Olimpinė diena – jau šį šeštadienį: be plastiko butelių ir su būriu olimpiečių

Birželio 3-iąją olimpinę bangą kels Panevėžys – Aukštaitijos sostinėje šiemet vyks Olimpinės dienos renginiai, priviliosiantys tūkstančius sporto entuziastų, rašoma Lietuvos tautinio olimpinio komiteto pranešime spaudai.
Milda Valčiukaitė
Milda Valčiukaitė / Lietuvos tautinio olimpinio komiteto nuotr.

Atnaujinta Senvagė pirmąjį birželio šeštadienį virs sporto ir pramogų kompleksu, kuris pasiūlys daugiau nei šimtą įvairiausių veiklų. Tad šventės organizatoriams, siekiantiems, kad viskas tądien eitųsi sklandžiai, tenka įveikti nemažai iššūkių.

Organizatoriai bendrauja su visų sporto šakų federacijomis – į Olimpinę dieną buvo kviesti ne tik olimpinių sporto šakų atstovai.

„Tai renginys, skatinantis fizinį aktyvumą, judėjimą. Norime, kad žmogus atrastų mėgstamą fizinę veiklą. Tad kvietėme ne tik federacijas, bet ir vietinius klubus. Kadangi įdirbis jau yra, nemažai organizacijų pačios į mus kreipėsi, norėdamos pristatyti savo veiklas“, – pasakoja vienas pagrindinių Olimpinės dienos organizatorių Ignas Gibas, Lietuvos olimpinio fondo renginių ir projektų vadovas.

Pasak jo, olimpinių sporto šakų atstovai į šią dieną įsitraukia visi – jeigu ne federacijos, tai atitinkamų klubų, mokyklų ar kitų organizacijų atstovai. Todėl iš ko rinktis Panevėžyje tikrai bus. Ir tiks įvairiausiems skoniams – ir tradicinių sporto užsiėmimų gerbėjams, ir tiems, kurie kaskart ieško kažko naujo. Naujovių mėgėjai galės išmėginti tautinio prieskonio turinčias veiklas, tokias kaip išstūmimas iš rato, lazdos traukynės, lietuviškos ristynės, muštukas, ritinys.

„Žiemos atstovai rengia įdomų stendą, kuriame bus galima pabandyti šuolį su slidėmis, šiaurės dvikovę“, – intriguoja I.Gibas.

Be sporto veiklų, Olimpinėje dienoje visuomet būna ir kitokių užsiėmimų, kuriuos rengia Olimpinė akademija, Lietuvos olimpinės kolekcininkų asociacijos nariai. Šiemet su savo veiklomis prisidės Raudonasis Kryžius, kuris susirinkusiesiems suteiks gyvybiškai svarbių pamokų, kaip elgtis patyrus vienokių ar kitokių traumų, kokią pagalbą suteikti užspringus ir pan.

Dalyvauja ir olimpiečiai

Šventė tradiciškai prasidės Olimpinės dienos deglo nešimo ir ugnies įžiebimo ceremonija. Šiemet garbė nešti simbolinę šventės ugnį patikėta olimpiečiams treko dviratininkėms Simonai Krupeckaitei, Miglei Marozaitei, Olivijai Baleišytei, plaukikui Dariui Grigalioniui, boksininkui Vitalijui Karpačiauskui, taip pat treko dviratininkui Vasilijui Lendeliui, krepšininkui Gabrieliui Maldūnui ir futbolininkui Linui Klimavičiui.

Šventės metu vyks ir pokalbiai su olimpiečiais. Renginių vedėjas Paulius Ambrazevičius kalbins plaukikus Daną Rapšį ir Andrių Šidlauską, dviratininkas M.Marozaitę ir O.Baleišytę, baidarininką Mindaugą Maldonį, biatlonininką Vytautą Strolią, irkluotoją Saulių Ritterį.

Įprastai sportininkai aktyviai įsitraukia į renginio veiklas ir patys mielai išbando kitas sporto šakas. Pavyzdžiui, praėjusiais metais Kaune vykusioje šventėje irkluotoja Milda Valčiukaitė išbandė strėliasvydį, disko metikas Andrius Gudžius - piklbolą, penkiakovininkė Gintarė Venčkauskaitė metė ietį, o irkluotojas Mindaugas Griškonis fechtavosi.

Veidą pakeitusi Senvagė

Olimpinės dienos renginiai vyks atnaujintoje Senvagėje. „Labai džiugu, kad Panevėžys atsinaujinęs. Kai čia 2018-aisiais rengėme olimpinę dieną, Senvagė atrodė vienaip, šįkart vaizdas bus visai kitas, kitos ir galimybės“, – džiaugiasi I.Gibas.

Kažkokių specifinių sunkumų dėl to nekilo, tačiau iššūkių, patikina I.Gibas, visada yra.

