Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Penktadienį – unikali galimybė savo akimis pamatyti pirmąją lietuvišką knygą

Vilniaus universiteto (VU) biblioteka ketvirtą kartą iš seifo saugykloje į viešumą iškėlė pirmąją lietuvišką knygą – Martyno Mažvydo „Katekizmą“ bei dar aštuonis į UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ Lietuvos nacionalinį registrą įtrauktus objektus. Minint VU įkūrimą balandžio 1 dieną, penktadienį, lankytojai gali pasinaudoti unikalia galimybe savo akimis pamatyti šiuos istorinius leidinius.
Martyno Mažvydo „Katekizmas“
Martyno Mažvydo „Katekizmas“ / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

„Prieš ketverius metus sugalvojome visuomenei kasmet parodyti M.Mažvydo „Katekizmą“ – kasmet iki jo nutįsta eilės. Pirmąją lietuvišką knygą jau pamatė 1,5 tūkstančio žmonių. Daugelis jų ir džiaugėsi, ir tam tikra prasme buvo nusivylę. Jie stebėjosi, kad ji tokia mažytė, nespalvota, neiliustruota. Tai reiškia, kad mūsų sąmonėje pirmoji lietuviška knyga yra didelė ir prabangi, nes ji mums labai svarbi“, – mintimis dalijosi VU bibliotekos direktorė Irena Krivienė.

Pirmosios lietuviškos knygos egzempliorius buvo rastas Odesos M.Gorkio mokslinėje bibliotekoje ir, po ilgų derybų iškeitus į kitus du svarbius leidinius, 1957 metais „Katekizmas“ pateko į VU bibliotekos saugyklas. Antrasis išlikęs šio leidinio egzempliorius saugomas Torunės (Lenkija) universiteto bibliotekoje.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Vilniaus universiteto bibliotekos generalinė direktorė Irena Krivienė
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Vilniaus universiteto bibliotekos generalinė direktorė Irena Krivienė

1547 metais išleistas M.Mažvydo „Katekizmas“ įprastai saugomas specialiame seife saugyklose, kuriose palaikoma tam tikra temperatūra ir drėgmė bei įrengta moderni automatinė gaisro gesinimo dujinė sistema, kainavusi 3 mln. litų.

Šiemet sukanka 50 metų nuo pirmojo gaisro, nusiaubusio VU biblioteką 1962 metais, o 1968 balandžio 1 d. čia kilo antrasis gaisras ir padarė dar daugiau žalos. Prisimenant šiuos skaudžius knygoms ir skaitytojams įvykius, lankytojai VU bibliotekos P.Smuglevičiaus salėje taip pat galės apžiūrėti gaisrus išgyvenusias knygas.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Vilniaus universiteto bibliotekoje saugomas vertingų knygų lobynas.
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Vilniaus universiteto bibliotekoje saugomas vertingų knygų lobynas.

VU bibliotekos restauratoriai tikino, kad dūmais aprūkusius leidinius atgaivinti nėra paprasta, tačiau yra ir kur kas sudėtingesnių atvejų. Profesionalai pademonstravo, kaip naujam gyvenimui prikelia į smulkius gabalėlius sutrupėjusius knygų lapus.

„Mes galime atkurti bet kokį išblukusį knygos tekstą, išbalinti suodžiais padengtus lapus. Degėsiai tikrai nėra blogiausias dalykas. Štai dabar atkuriame 400 metų senumo pelėsių, vandens ir laiko suniokotą Trakų pilies knygą. Knygos egzempliorių dar galima rasti pasaulyje, o šis rankraštis yra vienintelis ir unikalus“, – aiškino restauratorės.

Vilniaus universiteto bibliotekoje visi, norintys apžiūrėti raštu užfiksuotą Lietuvos kultūros paveldą, laukiami penktadienį nuo 9 iki 17 val.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Restauratoriai Vilniaus universiteto bibliotekoje prikelia laiko nuniokotas knygas
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Restauratoriai Vilniaus universiteto bibliotekoje prikelia laiko nuniokotas knygas
 

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos