Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Nesėkmės metafizika, arba Kaip teisingai kristi: 12-osios Kauno bienalės menininkas B.J.Aderis

Geriau už viską olandų kilmės menininkas Bas Jan Aden (g. 1942 m., Vinschotene, Nyderlanduose) mokėjo kristi. Žaismingose, tačiau itin jautriose fotografijose bei video darbuose, ekscentriškas ir charizmatiškas konceptualaus meno kūrėjas yra save įamžinęs krentantį nuo savo namo Kalifornijoje stogo, medžio šakos, į krūmus, ar net į vandens kanalą Amsterdame... 12-ojoje Kauno bienalėje „PO IŠVYKIMO | PRIEŠ IŠVYKSTANT“ Kauno paveikslų galerijoje bus pristatomi net trys Baso Jano Aderio video darbai.
Basas Janas Aderis
Basas Janas Aderis / Projekto partnerio nuotr.

Nors šiandien jo kūryba jau yra sulaukusi pripažinimo visame pasaulyje, paties menininko likimą gaubia paslaptis. 1975 m. vasarą menininkas, išsiruošęs į pavojingiausią savo gyvenime kelionę, dingo jūroje.

Daugiau nei fizikos dėsniai

„Viskas krenta“ – savo užrašuose yra rašęs menininkas. Krytis, vos kelerius metus trukusios B.J.Aderio karjeros metu, tapo esminiu jo kūrybos elementu. Menininko fotografijose ir video darbuose, kurių protagonistas visada yra jis pats, svarbiausia yra akimirka prieš krentant. Tai svyravimo ir pasirinkimo akimirka. Krytis menininkui buvo kur kas daugiau nei gravitacijos žaismas. Kartu tai buvo ir metafora, kuria menininkas siekė įamžinti trauminę vaikystės patirtį ir ją lydintį tuštumos jausmą. Būdamas vos dvejų, menininkas neteko savo tėvo, kuris buvo nacių sušaudytas už tai, kad II-ojo pasaulinio karo metais padėjo slėpti žydus.

Šis autobiografinis B.J.Aderio gyvenimo motyvas menininko darbuose transformuojasi į netekties ir mokėjimo paleisti metaforą – kritimo veiksmą. Todėl, kiekvienas menininko „krytis“ apgalvotas, ir tikslus. Savo kūryboje Bas, žavėjosi tuo, kas netobula, sugadinta ir skaudu. Jo darbai metaforiškai ir ironiški kalba apie nesibaigiančias tapatybės paieškas, nuolatinę nesėkmę, diskomforto jausmą, sielvartą ir susvetimėjimą.

Poetiškas klajoklis

Bas Jan Ader buvo aistringas keliautojas. Dar paauglystėje menininkas dažnai lydėdavo brolį jūrininką į plačiuosius vandenis, o būdamas vos dvidešimties pirmąkart pats perplaukė Atlantą. Kartu su pažįstamu jūreiviu iš Maroko, Afrikoje, nukeliavo į svajonių šalį – JAV. Net ir Kalifornijoje apsistojusio, meną studijuoti, o vėliau ir dėstyti, pradėjusio B.J.Aderio neapleido klajokliškos mintys. 1975 m. menininkas nedideliu, vos kelių metrų ilgio laiveliu, vienas per vandenyną išsiruošė atgal į gimtąją Olandiją.

Projekto partnerio nuotr./Basas Janas Aderis
Projekto partnerio nuotr./Basas Janas Aderis

Kelionė, turėjusi tapti trečiąją poetiško Bas Jan Ader projekto „Stebuklo beieškant“ („In Search of the Miraculous“) dalimi, menininkui tapo paskutine. Po devynių mėnesių laivo liekanos buvo rastos Airijoje, tačiau paties Bas Jan Ader nebuvo nė ženklo. Menininko kūnas taip ir nebuvo rastas, todėl daugelis jį pažinojusiųjų tiki, kad patyrusiu jūreiviu buvęs menininkas, sėkmingai pasiekė krantą ir toliau gyvena, prisidegęs kitu vardu.

Bas Jan Aden 12-ojoje Kauno bienalėje

12-ojoje Kauno bienalėje „PO IŠVYKIMO | PRIEŠ IŠVYKSTANT“ bus pristatomi net trys Bas Jan Ader video darbai: „Kritimas 2, Amsterdamas“ („Fall 2, Amsterdam“ (1970), „Nutrauktas kritimas (geometrinis), Vestkapelė, Olandija“ („Broken fall (geometric), Westkapelle, Holland“ (1971), ir „Kritimas naktį“ („Nightfall“ (1971)). Kauno paveikslų galerijoje eksponuojami ankstyvąją menininko kūrybą menantys video darbai šiųmetinės Kauno bienalės lankytojus kvies pasvarstyti apie kintančio identiteto sąvoką, momento laikinumą ir būties lengvumą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos