„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Mistiškasis „Skrajojantis olandas“ tęsia Richardo Wagnerio savaitę Operos ir baleto teatre

Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre tęsiasi Richardo Wagnerio savaitė. Trečiadienį, balandžio 24 d., rodomas trečiasis šventinės savaitės spektaklis – opera „Skrajojantis olandas“. Pradžia 18.30 val.
Opera "Skrajojantis olandas"
Opera "Skrajojantis olandas" / Michailo Raškovskio nuotr.

Stilingą pastatymą kūrė pasaulinio garso režisierė iš JAV Francesca Zambello. Spektaklį diriguos Martynas Staškus. Dainuos Almas Švilpa (Vokietija), Sigutė Stonytė, Egidijus Dauskurdis, Vytautas Kurnickas, Audrius Rubežius, Laima Jonutytė. Valandą prieš spektaklį LNOBT Raudonojoje fojė apie „Architektūrą Wagnerio operose“ pasakos muzikologas Mikus Čeže (Latvija).

„Skrajojantis olandas“ yra penktoji ir viena iš dažniausiai pasaulio teatruose statomų R. Wagnerio operų. Pagal Heinricho Heine’s novelę ir Wilhelmo Hauffo pasaką „Laivas vaiduoklis“ sukurtos operos premjera įvyko 1843 m. Dresdene. Lietuvoje „Skrajojantis olandas“ pirmą kartą pastatytas 1978 m. Operos ir baleto teatre, o šis F. Zambello sukurtas pastatymas į LNOBT sceną atkeliavo 2004 m. iš Bordo teatro (Prancūzijoje) jau kaip pasaulyje pripažintas spektaklis.

Vilniškiame „Skrajojančiame olande“ nevengiama pabrėžti mistikos ir net kraupokų pasakinės istorijos momentų. Pavyzdžiui, drauge su dailininke Alison Chitty ir šviesų dailininku Ricku Fisheriu (Jungtinė Karalystė) režisierė F. Zambello vaiduoklišką Olando įgulą, o ir jį patį, vaizduoja lyg atkeliavusius iš mistinio trilerio „zombius“, o operos finale nevengia barokinio teatro efektų.

Apie ką yra „Skrajojantis olandas“? Apie pasiaukojančią romantinę meilę: Zenta vien iš portreto įsimyli nepažįstamą jūrininką, kuris vėliau pasirodo esąs nežinia iš kur atplaukusio laivo kapitonas – Olandas. Ir pasiaukodama jį išgelbsti nuo amžinųjų klajonių. Tiesa, vienoje iš šios istorijos šaltinių – H. Heine’s komiškoji novelė „Iš pono von Schnabelewopskio memuarų“ – nevengiama sarkazmo. H. Heine rašo: „Moterims niekada neverta tekėti už Skrajojančio olando, o mums, vyrams, pamoka – kai moterys nori padėtį pataisyti, mes skęstame.“

Beje, mintis apie operą „Skrajojantis olandas“ R. Wagneriui atėjo, kai laivu bėgdamas iš Rygos nuo kreditorių pateko jūroje į audrą ir keletą savaičių negalėjo išsilaipinti į krantą.

Olandą LNOBT scenoje įkūnys Vokietijoje dainuojantis lietuvių bosas-baritonas Almas Švilpa. Prieš keletą dienų jis su dideliu pasisekimu atliko Votano vaidmenį Richardo Wagnerio savaitės operoje „Valkirija“. Jau šešiolika metų A. Švilpa yra Eseno Alto teatro solistas. Jis taip pat yra dainavęs garsiajame Zalcburgo festivalyje, pagrindinėse Miuncheno, Berlyno, Dresdeno, Štutgarto, Vienos ir kitų miestų operos scenose. 2011 m. iškilmingai atidarant rekonstruotą Maskvos Didįjį teatrą, atliko Farlafo vaidmenį M. Glinkos operoje „Ruslanas ir Liudmila“.

A. Švilpa dirbo su garsiais dirigentais – Danieliu Barenboimu, Kentu Naganu, Vladimiru Jurovskiu, Aleksandru Vedernikovu ir kt. Yra sukūręs daugelį boso vaidmenų (Mefistofelis, Don Bazilijus, Figaras, Kunigaikštis Igoris, Eskamiljas, Jonas Krikštytojas ir kt.), o pastaruoju metu vis aktyviau atlieka R. Wagnerio operas. Ypač dainininko repertuare išsiskiria Votanas R. Wagnerio keturių operų cikle „Nybelungo žiedas“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“