Geriausias metų pasiūlymas! Prenumerata vos nuo 0,49 Eur/mėn.
Išbandyti

Nemiegančios kolekcijos: VU bibliotekos kultūros ir mokslo paveldas nuo šiol prieinamas dar patogiau

Ypatingą 450 metų sukaktį mininti VU biblioteka savo paslaugų vartotojams pristato atnaujintą skaitmeninių kolekcijų platformą internete. Tūkstančiais naujų dokumentų papildyta svetainė leis mėgautis pastebimai paprastesnėmis paieškos galimybėmis, patobulinta objektų peržiūra ir intuityvesniu naršymu, rašoma VU pranešime.
Vinjetė su povu ir medaliais, XVIIIa. raižinys, Prancūzija
Vinjetė su povu ir medaliais, XVIIIa. raižinys, Prancūzija / Nežinomo autoriaus pav.

Šiuo metu atnaujintoje svetainėje suteikiama prieiga prie beveik 8 tūkstančių skaitmeninių objektų. Naršyti ir ieškoti dokumentų galima iš retų spaudinių, rankraščių, grafikos ar fotografijos rinkinių – pagrindinių čia esančių kolekcijų, skirtų studijoms, moksliniams tyrimams ir kultūriniam lavinimui. Besidomintys kultūros paveldo išsaugojimo veiklomis Lietuvoje ir pasaulyje čia taip pat ras informaciją apie nacionalines ir tarptautines skaitmeninimo iniciatyvas bei projektus.

Juozo Čechavičiaus nuotr./Geležinkelio tunelis Paneriuose (apie 1873 m.)
Juozo Čechavičiaus nuotr./Geležinkelio tunelis Paneriuose (apie 1873 m.)

Skaitmeninių dokumentų kolekcijų platforma atveria pačias vertingiausias VU bibliotekoje saugomas kolekcijas. Tarp jų – senosios lietuvių raštijos dokumentai, inkunabulai, – pirmosios iki XV a. spausdintos knygos, – ypatingos vertės senųjų atlasų ir žemėlapių rinkiniai. Tarp skaitmenintų dokumentų ir vienas įdomiausių bibliotekos istorinių rinkinių – LDK teismų knygos. Jį sudaro XVI a.–XIX a. rankraštinių aktų knygos ir jų fragmentai, kurių turinys atspindi plačią politinę, juridinę, socialinę ir ekonominę Lietuvos istorijos panoramą.

Suskaitmeninta ir dalis bibliotekoje saugomų Lietuvos didikų giminių dokumentų. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) didikų luomą sudarė įvairių konfesijų ryškiausi ir įtakingiausi giminių atstovai – Goštautai, Pacai, Radvilos, Sapiegos, Chodkevičiai, Oginskiai, Tiškevičiai ir kiti. Didikų giminių archyvai apima juridinio pobūdžio dokumentus, nekilnojamojo ir kilnojamojo turto valdymo, korespondencijos ir kitus dokumentus.

Nežinomo autoriaus pav./Pracht der koningen in Tenustit an, vario raižinys, XVII a. Iš Žibunto Mikšio kolekcijos
Nežinomo autoriaus pav./Pracht der koningen in Tenustit an, vario raižinys, XVII a. Iš Žibunto Mikšio kolekcijos

Meno objektų tyrinėtojai svetainėje ras grafikos kūrinių kolekciją, siekiančią XVI a. lietuvių, rusų, lenkų ir kitų Europos šalių kūrinius. Senosios fotografijos mėgėjai turės galimybę pasižvalgyti po profesionalių fotografų ar mėgėjų kūrinius, kuriuose vaizduojama gamta, architektūros paminklai, žmonių portretai, įvairių tautų ir etninių grupių tipažai, archeologinių kasinėjimų radiniai.

Kolekcijas galite rasti čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Trijų s galia – ne tik naujam „aš“, bet ir sveikoms akims!
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas