I.Veisaitės asmenybę primins LRT archyvų medžiaga bei Didžiosios salės fojė veiksianti Aleksandros Jacovskytės nuotraukų paroda.
Apie Amžinybėn iškeliavusią profesorę Ireną Veisaitę (1928–2020) sakoma, kad ji turėjo nuostabų talentą suburti žmones gražiam ir prasmingam tikslui.
„Nežinau kito žmogaus, kuris būtų mokėjęs taip, kaip profesorė Irena Veisaitė – ne tik žodžiais, bet pačia savimi – perduoti dialogo, atvirumo kitam ir tolerancijos dvasią. Manau, kad toks jos gebėjimas buvo perimtas iš jos šeimos, europietiškomis vertybėmis gyvenusių tarpukario Lietuvos žydų inteligentų, ir iš Holokausto metu Ireną gelbėjusių lietuvių šviesuolių, ypač – iš „antrosios“ jos motinos, Pasaulio tautų teisuolės Stefanijos Ladigienės.
Šis gebėjimas išryškėjo ir todėl, kad Irena pati savyje turėjo įveikti sunkias karo ir pokario patirtis – daugybės artimųjų netektis, savo pačios akistatas su šimtaveide prievarta. Tokios patirtys žmogaus sąmonę gali įkalinti traumos kalėjime. Tačiau Irena sugebėjo atrasti iš jo išvedantį kelią, vidinę properšą, per kurią išeinama į kūrybos laisvę, atvirą mąstymą, pasitikėjimą pasauliu ir kitais žmonėmis. Kryptį, kuria einant iš pažeminimo prisikeliama meilei“, – sako literatūrologas Mindaugas Kvietkauskas.
Įvairių sričių menininkai – muzikai, teatralai, literatai – vėl susiburs, tik šįkart jau be profesorės, Nacionalinėje filharmonijoje pagerbti šios iškilios kultūros asmenybės ir menine kalba priminti jos gyvenimo, vertybių, atvirumo ir tolerancijos šviesą.
Turiningoje vakaro programoje skambės su Irenos Veisaitės gyvenimu ir sutiktais žmonėmis susiję kūriniai, tokie kaip Arvo Pärto „Für Alina“, kuris yra skirtas Irenos dukrai Alinai, išvykusiai gyventi į Londoną, Franzo Schuberto muzika, kurią nepaprastai mėgo profesorė, šviesaus atminimo iškilaus kompozitoriaus Anatolijaus Šenderovo klezmerių muzikos elementais ir liaudies tekstais hebrajų kalba grįstas dainų ciklas balsui ir kameriniam orkestrui „Iš užmirštos knygos“, Onutės Narbutaitės oratorijos „Centones meae urbi“ („Skiautinys mano miestui“) dalies „Vasara“ finalas ir kiti prasmingai įvairiatautę Lietuvos ir pasaulio kultūrą bylojantys kūriniaI.Vakarą praturtins skaitomos eilės iš per Holokaustą žuvusios jaunos poetės Matildos Olkinaitės dienoraščio, kurį I.Veisaitė išsaugojo ateities kartoms, taip pat pasaulio literatūros fragmentai.
Gintaro Varno režisuojamame vakare dalyvaus Lietuvos kamerinis orkestras ir solistas Džeraldas Bidva (smuikas), Romualdo Gražinio vadovaujami ir diriguojami choras „Aidija“ ir M.K.Čiurlionio menų mokyklos choro grupė, solistai Rafailas Karpis (tenoras), Nerijus Masevičius (bosas), Dalia Dėdinskaitė (smuikas), Martynas Švėgžda von Bekkeris (smuikas), Glebas Pyšniakas (violončelė), Onutė Gražinytė (fortepijonas), Darius Mažintas (fortepijonas), dirigentas Robertas Šervenikas, aktoriai Vytautas Anužis ir Valentinas Masalskis bei renginį vesianti aktorė Aldona Vilutytė. Dera paminėti, kad šį renginį iš dalies finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.
Irenos Veisaitės atminimui skirtas vakaras „Ten, kur baigiasi žodžiai, prasideda muzika“ vyks sausio 9 d., sekmadienį, 18 val. Filharmonijos Didžiojoje salėje. Kviečiame ir primename, kad Filharmonijos renginiuose yra būtinas galimybių pasas.