Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Naujojo cirko savaitgalis’17: pasaulinė premjera, peržengtos scenos menų ribos ir kelionė į mišką

Visi šiuolaikinio scenos meno gerbėjai savo kalendoriuose jau gali žymėtis rugsėjo 5-10 dienas – jomis „Menų spaustuvėje“ karaliaus „Naujojo cirko savaitgalis“.
Pelat
Pelat / Angels Melange nuotr.

Šiųmetis šiuolaikinio cirko festivalis ypatingas ne tik spektaklių ir jų erdvių įvairove, bet ir išskirtine švente – vienos stipriausių šiuolaikinio cirko valstybių – Suomijos – nepriklausomybės šimtmetis bus minimas kartu su Suomijos institutu Estijoje ir šalies ambasada. Be suomių festivalyje taip pat pasirodys profesionalai iš Prancūzijos, Belgijos ir Ispanijos.

„Šių metų festivalio programoje pristatome vienus pagrindinių šiuolaikinio cirko žvaigždžių: spektakliai, kuriuos išvys žiūrovai yra jau įvertinti, kaip geriausi metų spektakliai ir pristatomi pagrindinėse Europos šokio, cirko ir teatro scenose. Be galo malonu ir tai, kad pristatysime ir vieną laukiamiausių šiuolaikinio cirko premjerų – prancūzų kūrėjų spektaklį „L’Absolu“. Žiūrovai turės išskirtinę galimybę pasinerti į tikrą fantazijų pasaulį: kiekvieną vakarą vis kitokį, aštresnį, žaismingesnį, paslaptingesnį ar sukeliantį nuoširdų juoką. Kviečiu visus pamiršti viską, kas asocijuojasi su žodžiu cirkas ir leisti sau atrasti šiuolaikinio cirko pasaulį.“ – sako festivalio vadovė Gintarė Masteikaitė ir priduria, kad labai džiaugiasi festivalio bendradarbiavimu su kitais miestais – vieną iš spektaklių išvys ir Anykščių bei Kauno žiūrovai.

Festivalio atidaryme – moteriška jėga

Prancūzų atliktas tyrimas rodo nemalonią tiesą – 70% šiuolaikinio cirko industrijos užima vyrai. Mažiau moterų priimama į cirko mokyklas, o ir tos, kurias priima, dažnai nustumiamos į antraplanes pozicijas. Apie moteris cirke mažiau kalbama, mažiau rašoma, o įspūdingų cirko istorijų virtinėje pritrūksta lyčių įvairovės. „Naujojo cirko savaitgalio“ organizatoriai prisideda prie stereotipų keitimo ir atidaryme rugsėjo 5d. Rotušės aikštėje pristato penkių pašėlusių merginų iš Suomijos „Sisus“ pasirodymą „Mosh split“. Žiūrovams nieko nekainuosiantis spektaklis nustebins stulbinama merginų stiprybe ir cirko technikų įvairove, bei dovanos gerą porciją suomiško humoro. Daugiau nei dešimtmetį kartu kuriančios suomės atliks aukšto lygio akrobatikos numerius, apipintus šmaikščiais siužetais ir nepaprasta energija.

Pasaulinė premjera unikalioje erdvėje

Įsivaizduokite seną apleistą traukinių stotį mažame Prancūzijos kaimelyje, pusiaukelėje tarp Paryžiaus ir Liono. Šioje vietoje trejus metus vyko kūrybinis procesas ir daugiabriaunio menininko Boris Gibé svajonės vertimas realybe. Geriausi Prancūzijos teatrų technikai savo vasaros atostogas skyrė įgyvendinimui projekto, kurį daugelis scenos menų profesionalų laikė per daug ambicingu ir nerealiu – pastatyti tokią scenos aikštelę, kokios dar niekas iki šiol nebuvo pastatęs. Praėjusių metų liepos 20 – tą dieną kūrybinė komanda pakvietė šimtą geriausių savo draugų ir kolegų iš viso pasaulio į šio projekto idėjos ir eskizo pristatymą. Po pristatymo tapo aišku, kad šio spektaklio žiūrovų laukia didelis nuotykis. Tą karštą vasaros vakarą ir buvo nuspręsta, kad premjera įvyks ne kur kitur, o Lietuvoje.

Pirmą kartą į Lietuvą atkeliaujančią metalinę pasirodymų areną „Silo“ smalsiausi žiūrovai galės išvysti jau nuo rugpjūčio 18 dienos, kai prasidės jos statyba. Joje rugsėjo 5 -9 dienomis net penkis kartus pasirodys prancūzas Boris Gibé, atvykstantis su „Cie Les Choses de Rien“ komanda. Spektaklio „L‘absolu“ kūrėjas ir atlikėjas jį vadina metafiziniu ir siekia atskleisti slaptus pasąmonės troškimus, kalbėti apie kovą su savimi, savo šviesiąja ir tamsiąja pusėmis. Filosofiniame spektaklyje choreografiją papildys aukšto lygio fizinis teatras ir akrobatika, o unikalius potyrius sustiprins neįprasta pasirodymo erdvė: 12 metrų aukščio „Menų spaustuvės“ kieme išdyksiančioje, skardinę primenančioje arenoje žiūrovai į atlikėją žvelgs iš viršaus.

