„Comédie Française“ – seniausias ir vienintelis valstybinis Prancūzijos teatras, kurį 1680-aisiais savo dekretu įsteigė karalius Liudvikas XIV. Tam buvo apjungtos trys Paryžiaus trupės, iš kurių viena buvo didžiojo prancūzų komediografo Jean-Baptiste’o Molière’o trupė. Nors teatrą steigiant Molière’as jau buvo keleri metai kaip miręs, „Comédie Française“ dažnai yra vadinamas La Maison de Molière, Moljero namais.
Šis teatras vienintelis Prancūzijoje turi nuolatinę trupę ir repertuarą, o kiekvienas nuolatinis trupės narys turi lygias teises sprendžiant teatro politikos ir repertuaro klausimus. Nuo pat pirmųjų aktorių XVII a. iki dabar nuolatiniai trupės nariai (vadinami sociétaire) turi savo eilės numerį (pavyzdžiui, pastaroji į šį teatrą priimta aktorė yra 516-oji tikroji trupės narė). Giliausias istorines šaknis Europoje turinčioje trupėje tam tikros komiškosios vaidybos priemonės (ypač vaidinant Molière’ą) yra perduodamos iš vienos aktorių kartos į kitą.
Prancūzijos karališkasis nacionalinis teatras Nacionalinio dramos teatro Didžiojoje salėje suvaidins du spektaklius per vieną vakarą: šiuolaikinio italų dramaturgo Spiro Scimonės „Šventę“ ir Jeano Baptiste‘o Moliere‘o „Juokingąsias pamaivas“. Abu spektakliai trunka po valandą, tarp jų numatoma pusvalandžio pertrauka.
Už pjesę „Šventė“ 1964 m. gimusį S. Scimonę kritikai priskiria prie geriausių italų komediografų. Jis aprašo vienos šeimos dieną – trisdešimtąsias vedybų metines. Ironiškas Scimonės stilius žaižaruoja išryškindamas akivaizdžias kasdieninio bendravimo banalybes. Bet tai nėra šeimos karikatūra – tai išdidintas vidutinės, tradicinės šeimos „normalumas“. Spektaklį režisavo Belgijoje gyvenantis bulgarų kilmės režisierius Galinas Stoevas.
O šiuolaikišką, dinamišką režisierių britą Daną Jemmettą, atvykusį kurti spektaklio į žymųjį teatrą, sužavėjo galimybė iš naujo atrasti komedijos džiaugsmą interpretuojant klasikinį kūrinį, Moliere‘o „Juokingąsias pamaivas“, su puikiais aktoriais griežtų teatro istorijos ir tradicijų diktuojamų taisyklių rėmuose. Pjesė apie tai, kaip du jauni plevėsos paryžiečiai iškrečia piktą pokštą čia atvykusioms geros partijos ieškoti turtingoms provincialėms: kaip markizą ir vikontą jie pristato merginoms du liokajus. Triumfuoja snobizmas ir pigios iliuzijos. Sudužusios svajonės, nusivylimas ir pažeminimas – visais laikais antroji tuštybės mugių pasaulio pusė.
Taigi, žiūrovai turi galimybę pamatyti unikalų reginį – ilgaamžės vakarietiško teatro tradicijos ir šiandienos menininkų kūrybinės energijos susidūrimo rezultatą. Nesufleruojant – bilietai į „Comédie Française“ gali būti puiki dovana sau patiems ir draugams. Jais jau prekiauja „Tiketa“.