„Vien tai, kad vienu metu planuojame daugiau nei šimtą skirtingų veiklų, kurios dar turi savų niuansų, jau yra iššūkis. Didelis darbas surasti visoms tinkamą plotą. Tuo pat metu vyksta bene devynerios sporto varžybos, tai irgi iššūkis, kad prie starto vartų ar finiše nesusitiktų bėgikai su ėjikais ir panašiai“, – pasakoja vienas iš Olimpinės dienos organizatorių.

Ploto dalijimas įvairioms sporto veikloms prasideda dar gerokai prieš Olimpinę dieną. Pirmiausia „pyragas“ suraikomas žemėlapyje. „Žemėlapyje reikia surasti bene 120 vietų, jos turi būti skirtingo dydžio, skirtingo pagrindo – vieniems reikia asfalto, kitiems kitokio pagrindo. Tai užtrunka gana ilgai“, – detales atskleidžia I.Gibas.

„Suraikius“ žemėlapį darbas nesibaigia – tenka vykti į vietą ir apžiūrėti numatytus plotus, įvertinti situaciją gyvai, mat gali būti neatitikimų, pavyzdžiui, pievoje išaugęs medelis, dėl kurio bus sunku surengti planuotas varžybas. Pavyzdžiui, 2018 m. prie Bendruomenių rūmų Panevėžyje plytėjo pieva, o šiemet joje jau žaliuoja medžiai.

„Kai kurioms sporto šakoms medžiai netrukdo, dar praturtina jų programą, bet visa tai reikia įvertinti“, – pavyzdį pateikia pašnekovas.

Per penkerius metus pasikeitė ir pati Senvagė: kur buvo žolė, ten dabar daugiau plytelių, tai irgi tam tikra specifika, kurią reikia įvertinti. „Šiukšlių konteineriai, biotualetai, apsauginės tvoros, uždarytos gatvės, elektra – viską reikia apgalvoti ir tuo pasirūpinti“, – sako vienas šventės organizatorių.

Šis darbas skrupulingas, o dalinti yra ką – šiemet renginiai užims 11 ha plotą. Jame bus pastatyta apie 60 palapinių. O dalyvių saugumui užtikrinti nusidrieks apie 1700 m apsauginės tvoros.

Talkins savanoriai

Kad Olimpinės dienos renginiai vyktų sklandžiai, užtikrinti padės savanoriai. Jų, pasak I.Gibo, planuojama turėti apie 120.

„Stengiamės, kad daugiausia tai būtų vietiniai savanoriai, bet turime tokių, kurie jau metų pradžioje kreipėsi į mus ir pageidavo dirbti. Kad ir kur būtų rengiama Olimpinė diena, jie nori atvykti ir savanoriauti. Vyriausiam savanoriui bus 57-eri. Jauniausiems talkininkams nustatyta amžiaus riba – į pagalbą ateis ne jaunesni kaip 14 metų savanoriai.

Olimpinę dieną, jeigu bus skaičiuojami visi, kieno rankos prisideda prie jos kokiu nors būdu – nuo varžybų organizatorių iki palapinių statytojų, – rengia apie 150–200 žmonių būrys. Paprastai varžybų vietai įrengti prireikia trijų dienų.

Be balionų ir plastikinių buteliukų

Renginių masiškumas nuo seno skaičiuojamas ne tik pagal galvas, bet ir pagal tai, kiek geriamojo vandens buteliukų išdalyta jų metu. Olimpinėje dienoje Panevėžyje vandens buteliukų, patikina I.Gibas, bus išdalyta lygiai nulis. Dalyviai kviečiami atsinešti savo tarą, į kurią galės prisipilti vandens mieste įrengtose stacionariose stotelėse.

„Olimpinėje dienoje maksimaliai tvariai žiūrime į aplinką ir jau Kaune beveik nedalijome vandens buteliukų. Jų davėme tik bėgikams, nes dėl techninių kliūčių negalėjome kitaip. O Panevėžyje planuojame iš viso neturėti plastikinių buteliukų“, – apie įpročius, kuriuos keičia susirūpinimas gamta, prasitaria I.Gibas.

Beje, dėl tos pačios priežasties Olimpinėje dienoje atsisakyta balionų – tvarumas svarbiau nei padangę trumpam papuošiantys įvairiaspalviai oro kamuoliai, po to virstantys spalvota šiukšlių krūva.

Tačiau dalyvių šventės rengėjai neišleis tuščiomis namo. Jiems organizatoriai turi paruošę apie 2 tūkst. medalių, antra tiek – Olimpinės dienos marškinėlių.

„Dalyviai renka taškus ir paskui gauna prizus pagal tai, kiek taškų surinko. Tai labai juos motyvuoja. Prizų jiems turime įvairių – nuo medalių, olimpinių marškinėlių iki rėmėjų įsteigtų prizų“, – užtikrina LOF renginių ir projektų vadovas I.Gibas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis