibaigus Antrajam pasauliniam karui, Prūsijos valstybės apskritai nebeliko, o likusias jos teritorijas pasidalino Rusija ir Lenkija. Visgi visiškai liuteroniškoje valstybėje be čia gyvenusių lietuvininkų kultūrinio palikimo šiandien itin sunku įsivaizduoti ir visą Lietuvos kultūrinę ir švietimo raidą.

„Dabartinė karta neturėjo galimybės gerai pažinti liuteroniškos kultūros reikšmingumą.“

Rugsėjo 22–24 d. vyksiančių „Liuteroniškos kultūros dienų“ vienas organizatorių Darius Edvardas Anužis teigia, kad idėja pirmą kartą Klaipėdos krašte rengti liuteroniškos kultūros dienas kilo po Klaipėdos skulptūrų parko rekonstrukcijos.

„Su bendraminčiais diskutavome, kad rekonstruojant parką per menkas dėmesys buvo skirtas parko teritorijoje esančioms senosioms kapinėms, kuriose Amžinybėn atgulė bemaž 40 tūkstančių įvairių konfesijų miestiečių, kurių dauguma buvo protestantai. Kapinės – tai bet kurios bendruomenės šerdis, šaknys, ir kaip mes gerbiame praeitį, tokiu pat kampu projektuojame savo ateitį. Pagalvojome, kad šiandien liuteroniška kultūra ir jos indėlis į krašto raidos procesus yra pamiršti, o ir dabartinė karta neturėjo galimybės gerai pažinti šios kultūros reikšmingumą ne tik visam Klaipėdos ir pamario regionui, bet ir visai Didžiajai Lietuvai“, – teigia D. E.Anužis.

Klaipėdos savivaldybės nuotr./Klaipėdoje atidarytas Skulptūrų parkas
Klaipėdos savivaldybės nuotr./Klaipėdoje atidarytas Skulptūrų parkas

Jam pritarė ir Klaipėdos evangelikų liuteronų parapijos kunigas Reincholdas Moras. Pasak kunigo, liuteronybė turėjo itin svarbią reikšmę Klaipėdos krašto ir viso pamario regiono socialinei, kultūrinei ir architektūrinei raidai, todėl šiandieniniai šio krašto gyventojai turėtų plačiau su susipažinti su šia kultūra.

„Juk vadinamoji Mažoji Lietuva tęsėsi nuo Nemirsetos iki pat Smalininkų. Šiose teritorijose lyg šiol yra išlikusių įvairių kultūrinių ir geografinių paminklų, o ne viena čia gyvenančių žmonių karta savyje

nešioja ir liuteronybės pradą. Todėl itin svarbu, kad žmonės turėtų kuo platesnes galimybes plačiau sužinoti apie savo regiono šaknis“, – sako kunigas R. Moras.

Įvairūs renginiai nuo Pagėgių iki Klaipėdos rajono

„Liuteroniškos kultūros dienų“ renginiai vyks įvairiose Klaipėdos krašto vietovėse. Rugsėjo 22 d. kultūros dienų renginiai startuos Žukų evangelikų liuteronų bažnyčioje, kurioje susirinkusieji turės galimybę išgirsti istorikės doc. dr. Silvos Pocytės paskaitą apie Klaipėdos krašto istorijos ir kultūros išskirtinumą ir išgirsti Lietuvos nacionalinės filharmonijos kamerinės muzikos ansamblio „Čiurlionio kvartetas“ koncertinę programą „Pasaulio muzika“.

KU nuotr./Dr. Raimonda Nabažaitė
KU nuotr./Dr. Raimonda Nabažaitė

Rugsėjo 23 d. liuteroniškos kultūros renginiai vyks Klaipėdoje, Kintuose ir Kretingalėje. Klaipėdos piliavietės rytinės kurtinos salėje paskaitas aktualiomis Klaipėdos krašto istorinėmis temomis skaitys archeologė dr. Raimonda Nabažaitė, istorikas ir religijotyrininkas dr. Arūnas Baublys, mokslininkė Kotryna Rekašiūtė, o diskusijai vadovaus Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus direktorius, istorikas dr. Jonas Genys.

Tą pačią dieną Mažojoje Kintų ir Kretingalės evangelikų liuteronų bažnyčiose koncertus surengs Lietuvos nacionalinės filharmonijos kamerinės muzikos ansamblis „Čiurlionio kvartetas“.

Rugsėjo 24 d. Klaipėdos gyventojai ir miesto svečiai kviečiami į pamaldas Klaipėdos evangelikų liuteronų bažnyčioje, o po jų – į Skulptūrų parke vyksiančią miesto senųjų kapinių pagerbimo ceremoniją, kurioje dalyvaus Lietuvos evangelikų liuteronų bažnyčios vyskupas Mindaugas Sabutis, įvairių Klaipėdos krašto liuteronų evangelikų religinių bendruomenių atstovai bei sakralinės muzikos mišrus choras „Laudamus“ (vadovė Irena Šemeklienė).

„Klaipėdos regiono“ nuotr./Šilutės evangelikų liuteronų bažnyčia
„Klaipėdos regiono“ nuotr./Šilutės evangelikų liuteronų bažnyčia

Taip pat sekmadienio popietę visi norintys arčiau prisiliesti prie liuteroniškos muzikos kultūros istorijos, kviečiami į Lietuvos muzikos ir teatro akademijos salę. Čia specialų pranešimą apie liuteroniškas tradicijas Mažosios Lietuvos muzikoje skaitys muzikologė, prof. Daiva Kšanienė, ištraukas iš šventojo rašto skaitys aktorė Regina Arbačiauskaitė, o norvegų kompozitoriaus Ola Gjeillo „Saulėtekio mišias“ (Sunrise Mass) atliks Klaipėdos kamerinis orkestras (vad. Mindaugas Bačkus) ir choras „Aukuras“ (vad. Tomas Ambrozaitis).

Liuteroniškos kultūros dienų renginių programą sekmadienį simboliškai užbaigs vakaro malda prisimenant sunaikintas liuteroniškas bažnyčias Klaipėdos krašte, kuriai visi norintys atiduoti pagarbą kviečiami istorinėje buvusios Karklės evangelikų liuteronų bažnyčios vietoje.

Visi Liuteroniškos kultūros dienų renginiai yra nemokami.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“