„Norvegiško metalo reiškinys visame pasaulyje garsėja nepriekaištinga muzikos kokybe, charakteringais autoritetais, smalsumą keliančia mistika, bet tuo pačiu ir provokuojančia, nuožmia išraiška. Būtent dėl nuožmaus, sunkaus skambesio, dėl šokiruojančio įvaizdžio, normų nepaisančio sceninio šou, skandalingos istorijos, metalo muziką nuolat lydi stereotipai. Ne išimtis ir pas mus. 2010 m. efektingas ir tuo pačiu ganėtinai provokuojantis „Mayhem“ pasirodymas „Velnio akmenyje“ taip pat susilaukė aštrios visuomenės kritikos“, – neslepia festivalio organizatoriai.
Pasak Norvegijos ambasados atstovų, nepaisant to, norvegiškas metalas yra pripažįstamas vertingu kultūros reiškiniu, ypač ten, kur jis yra kilęs. Norvegijoje ši muzika sudaro bene didžiausią šalies kultūros eksporto dalį. „Satyricon“, „Immortal“, „Mayhem“, „Dimmu Borgir“ ir panašios grupės turi minias fanų, kuriems rengia koncertus visuose pasaulio kontinentuose. Pačioje Norvegijoje netrūksta šios muzikos šaknų ieškančių turistų, įkvėpti norvegiškosios kultūros žmonės imasi mokytis šios kalbos, o Norvegijos Užsienio reikalų ministerija į jauniesiems diplomatams skirtą programą yra įtraukusi ir privalomų metalo muzikos paskaitų. Nieko nuostabaus, kad ir fotografijos meno mylėtojai savo objektyvą nukreipia į išraiškingą ir gyvą metalo muzikos sceną.
Lietuvoje domėjimąsi norvegiška metalo muzika palaikanti ambasada į festivalį „Velnio akmuo“ jau padėjo atvežti tokias grupes kaip „Enslaved“, „Susperia“, „Mayhem“, „Kampfar“. Šiais metais norvegai „Velnio akmenyje“ pristato „Shining“ ir, bendradarbiaujant su festivaliu, rengia norvegiškai metalo muzikai skirtą parodą. Šis projektas kviečia iš arčiau įsižiūrėti į black metal reiškinį, patyrinėti žanro istoriją ir bent akies krašteliu pažvelgti, kas slypi po tamsaus black metal atlikėjo įvaizdžiu. „Dienos šviesoje nuvijus į šalį stereotipus, šie veikėjai pasirodo besą ne tik be galo talentingi muzikantai, bet ir atsidavę tėvai, alpinistai, žvejai, mokslininkai, mokytojai, paprasti šeimos ir karjeros žmonės“, – komentuoja ambasados atstovai.
Festivalio programoje svarbią dalį užimanti paroda bus atidaryta liepos 18 d., penktadienį, 13 val., Anykščių centre esančioje Anykščių viešojoje bibliotekoje. Parodoje apsilankys Norvegijos ambasados, Anykščių savivaldybės atstovai, fotografijos meno gerbėjai, taip pat laukiama festivalio publika, miesto gyventojai ir svečiai. Ekspoziciją bus galima apžiūrėti iki rugpjūčio 11 d.
Osle gyvenantis Per Ole Hagen yra profesionalus, patyręs koncertų fotografas. Buvusiam muzikantui, žurnalistui, dėstytojui, muzikos kritikui ir radijo programų režisieriui yra tekę dirbti su įvairiausių žanrų muzika. Pastaruosius metus Per Ole Hagen yra paniręs į black metal sceną, kurią fiksuoja keliaudamas, lankydamasis įvairiuose koncertuose bei festivaliuose visoje Norvegijoje.
Kasmetinis alternatyvos festivalis „Velnio akmuo“ įvyks liepos 17-20 Anykščiuose, Dainuvos slėnyje