Žongliravimo ir humoro kalba

Iš Prancūzijos atvykstantys žonglieriai „Ea Eo“ rimtai juokauja – pagrindinė pasirodymo mintis tokia neaiški, kokia tik gali būti, todėl net patys nežino ar jis turi prasmę. Iš tiesų šis šmaikštus penketas stengiasi apie viską kalbėti žongliravimo ir humoro kalbomis ir teigia, kad tai – jų pagrindinės žinomos kalbos.

Spalvingame ir profesionalaus žongliravimo ritmais užburiančiame pasirodyme „All The Fun“ menininkai stengiasi būti priešnuodžiu įkyriai kasdienybės doktrinai, nuolat kartojančiai, kad mums trūksta tik to vienintelio pirkinio, kad taptume jaunesni, tik to vienintelio daikto, kad atrodytume jaunesni ir jaustumėmės laimingesni. Rugsėjo 6 ir 7 dienomis vyksiančiu meistriškai netobulu pasirodymu jo autoriai atskleidžia laisvės nuo standartų idėjas ir kviečia nebijoti būti netobulais.

Atiduoti likimą į žiūrovų rankas

„Eksperimentas, kuris tapo spektakliu“ – taip savo kūrinį „Pelat“ vadina iš Ispanijos į Vilnių atkeliausiantis Joan Català ir teigia, kad jo tikslas yra priminti žmonėms kolektyvinio darbo vertę ir į šviesą sugrąžinti rankų darbą, amatą, o ne technologijas. Rugsėjo 7 ir 10 dienomis pristatomo spektaklio metu atlikėjas, bendraudamas su publika, pirmiausia ją grąžins į protėvių laikus, kuriuose žmonės dirbdavo žemę, į darbą dėdami didžiules fizines pastangas.

Spektaklio choreografijoje taip pat gausu Katalonijos kultūrines tradicijas atspindinčių elementų, vienas iš jų – žmonių piramidės statymas reikalaujantis begalinio pasitikėjimo ir nenutrūkstamo bendradarbiavimo. Piramidės statymui čia tarnauja didžiulis medinis rastas, virvės ir... keletas atsitiktinių žiūrovų. Sulaikiusiai kvapą auditoriai teks stebėti besąlygišką menininko atsidavimą nepažįstamųjų rankomis, lipant į vien jų laikomo rasto viršūnę.

Barselonoje gimęs spektaklio autorius Joan Català turi išskirtinį požiūrį į sceną ir jai neturi nustatęs jokių ribų – anot jo, tai erdvė žmonių, objektų, aplinkos dialogams ir gyvam santykiui su žiūrovams. Nemokamai spektaklis šiuolaikinio cirko energiją skleis ne tik Vilniuje, bet ir Kaune bei Anykščiuose.

Keturi vyrai ir aštuoni šimtai malkų vienoje scenoje

Scenos menų meistras Claudio Stelato teigia, kad visiškai nesupranta tokių tradicinių cirko elementų, kaip vienodi, balti žongliravimo kėgliai, todėl savo spektakliui išsirinko kai ką įdomesnio: milžinišką krūvą malkų. Savo spektaklyje „La Cosa“ (it. „Daiktas“) rugsėjo 8 ir 9 d. Claudio, kartu su kitais trimis atlikėjais, atviroje scenoje nuolat formuoja ir griauna medinių malkų kalną ir fiziniais numeriais žiūrovų akyse plečia žmogaus kūno galimybių ribas. Intensyvaus, ritmiško judesio ir natūralaus medienos garso pilnas pasirodymas kalba apie pamatinį žmogaus ir gamtos ryšį.

Scenos menų profesionalas Belgijos italas Claudio Stelato išsiskiria savo griežta, sunkiai pakeičiama nuomone ir išskirtiniais kūrybiniais bei pedagoginiais metodais. Tai – nepakeičiamas mokytojas, gebantis iš savo studentų ištraukti tai, ko jie, atrodo, iki tol net nenujautė turintys. Menininkas savo gyvenimo būdu ir kūryba aiškiai deklaruoja savo vertybes, kurių turi paisyti net tik jo kolegos, bet ir visi norintys pristatyti jo kūrybą. Claudio Stelato sugrįžta į Lietuvą, kad pristatytų naujausią darbą „La Cosa”. 2013 metais šio darbo pirmi eskizai gimė Menų spaustuvės tarptautinės rezidencijos „Print Art on Stage” metu, o 2016 –taisiais jis Briuselyje buvo išrinktas geriausiu metų cirko spektakliu ir gavo kritikų apdovanojimą.

Magiška miško akrobatika

Merginų iš Suomijos duetas rugsėjo 9 ir 10 d. savo kūrinį perkels į tikrų tikriausią mišką, kur kvies įkvėpti gryno oro, paklausyti miško tylos ir tradicinių suomių dainų bei pasimėgauti akrobatika medžių rėmuose. „Duo Kamppi & Roihu“ duetas tiki, kad mieste augusiems žmonėms dažnai trūksta harmonijos su gamta, tad siūlo kartu ieškoti savo šaknų, iš naujo patikėti stebuklingomis miško galiomis ir atitolti nuo betoninių miesto sienų. Intymiai jautrus ir kūniškas merginų kūrinys pristatys įvairias šiuolaikinio cirko technikas ir bebaimį, gryną žmogaus santykį su gamta. Viivi Roiha ir Sade Kamppila projektą jau pristatė netikėčiausiuose gamtos kapeliuose, o jo elementus gludino net pasaulinio garso šiuolaikinio cirko kompanijos „Cirkus Cirkör“ rezidencijoje Švedijoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos