Leidinyje skelbiamas vienas ankstyvųjų Jurgio Baltrušaičio straipsnių, parašytas jam jau gyvenant ir studijuojant Paryžiuje, „Geometrija ir pabaisos. Pagal kelis romėnų kapitelius iš Pietų Prancūzijos“ (Gazette des Beaux-Arts, 1928) su menininko Gintaro Didžiapetrio įžanga. Leidinys – lietuvių, anglų ir prancūzų kalbomis.
Menininkas Gintaras Didžiapetris ne tik kuria, bet taip pat yra vienas žurnalo „The Federal“ redaktorių bei jame publikuoja straipsnius ir interviu su kitais menininkais. Kūryboje labiau rūpindamasis minčių judėjimo ir jų kompozicijų, o ne reprezentacijos paieškomis, jis, metaforiškai kalbant, išranda nepriklausomai nuo autoriaus ir suvokėjo egzistuojančias mąstančias, savita logika pasižyminčias mikrovisatas.
Šiame projekte menininkas atkreipia dėmesį į erudito, dailėtyrininko mediavisto, meno filosofo ir idėjų istoriko Jurgio Baltrušaičio (1903–1988), kurio tyrinėjimai ir susikurti metodai pakeitė viduramžių ir renesanso meno suvokimą bei paveikė teorinę postmodernizmo mintį, specifinį mąstymą ir tyrimų lauką. J. Baltrušaitis gilinosi į antgamtiškų viduramžių meno būtybių pasaulį ir svarbiausiais laikė būtent meno formų (o ne siužeto) tyrinėjimus, savuosius vadindamas filosofija.
Kuo ši kultūros personalija ir jo idėjos yra įdomios šiuolaikiniam menininkui – pokalbyje su Gintaru Didžiapetriu knygos pristatymo metu.
Gintaro Didžiapetrio (g. 1985) kūriniai eksponuoti daugelyje reikšmingų grupinių parodų Europoje, JAV, Kanadoje. Jis dalyvavo 54-ojoje tarptautinėje Venecijos bienalėje ILLUMInations. Jo personalinės parodos vyko tokiose institucijose, kaip Šiuolaikinio meno centras (Vilnius), Salzburger Kunstverein (Austrija), galerijose Elba Benitez (Madridas), Tulips&Roses (Bruselis) ir kitur.
„Ornamentas“ – tai pasakojimas apie meno istoriją ir menininkus joje. Penki jaunosios kartos lietuvių menininkai – Julijonas Urbonas, Gintaras Didžiapetris, Arnas Anskaitis, Marija Olšauskaitė ir Mikas Žukauskas – pristato įvairaus formato meno projektus, susijusius su jų kūrybai ar mąstymui svarbiais menininkais, rašytojais, teoretikais, meno kūriniais ar pačiu kūrybiniu procesu. Meno pasaulis tampa jaunųjų menininkų apmąstomu objektu, sykiu jie dalyvauja kito – dabartinio meno istorijos etapo, jos galimo centro bei pakraščių kūrimo procese: jį pratęsia ir kuria galimybes naujiems naratyvams didžiojo pasakojimo skliaustuose.
Žiūrovai „Ornamento“ kviečiami pokalbiui apie bendrai kuriamą istoriją, naujus jos segmentų derinius ir interpretacijas.
Daugiau apie projektą „Ornamentas“ žr. www.ndg.lt