Pirmajame spektaklyje (pradžia 17 val.) vaidins Ramunė Skardžiūnaitė ir Remigijus Bučius, antrajame (pradžia 20 val.) – Rasa Samuolytė ir Povilas Budrys. Spektaklio trukmė – 2 val. 10 min.
Po antrojo spektaklio teatro fojė įvyks susitikimas su dramaturgu Juha Jokela. Į šį susitikimą kviečiame visus, kuriems rūpi ne vien šio kūrinio lietuviškos versijos aptarimas, bet ir pokalbis apie Suomijos šiuolaikinės dramaturgijos situaciją šiandien.
Simboliška, kad Juhos Jokelos „Fundamentalistų“ premjera 2011 m. rugpjūčio 30 d. prasidėjo 72-antrasis Lietuvos nacionalinio dramos teatro sezonas. Pirmuosiuose spektakliuose vaidino aktoriai Rasa Samuolytė ir Povilas Budrys, kiek vėliau žiūrovai išvydo ir Ramunę Skardžiūnaitę ir Remigijų Bučių.
Juha Jokela gimė 1970 Tamperėje, 1990-1994 metais studijavo literatūrą ir teatrą Helsinkio universitete, 1994-aisiais įstojo į Helsinkio teatro akademiją. Jokelos pjesės populiarios ne tik Suomijoje, bet ir kitose Skandinavijos šalyse. Jokela rašo teatrui ir televizijai, visos jo pjesės ir scenarijai pelnė garbingus apdovanojimus Suomijoje ir už jos ribų. Jokela renkasi aštrias nūdienos temas ir sugeba į jas pažvelgti kitaip negu dauguma šiuolaikinių dramaturgų. Jo kūrybai būdingas dokumentinio tikroviškumo ir fikcijos derinys. Į skausmingas problemas jis sugeba pažvelgti su nuostaba ir humoru.
Pirmoji Jokelos pjesė „Mobilus siaubas“ (2003) apie mobilių telefonų kompanijų įtaką žmonių gyvenimams pelnė Suomijoje neregėtą kritikos pripažinimą ir tapo viena sėkmingiausių pjesių visoje šalies istorijoje. Pjesė buvo pastatyta Vokietijoje, Liuksemburge, Čekijoje.
Jokelos pjesė „Fundamentalistai“ (2006), kontraversiškai analizuojanti religijos įtaką šiuolaikinių žmonių gyvenimams, sulaukė ne mažesnio populiarumo – pjesę Jurkka teatre tais pačiais metais pastatė pats jos autorius. 2008 metais „Fundamentalistai“ pelnė geriausios Šiaurės šalių metų pjesės apdovanojimą. Vertinimo komisijos nuomone, ši pjesė „padeda suprasti, kad fundamentalizmas yra daugiau negu ribotos žmonių su turbanais idėjos ir suteikia žiūrovui galimybę perprasti fundamentalistinį mąstymą, užuot jį vien tik smerkus. Pjesės tekstas giliai paliečia fundamentalius žmonijos klausimus“. „Fundamentalistai“ iš tikrųjų skatina žmogų mąstyti, remtis nuojauta ir psichoanalize. „Fundamentalistai“ – tai istorija apie tikėjimo dilemą, apvertusią žmonių gyvenimus.
Režisieriaus Jono Vaitkaus nuomone, „Fundamentalistuose“ temos turinį, klausimų apie mirtį, gyvenimą, religiją, tikėjimą antplūdį išgyvena visi žmonės – ateistai, katalikai, pravoslavai, krišnaistai. Kiekvienas su tuo susiduria skirtingai. „Kaip jie priartėja prie šių klausimų sprendimų, kur link pasisuka jų keliai? Juk yra ir tokių, kurie pasiklysta, užstringa tarp religijų ir nebesupranta, kas aplink juos ir su jais darosi“, – svarstė režisierius.
J.Vaitkaus nuomone, pjesė įdomi tuo, kad jos pradžioje viskas jau yra įvykę. Iš pradžių atrodo, kad Markus yra apsisprendęs palikti kunigystę, bet pabaigoje išryškėja, kad jo pradinė būsena – bevaidinant, apmąstant viską, kas įvyko, grįžtant į praeitį ir į dabartį – pasikeitė. Būtent suvaidinęs spektaklį, jis dar kartą išanalizuoja visą spektrą įvairių galimybių, kurios iškyla religijos, tikėjimo dėka susidūrus su moterimi. Visa tai apmąstęs, jis įgyja visiškai naują patirtį.
„Pjesė atvira, nuoširdi, apnuoginta. Joje viskas remiasi aktoriaus-žmogaus sąmone. Čia svarbiausia – žmogaus vertybės, jo stuburas. Būtent tokie ir yra aktoriai Rasa Samuolytė, Ramunė Skardžiūnaitė, Povilas Budrys ir Remigijus Bučius“, – sakė spektaklio režisierius J.Vaitkus.