Neabejotina, kad toks muzikos instrumentas pasaulyje yra vienintelis: jis yra pritvirtintas vertikaliai prie vienos koncertų salės sienos, tarsi pakibęs ore virš klausytojų, ir yra maždaug trijų aukštų pastato aukščio.
Kad galėtų juo skambinti, pianistai turi užkopti stačiais plieniniais laiptais į balkonėlį, kuriame yra klaviatūra.
Nors Guinnesso pasaulio rekordų knygos atstovai naujojo instrumento dar nėra išmatavę, jį sukonstravo Davidas Klavinas, kurio 1987 metais pagamintas pianinas „Model 370“ tebelaikomas vienu didžiausių pasaulyje.
D.Klavino standartinio naujo modelio pianinas – „450i Vertical Concert Grand“ – yra 4,5 metro aukščio, metru aukštesnis negu jo pirmtakas.
Tuo metu Latvijos uostamiestyje Ventspilyje naujoje koncertų salėje sumontuotas 450i modelio pianinas yra dar didesnis – jo įspūdingas ryškiai mėlynos spalvos plieninis rėmas yra 6 m aukščio.
Instrumentas, kurio ilgiausios stygos yra beveik 5 metrų ilgio, skleidžia sodrius, aidinčius muzikos garsus.
„Tokiam instrumentui tinkamiausia muzika būtų visi itin ekspresyvūs kūriniai, pavyzdžiui Rachmaninovo, Skriabino, bet Beethoveno sonatos taip pat skambėtų visiškai kitaip, skambinant šiuo instrumentu“, – naujienų agentūrai AFP sakė D.Klavinas.
Per karą į Vokietiją iš Latvijos atvykusių pabėgėlių šeimoje gimęs meistras beveik visą gyvenimą pašventė pianinų ir fortepijonų gamybai, trokštamas išplėsti instrumento, pirmąkart sukonstruoto italo Bartolomeo Cristofori apie 1700 metus, ribas.
Originali konstrukcija
„Nuo 16 metų, kai mečiau mokyklą ir tapau fortepijonų restauratoriaus pameistriu, stengiausi tyrinėti naujas modelius ir principus, besiskiriančius nuo tradicinio fortepijono, sukurto prieš 140 metų, konstrukcijos“, – AFP sakė 65 metų D. Klavinas, sėdėdamas prie savojo 450i.
Pirmąjį pianiną vertikaliomis stygomis jis sukonstravo 1985 metais. Dabar savo dirbtuvėse „Klavins Piano Manufaktura“, įsikūrusiose Vaco mieste į šiaurę nuo Vengrijos sostinės Budapešto, jis kuria naujus tokių instrumentų modelius.
Jo naujasis pianinas išsiskiria ne vien dydžiu. Kadangi jis neturi medinio korpuso, salėje sėdintys žiūrovai mato pianino ilgas plienines stygas.
Atviros stygos leidžia muzikos gerbėjams „išgirsti neprislopintą kiekvieną garso niuansą“, aiškino D.Klavinas.
Penktadienį atidarytuose koncertų rūmuose yra dvi koncertų salės, turinčios iš viso 1 000 vietų. Čia taip pat įsikūrusi muzikos akademija, kurioje mokosi kylantys jauni talentai.
„Tradiciniai fortepijonai vežiojami iš vienos koncertų vietos į kitą, bet mano vertikali konstrukcija turi būti pritvirtinta prie pastato“, – nurodė D. Klavinas.
Dydis – svarbu
„Toks pianino dydis ir stygų ilgis – ne vien dėl rekordų: sumanymas yra sukurti geriausią garsą, kokį tik galima įsivaizduoti, visiems atlikėjams ir klausytojams, atvykstantiems į šią konkrečią salę“, – pažymėjo jis.
Penktadienį pirmąsyk viešai pademonstruotas instrumentas jau sukėlė šurmulį tarp fortepijono muzikos entuziastų.
„Kompozitoriai ir atlikėjai iš visur domisi galimybėmis skambinti naujuoju Klavino pianinu, atversiančiu jiems naujas meninės išraiškos galimybes“, – sakė naujųjų koncertų rūmų meno vadovas Mikas Magonė.
Kanados pianistas Lubomyras Melnykas, žinomas savo itin greitu skambinimo tempu, bus vienas iš pirmųjų, kitą savaitę išmėginsiančių naująjį 450i, sakė M.Magonė.
Vienas iš šešių vokiečių pianistų taip pat naudos jį atlikti Steve Reicho kūriniui „Šeši pianinai“ (Six Pianos), pridūrė jis.
Ventspilio meras Aivaras Lembergas viliasi, kad rekordinis pianinas padės apie 40 tūkst. gyventojų turinčiam pramoniniam uostamiesčiui pritraukti daugiau kultūros gerbėjų.
„Taip pat tikimės pritraukti muzikos gerbėjų iš užsienio“, – sakė jis.