Ketvirtadienio rytą buvo atidaryta 16-oji Vilniaus knygų mugė. Konferencijų salė, kurioje paskelbta apie mugės pradžią, ryte buvo sausakimša – paskutinės sėdimos vietos buvo užimtos likus mažiau nei dešimt minučių iki šventės pradžios, kurį laiką be kėdės lūkuriuoti turėjo ir garbaus amžiaus Algimantas Čekuolis.
„Knygų mugė – tarsi didžiulis detektyvinis labirintas, kuriame skaitytojas ieško atsakymų, užkoduotų talentingų rašytojų, poetų, dailininkų knygose. Juk istorija įdomesnė, kai ji yra detektyvas“, – atidarymo ceremoniją pradėjo „detektyvas“ Andrius Bialobžeskis.
Knygų mugę atidarė Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė.
„Knyga yra šviesa, tai ir žinios, ir gyvenimo patirtis, ir pareiga, ir pavyzdys. Knyga yra šviesa tam, kas nori siekti tos šviesos, kas nori siekti knygos ir ją turėti kaip savo kelrodį.
Šiemet minime Lietuvos nepriklausomybės 25-etį. Ši laisvės pergalė nebūtų įmanoma be spausdinto žodžio, be laisvo žodžio, be atviros ir nevaržomos minties ir tų, kurie rašo, verčia, redaguoja, leidžia, ir, svarbiausia, be tų, kurie skaito, – kalbėjo D.Grybauskaitė.
Sveikinu ir skaitytojus, ir rašytojus, ir leidėjus, susitikusius netikėtoje išminties šventėje. Ji neleidžia abejoti, kad knygos Lietuvoje yra skaitomos ir, svarbiausia, vertinamos. Tarptautinė Vilniaus knygų mugė tapo ypatingu mūsų Lietuvos ir viso regiono kultūriniu reiškiniu. Tai yra nuostabi tradicija, kuri apaugo didžiuliais renginiais“, – sakė ji.
Pasak D.Grybauskaitės, Knygų mugės populiarumas įrodo, kad esame „kalbos ir rašto tauta“.
„Šiemet minime Lietuvos nepriklausomybės 25-etį. Ši laisvės pergalė nebūtų įmanoma be spausdinto žodžio, be laisvo žodžio, be atviros ir nevaržomos minties ir tų, kurie rašo, verčia, redaguoja, leidžia, ir, svarbiausia, be tų, kurie skaito“, – sakė prezidentė.
Svarbiausia kultūros šventė sostinėje ir visoje Lietuvoje
Lietuvos kultūros ministras Šarūnas Birutis sakė, kad Knygų mugė yra vienas iš svarbiausių kultūros renginių šalyje.
„Tai – intelektualinės laisvės ir kūrybinės vienybės pavyzdys. Po Dainų šventės tai yra pats didžiausias kultūrinis reiškinys Lietuvoje. Galime pasidžiaugti, kad mugės rengėjai vadovaujasi principais sukurti galimybę keistis pačia geriausia ir originaliausia patirtimi, ieško vis naujų aktualių temų.
Tokia tema šiemet tapo detektyvo žanras, kuris ne tik žadina smalsumą, bet ir moko nepaprasto budrumo, įkvepia viltį, kad net ir pačios painiausios, o kartais – ir niūrios, pavojingos, istorijos turi laimingą pabaigą“, – sakė jis.
Vilniaus miesto meras Artūras Zuokas į Knygų mugės atidarymą neatvyko, tačiau jo žodžius susirinkusiesiems perdavė Vilniaus miesto savivaldybės patarėjas kultūros klausimais kompozitorius Gintaras Sodeika.
„Noriu pasidžiaugti, kad kasmet į Knygų mugę susirenka vis daugiau žmonių, tai reiškia, kad esame stiprios kultūros šalis“, – citavo jis A.Zuoką.
Lietuvos Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Valentinas Sventickas džiaugėsi Vilniaus knygų muge, kurią pavadino „svarbiausia sostinės kultūros akcija“.
Mūsų knygos – tai mūsų kalba. Mūsų kalba – tai mūsų galimybė tęsti lietuvišką gyvenimą. Lenkiuosi visiems, kurių ranka tiesiasi į knygą, visiems, kurie palinkę prie knygos, – sakė V.Sventickas.
„Jūs girdėjote reklaminį mugės radijo siužetą, kuriame Erkiulis Puaro sako: tai buvo nedidelė balta katytė. Belgas klastūnas laukia, kas pamatys klaidą. Jonas Biliūnas rašė ne „tai“, o „tat“: tat buvo nedidelė balta katytė.
Tiesiog noriu palinkėti sėkmės Vilniaus knygų mugei – svarbiausiai ir prasmingiausiai mūsų sostinės kultūrinei akcijai, ir noriu priminti, kad ją sumanė ir paleido į gyvenimą knygų leidėjai. Mūsų knygos – tai mūsų kalba. Mūsų kalba – tai mūsų galimybė tęsti lietuvišką gyvenimą. Lenkiuosi visiems, kurių ranka tiesiasi į knygą, visiems, kurie palinkę prie knygos“, – sakė jis.
Ką veikti knygų mugėje?
Joanne Rowling, Isabel Allende, George'o Martino, Paulo Coelho ar Orhano Pamuko gerbėjams teks nusivilti – nors visaip kviečiami ir viliojami, į Vilniaus knygų mugę šiemet jie neatvyks. Tačiau literatūros pasaulio žvaigždžių bus, mugės organizatoriai tikisi lankytojus sudominti ir naujomis lietuviškomis knygomis, diskusijomis, filmais ar muzika.
Faktai ir skaičiai
Erdvė: bendras mugės plotas su renginių zonomis – 13 600 kv. m, ekspozicinis plotas – 9 500 kv. m. Mugė vyks „Litexpo“ 2-oje, 3-ioje, 4-oje, 5-oje ekspozicijų salėse.
Bilietai: iki mugės ir mugės metu parduodami „Bilietai.lt“ kasose bei internetu. Mugės metu bilietų bus galima įsigyti ir „Litexpo“ kasose. Išankstinių bilietų kainos: vienkartinis bilietas – 3,5 Eur, vienkartinis bilietas moksleiviams, studentams ir senjorams – 3, keturių dienų bilietas – 10 Eur, keturių dienų bilietas moksleiviams, studentams ir senjorams – 8 Eur.
Bilietų kainos mugės metu: vienkartinis bilietas – 4,5 Eur, vienkartinis bilietas moksleiviams, studentams ir senjorams – 3 Eur, keturių dienų bilietas – 10 Eur, keturių dienų bilietas moksleiviams, studentams ir senjorams – 8 Eur. Ikimokyklinio amžiaus vaikams įėjimas į mugę nemokamas.
Mugės autobusas: knygų bičiulių šiemet vėl laukia du specialūs mugės autobusai, kurie lankytojus į mugę veš nemokamai nuo Katedros aikštės iki „Litexpo“ ir atgal.
Mugės dalyviai: 300 iš 9 šalių (Lietuvos, Latvijos, Baltarusijos, Ukrainos, Lenkijos, Vokietijos, Švedijos, Rusijos, Omano).
Mugės renginiai: 402, tarp jų: 24 koncertai naujoje „Muzikos salėje“, 67 kūrybinės studijos „Tu gali sukurti knygą“ renginiai, 5 „Diskusijų klubo“ diskusijos, 17 kino filmų „Knygos kino salėje“. Svečiuojasi 28 užsienio autoriai iš 15 šalių.
Mugės antspaudas. Vilniaus knygų mugė kasmet kviečia ženklinti knygas išskirtiniu mugės antspaudu. Šiemet jame atsispindės detektyvo simboliai: mąslus dūmas, paslapčių labirintas, skvarbus žvilgsnis, piršto atspaudas. Detektyvinę mugės temą antspaude įamžins kūrėja grafikė Jūratė Kemeklytė-Bagdonienė. Pažymėti savo knygas specialiu mugės antspaudu lankytojus kvies informacijos centrai bei Ekslibris.lt stendas
Apdovanojimai. Kaip ir kasmet, knygų mugės metu bus įteikti tradiciniai apdovanojimai. Knygos meno konkurso laureatai bus pagerbti ketvirtadienį 12 val., „Metų knygos rinkimų“ apdovanojimai vyks sekmadienį 14 val.
Didžiausia mugės naujiena – atskira, muzikai ir jos leidybai skirta erdvė 2-oje „Litexpo” salėje. Čia pirmą kartą susitiks šalies muzikos agentūros, kūrėjai ir klausytojai. Per keturias dienas „Muzikos salėje” bus 40 pasirodymų scenoje, keliasdešimt susitikimų su šalies muzikos atlikėjais ir autoriais, nauji ir legendiniai muzikos įrašai. Bus įrengta scena koncertams, veiks poilsio zona. Penktadienio ir šeštadienio vakarais „Muzikos salė” veiks ilgiau ir lankytojų lauks iki 22 val.
Tradicijos. Mugėje tradiciškai veiks „Diskusijų klubas“, „Bukinistų pasažas“, „Vaikų salė“, kūrybinė studija „Tu gali sukurti knygą”, meno parodos, „Knygos kino salė“, „Literatų svetainė“, „Bibliotekų erdvė“.