Prezidentas įteiks Nacionalines kultūros ir meno bei J.Basanavičiaus premijas

Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį Prezidentūroje Vilniuje įteiks pernai skirtas Nacionalines kultūros ir meno bei Jono Basanavičiaus premijas.
2022 metų Nacionalinės premijos laureatai
2022 metų Nacionalinės premijos laureatai / 15min, Žanetos Stankevičienės ir Tomo Tereko / MIC nuotr.

Aukščiausiu kultūros srities apdovanojimu įvertintas pernai Ukrainoje nužudytas kino režisierius Mantas Kvedaravičius.

Premijos taip pat skirtos rašytojui Kaziui Sajai, poetui Rimvydui Stankevičiui, operos solistui Edgarui Montvidui, kompozitorei Žibuoklei Martinaitytei-Rosaschi, kino režisierei Giedrei Žickytei.

Lietuvos nacionalinėmis kultūros ir meno premijomis įvertinami reikšmingiausi kultūros ir meno kūriniai, Lietuvos ir Pasaulio lietuvių bendruomenės kūrėjų sukurti per pastaruosius septynerius metus, taip pat kūriniai, sukurti per visą gyvenimą.

Nacionalinė J.Basanavičiaus premija bus įteikta muziejininkui, etnoastronomui Jonui Vaiškūnui.

Šios premijos laureato parinkimas sukėlė abejonių Kultūros ministerijai, ji savo ruožtu buvo kreipusis į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją (VTEK) dėl galimo interesų supainiojimo. Tačiau VTEK atsakė nematanti pagrindo pradėti tyrimą.

Kultūros ministras Simonas Kairys lapkritį BNS teigė, jog dėl šios premijos laureato parinkimo esama „kvapo, kad procesas toks truputėlį yra „savų – saviems“. Anot jo, Etninės kultūros globos tarybos pirmininkė Dalia Urbanavičienė per pirmąjį balsavimą, kai buvo atrenkami keli kandidatai premijai gauti, nusišalino nuo balsavimo dėl sąsajų su J.Vaiškūnu, o jau renkant laureatą to nepadarė.

S.Kairio teigimu, D.Urbanavičienė ir J.Vaiškūnas priklauso tai pačiai Etninės kultūros globos tarybai, drauge yra dirbę portale „Alkas“, D.Urbanavičienė vadovauja Lietuvių etninės kultūros draugijai, o J.Vaiškūnas buvo jos pavaduotojas.

D.Urbanavičienė tuomet atmetė įtarimus dėl galimo interesų konflikto.

Jau premijos teikimo išvakarėse kultūros ministras BNS teigė, kad ateityje bus mėginama pakeisti J.Basanavičiaus premijos skyrimo mechanizmą, „kad nebūtų įspūdžio, jog užsidaryta siaurame formate ir vyksta virimas savose sultyse“.

„Norint labiau atsižvelgti į valstybės interesus, į J.Basanavičiaus premijos prestižą, norėtųsi truputį pakeisti komisijos nuostatus, o jeigu jų (Etninės kultūros globos taryba – BNS) nederins, tada būtų kalba apie įstatymo keitimą“, – sakė S.Kairys.

Premija J.Vaiškūnui skirta „už išskirtinį indėlį tyrinėjant ir puoselėjant etnoastronomijos žiniją, už įvairiapusį ir patrauklų etninės kultūros aiškinimą, viešinimą, tradicinių kalendorinių švenčių rengimą“, pranešė Kultūros ministerija.

Nacionalinės J.Basanavičiaus premijos laureatas premijos paskirtis – įvertinti asmenų arba bendrą veiklą vykdžiusių asmenų grupių išskirtinius nuopelnus etninės kultūros srityje, reikšmingą kūrybinę, mokslinę veiklą ir kitus darbus, susijusius su lietuvių etninės kultūros tradicijų plėtojimu, tautinės savimonės puoselėjimu ir etnokultūriniu ugdymu.

Kasmet skiriamos tiek nacionalinės kultūros, tiek J.Basanavičiaus premijos yra po 800 bazinių socialinių išmokų dydžio – šiemet tai daugiau nei 36 tūkst. eurų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų