Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Netikėta šiuolaikinės ir liaudies muzikos sutartinė festivalyje „Skamba skamba kankliai“

Skirtingų meno sričių atstovai – grupės „Skamp“ narys Viktoras Diawara, skulptorius Mindaugas Tendziagolskis ir audiovizualinio meno kūrėjas Vaclovas Nevčesauskas – specialiai festivaliui „Skamba skamba kankliai‘ 2010“ ruošiasi analogų pasaulyje neturinčiam pasirodymui „Verpimo ratelių sutartinė“.
„Skamba skamba kankliai“ dalyvaus ir Viktoras Diawara.
„Skamba skamba kankliai“ dalyvaus ir Viktoras Diawara. / Organizatorių nuotr.

Unikaliam projektui susibūrę atlikėjai atrado originalias verpimo ratelių panaudojimo galimybes šiuolaikinei muzikai kurti: senoviniams verpimo rateliams pritaikytos jutiklinės technologijos rato sukimo judesį, greitį, bei kryptį leido susieti su skirtingais, kompiuterio pagalba generuojamais muzikos garsais.

Sudėtingą muzikavimo formulę perprasti sunku net pamačius, bet rezultatas stulbinantis – trys vyrai archajiškaisiais verpimo rateliais uoliai „verpia“ modernią sutartinę ritmingų vizualinių projekcijų fone.

Apie projektą patys atlikėjai kalba kaip apie muzikinio ritmo performansą, kai gerai atpažįstami liaudies instrumentai, paveiki muzika ir pažangios technologijos nustebina netikėta tarpusavio sinteze kuriant visiškai naują meno rūšį.

„Skamp“ narys Viktoras Diawara rūpinasi muzikiniu projekto išpildymu. Viktoras pasakojo, kad verpimo rateliai puikiai pritaikomi kuriant bet kokio žanro muziką, o pirmojo pasirodymo metu atlikėjai improvizuos ne tik lietuvių liaudies dainomis, bet ir elektroniniais garsais.

Projekto sumanytojas Mindaugas Tendziagolskis pasakojo, kad idėja pasirodyti „Skamba skamba kankliai“ festivalio metu sekė po prieš tai kartu su Vaclovu Nevčesausku įgyvendinto meninio projekto „Audiovizualinių peizažų keturratis“, kai keturratį valdantys du žmonės galėjo klausytis muzikos, kintančios nuo transporto priemonės judėjimo greičio, padėties plokštumoje ir kitų judėjimo charakteristikų. „Verpimo ratelių sutartinė“ toliau plėtoja jutiklinę meno koncepciją.
Atlikėjai pasakojo, kad jutiklinės technologijos pasaulyje naudojamos labai plačiai – nuo buitinių sistemų iki meninių pasirodymų, tačiau šio lietuviškojo projekto unikalumas – muzikinė technologijų sąsaja su lietuvių liaudies verpimo rateliais.

Anot Viktoro Diawaros, grojant tokio pobūdžio „instrumentais“, kaip ir atliekant sutartines, svarbiausia yra pajusti bendrą ritmą ir susiderinti tarpusavyje, tik tada galima įtaigiai improvizuoti. „O smagiausia, kad į šią sutartinę gali įsijungti neribotas skaičius atlikėjų bei instrumentų“, – sako atlikėjas.

Pirmuoju pasirodymu festivalio „Skamba skamba kankliai metu“ projekto kolektyvas tik pradeda savo kūrybinę kelionę. Ateityje atlikėjai planuoja improvizuoti skirtingais muzikiniais stiliais bei muzikos instrumentais, vizualinėmis grafikomis ir gal net „gyvais“ vokaliniais intarpais. Anot kūrėjų, dalyvauti tokio pobūdžio projekte yra ne tik įdomu, bet ir smagu, todėl „verpti muziką“ Viktoras Diawara, Mindaugas Tendziagolskis ir Vaclovas Nevčesauskas ruošiasi ir toliau.

Kaip verpimo rateliai „audžia muziką“ kviečiame pamatyti ir pasiklausyti gegužės 27 d. 21 val. Šv. Ignoto bažnyčioje (Šv. Ignoto g. 6).

Visa festivalio „Skamba skamba kankliai‘ 2010“ programa

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos