Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

„Naujajame Baltijos šokyje“ – penki lietuvių kūrėjų darbai ir premjeros

„Lietuvos šokio informacijos centras“ sveikina visus šokėjus ir šokiui neabejingus žmones tarptautinės Šokio dienos proga, kuri pasaulyje švenčiama balandžio 29-ąją. Ir su džiugesiu pristato tiek Lietuvoje, tiek svečiose šalyse gyvenančius lietuvius kūrėjus, kurių šokio spektaklius išvysite gegužės 4–13 d. vyksiančiame festivalyje „Naujasis Baltijos šokis '18“, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Agnietės Lisičkinaitės ir šokio teatro „Airos“ spektaklis „Z+“
Agnietės Lisičkinaitės ir šokio teatro „Airos“ spektaklis „Z+“ / Asmeninio archyvo nuotr.

Pasak festivalio vadovės Gintarės Masteikatės, šiemet didelis dėmesys kreipiamas į jaunąją šiuolaikinio šokio kartą – jaunuosius lietuvių choreografus ir šokėjus, dirbančius ir gyvenančius tiek Lietuvoje, tiek užsienyje.

„Gegužės 10–12 d. su Lietuvos kultūros institutu organizuojama Lietuvos šokio platforma, kurios metu Menų spaustuvėje bus pristatyti penki lietuvių kūrėjų darbai, iš jų – dvi premjeros. Labiausiai džiugina tai, kad visus šiuos spektaklius pristatys moterys choreografės: Londone reziduojanti Ieva Kuniskis, Belgijoje gyvenančios Vilma Pitrinaitė ir Liza Baliasnaja ir gimtinėje kuriančios Agnietė Lisičkinaitė bei seserys Ula ir Bartė Liagaitės, – sakė festivalio vadovė.

– Kita džiugi žinia, kad, be šių minėtų spektaklių, vyks specialūs pasirodymai, skirti užsienio profesionalams, kurie šiemet atvyksta iš Armėnijos, Olandijos, Liuksemburgo, Vokietijos, Didžiosios Britanijos, Izraelio ir Švedijos. Per juos lietuviai kūrėjai turės galimybę ne tik susipažinti su svarbiais žmonėmis, bet ir pristatyti jiems savo darbų ištraukas.“

Dvi premjeros

Gegužės 10 d. savo premjerinį darbą – spektaklį „Figūros“ – pristatys Liza Baliasnaja ir šokėjas bei muzikantas iš Londono – Sydney Barnesas. Šis spektaklis – apie geometrinius ir fizinius santykius, skatinančius vizualinę žiūrovo patirtį. Kai kurias dvimates figūras galime matyti dvejopai, nes žiūrėdami į jas skirtingi žmonės gali matyti skirtingus vaizdus. Vieną vaizdą „apkeisti“ kitu vieni gali staigiai, kiti pamažu. Tai vadinama geštalto perjungimu (angl. Gestalt switch).

Spektaklyje kūrėjai tiria, kas vyksta išgyvenant tą vaizdo „perjungimą“, kaip keičiasi vizualinė, intelektinė ir net emocinė stebėtojo patirtis. Spektaklis kviečia žiūrovą sutelkti dėmesį į asmeninę minčių choreografiją, kurią stimuliuoja atlikėjų kuriami fiziniai peizažai.

Asmeninio archyvo nuotr./Lizos Baliasnajos spektaklio „Figūros“ įvaizdinė nuotrauka
Asmeninio archyvo nuotr./Lizos Baliasnajos spektaklio „Figūros“ įvaizdinė nuotrauka

Gegužės 11 ir 12 d. laukia dar viena premjera – Briuselyje gyvenančios choreografės, šokėjos, nepriklausomos šokio trupės „We cie“ įkūrėjos ir meno vadovės Vilmos Pitrinaitės šokio spektaklis „Somaholidays“. Kartu su ja scenoje pasirodys choreografas ir šokėjas, „Auksinio scenos kryžiaus“ laureatas (2013 ir 2014 m.), Lietuvos vyriausybinės premijos laureatas (2018 m.) Mantas Stabačinskas ir Londone gyvenantis šokėjas bei choreografas Darius Algis Stankevičius.

„Skirtingų kartų šokėjai vienoje linijoje 120 dūžių per minutę ritmu tyrinėja eskapizmą. Turistinių kelionių dokumentika jungiama su naktinio klubo ritualais. Ieškoma priemonių, kaip patirti Aldouso Huxley distopiniame romane „Puikus naujasis pasaulis“ aprašytą „somaholidays“ būseną – dirbtinai fiziškai sukeltą katarsį, slenkstį į savotiškai tikresnę tikrovę be kaltės ir gėdos, be biurokratinių įsipareigojimų“, – taip spektaklį apibūdina jo kūrėjai.

Asmeninio archyvo nuotr./Vilmos Pitrinaitės spektaklio „Somaholidays“ įvaizdinė nuotrauka
Asmeninio archyvo nuotr./Vilmos Pitrinaitės spektaklio „Somaholidays“ įvaizdinė nuotrauka

Žmonių santykiai, gamtos jėgos ir Z karta

Gegužės 10 d. savo praėjusių metų darbą „Jie gyvena šalimais“ Lietuvos publikai pristatys Londone gyvenanti choreografė Ieva Kuniskis. Ji šokį jungia su teatriniais elementais, per unikalią judesio kalbą ir autentiškus personažus pasakoja kasdienio gyvenimo istorijas. Šiame spektaklyje vaizduojamos šviesiosios ir tamsiosios dviejų žmonių santykių pusės namų aplinkoje – tokioje pat, kaip visų mūsų. Buitinių ritualų fone persipina prisiminimai, konfliktai ir svajonės.

Juditos Kuniskytės nuotr./Ievos Kuniskis spektaklis „Jie gyvena šalimais“
Juditos Kuniskytės nuotr./Ievos Kuniskis spektaklis „Jie gyvena šalimais“

Gegužės 11-ąją šiuolaikinio šokio šokėja, choreografė ir pedagogė Agnietė Lisičkinaitė ir šokio teatras „Airos“ kviečia į pažintį su unikalia Z karta. „Trečiojo tūkstantmečio realybė + komunikacijos galimybių įvairovė internete + aktyvus informacijos srautas“ – taip ji apibūdinama spektaklyje „Z+“.

Asmeninio archyvo nuotr./Agnietės Lisičkinaitės ir šokio teatro „Airos“ spektaklis „Z+“
Asmeninio archyvo nuotr./Agnietės Lisičkinaitės ir šokio teatro „Airos“ spektaklis „Z+“

O štai gegužės 12 d. seserys Ula ir Bartė Liagaitės parodys šiųmetį savo darbą „Duetas, kuris buvo“. Sukurti šį spektaklį įkvėpė filmas „Tornadas“ (rež. Francis Alÿs), kuriame pagrindinis veikėjas stengiasi nufilmuoti viesulą ir galiausiai atsiduria jo centre. Spektaklis bando fiksuoti jausmą, kuris apima suvokus, kad visada yra kas nors didingesnio už mus, žmones. Du kūnai erdvėje – žmogus ir tai, ką žmogus sukūrė prisiminimui. Duetas.

Asmeninio archyvo nuotr./Ulos ir Bartės Liagaičių spektaklis „Duetas, kuris buvo“
Asmeninio archyvo nuotr./Ulos ir Bartės Liagaičių spektaklis „Duetas, kuris buvo“

Tarptautinis šiuolaikinio šokio festivalis „Naujasis Baltijos šokis '18“ gegužės 4–13 d. vyks Vilniuje. Visą informaciją apie trupes ir spektaklius rasite portale newbalticdance.lt. Festivalį organizuoja „Lietuvos šokio informacijos centras“ ir „Vilniaus festivaliai“, finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų