Niujorke įsteigtas instituto filialas po Antrojo pasaulinio karo tapo pagrindine YIVO būstine ir perėmė jo kaip žydų paveldo saugotojo ir tyrimų centro funkcijas. Vilniuje išliko nemažai instituto veiklos pėdsakų: jo dokumentacijos, susirašinėjimo, bibliotekos ir archyvų fragmentų, išbarstytų per kelias atminties institucijas.
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka saugo itin reikšmingos apimties ir turinio Vilniaus YIVO gyvavimo laikotarpio dokumentų archyvą ir vykdo jo tyrimą, atskleidžiantį vilnietiškas YIVO ištakas ir nepaprastai vaisingą ikikarinį veiklos laikotarpį Vilniuje.
YIVO 100-mečio jubiliejus, kurį dar 2023 m. minima data savo rezoliucijoje paskelbė Lietuvos Respublikos Seimas, Nacionalinei bibliotekai yra itin reikšmingas. Apie tai 2024 m. gruodžio 9 d. Nacionalinės bibliotekos generalinė direktorė Aušrinė Žilinskienė kalbėjo Lietuvos Respublikos ambasadoje Vašingtone, kartu su YIVO institutu Niujorke surengtame YIVO šimtmečiui skirtame renginyje.
YIVO šimtmečio proga Nacionalinė biblioteka, bendradarbiaudama su gausiu būriu Lietuvos ir užsienio partnerių, vykdo turiningą programą. Joje – YIVO istorijos knygų išleidimas, tarptautinis akademinis forumas, dokumentinio paveldo paroda. Nacionalinės bibliotekos programą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.
Svarbu paminėti, kad Nacionalinės bibliotekos Judaikos kolekcijos eksponatai papildys kitų atminties institucijų rengiamas YIVO jubiliejinei sukakčiai skirtas parodas, o Nacionalinės bibliotekos mokslininkai dalyvaus akademiniuose ir edukaciniuose renginiuose Lietuvoje ir už jos ribų.
Nacionalinės bibliotekos iniciatyva Lietuvos paštas leidžia ženklą, voką ir spaudą YIVO šimtmečiui paminėti.