Melnragėje – fotografijų paroda-instaliacija apie jūros išmestus būsimus ateities reliktus

Balandžio 12 d., penktadienį, 17 val.17 min. Pirmosios Melnragės paplūdimyje, netoli Šiaurinio molo, atidaroma fotografės Arūnės Baronaitės fotografijų paroda–instaliacija „POLIMERAS“. Meninio tyrimo metu atrastų objektų fotografijos bus eksponuojami natūralioje jų radybos vietoje. Ten, kur jūra ir smėlis slepia begalines paslaptis.
Arūnė Baronaitė
Arūnė Baronaitė / Gerdos Pomarnevskos nuotr.

Kaip teigiama parodos anotacijoje, pasaulinės taršos apimčių įsivaizduoti yra beveik neįmanoma, bet tai egzistuoja. Gyvenimas skirtas tam, kad susitvarkytume su savimi ir viskuo, kas mūsų. Ir kai rūkas akyse šviesėja, tik tuomet galime pamatyti viską aplink mus. Pamatyti gamtą, pamatyti jūrą, kuri kenčia tyliai ir pamažu miršta.

Jūra laužo ir keičia joje randamus objektus. Šie neorganiniai daiktai, atsidūrę vandenyje, išlieka ilgai – daug ilgiau negu trunka žmogaus biologinis laikas šioje žemėje. Dabar pakrantėse mes randame reliktus, kuriuos mums dovanoja jūra – gintarą, medį, akmenis ir bangų nugludintas šukes. O ateities reliktai – nenuspėjami svetimkūniai.

A.Baronaitės nuotr./Arūnė Baronaitė, „Polimeras. Nr.1“ 2024m
A.Baronaitės nuotr./Arūnė Baronaitė, „Polimeras. Nr.1“ 2024m

Tačiau jūra sukuria tam tikrą biologinį santykį su joje atsidūrusiais objektais: jie apauga moliuskais, apsivelia dumbliais, juose apsigyvena įvairūs mikroorganizmai. Parodos autorė sako, kad įvyksta svetimkūnių jūrinė alchemija. Objektų formos ir linijos tampa sunkiai apčiuopiamos bei įvardijamos. Kas buvo neorganiška, tampa organiškai elegantiška ir apgaulingai trapu.

„Močiutė man nuolat pasakodavo apie audringą jūrą ir stebuklus, kuriuos ji rasdavo po audrų. Ir aš skubu ieškoti tų stebuklų, tik su laiku jie kito, darėsi vis nenatūralesni, iš neorganinių jau spėję tapti organiniais, vizualiai išsiskiriantys, bet kartu jau įsiliejantys į aplinką ir žmonių ignoruojami,“ – pasakoja A.Baronaitė.

Kuriant šią parodą autorė apjungė abu savo išsilavinimus – biomokslus ir fotografiją. „Siekiu pritraukti žmogaus žvilgsnį, priversti atsimerkti ir pamatyti, kad šiukšlės gamtoje neauga. Ir tai ne tik vietinių problema pajūryje. Gamta tiesiog tyliai kenčia, o jūra vis išmeta į krantą būsimus ateities reliktus–svetimkūnius,“ – sako autorė.

Arūnės Baronaitės nuotr./Arūnė Baronaitė, „Polimeras. Nr.2" 2024m.
Arūnės Baronaitės nuotr./Arūnė Baronaitė, „Polimeras. Nr.2" 2024m.

Fotografijų parodą–instaliaciją „POLIMERAS“ bus galima aplankyti kasdien 9–20 valandomis iki balandžio 18 dienos. Tai įvadas į liepos mėnesį vyksiančią platesnę A.Baronaitės fotografijų parodą, kuri bus eksponuojama Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešojoje bibliotekoje. Meninis tyrimas ir paroda vykdoma gavus Klaipėdos miesto savivaldybės stipendiją kultūros ir meno kūrėjams.

Apie autorę. Arūnė Baronaitė (g. 1987m.) – biotechnologė, fotografė iš Klaipėdos, derinanti biomokslų ir ekologijos žinias su eksperimentine fotografija. Biologinis laikas, simbiozė ir vaizduotė yra sujungiami šios kūrėjos atliekamuose tyrimuose.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis