11 val. Vilniaus miesto savivaldybėje organizuojama diskusija „Medinė troba ir stiklinis dangoraižis! “, vėliau vyks ekskursija-šnipinėjimas muziejuje po atviru dangumi: gyvų eksponatų lankymas ir landžiojimas po rajono užkaborius. Pabaiga – 276 kieme, kur lauks „Šnipka“ – Algimanto Aleksandravičiaus fotografijų paroda, interaktyviosios pasakos-ekskursijos „www.276.lt“ pristatymas ir kaimiškos vaišės.
Kaip teigia projekto iniciatorė ir VšĮ „Eik art“ vadovė, režisierė Dali Rust, mintis vizualiai pristatyti šį rajoną atėjo įsigijus čia būstą: „Įsigijome čia butą ir iš Registrų centro gautame dokumente apie nekilnojamąjį turtą mažomis raidėmis parašyta, kad „patalpa yra pastate, kuris yra nekilnojamųjų kultūros vertybių teritorijoje ar jos apsaugos zonoje“. Per daug nekreipdami į tai dėmesio, pradėjome rengti dokumentus įsivesti vandentiekį ir kanalizaciją. Kai mūsų kieme buvo paprašyta atlikti archeologinius tyrimus, supratome, kad šis rajonas – tikra paveldo zona. Tai istorinio sostinės priemiesčio Šnipiškių dalis, užimanti beveik 8 hektarus ploto ir įtraukta į Kultūros vertybių registrą kaip urbanistinė, architektūrinė ir etnokultūrinė vertybė.“
Anot režisierės, filmuota medžiaga unikali tuo, kad kūrėjai stebėjo vietos žmonių gyvenimą, patys jame dalyvaudami: „Filmavimai prasidėjo mūsų kieme vedant vandentiekį ir kanalizaciją, paskui ėjome ir į kitus kiemus. Pro mūsų langą matosi aukščiausias Baltijos šalyse dangoraižis „Europa“. Nuo mūsų medinio namo iki jo yra 276 žingsniai. Todėl tiek daug dėmesio skiriame šiam skaičiui ir pristatome projektą būtent 276-ąją metų dieną, t. y. spalio 3-iąją.“
Taigi šį sekmadienį vilniečių ir miesto svečių laukia kelios įdomios veiklos: diskusija apie medinių trobų ir stiklinių dangoraižių draugystę bei ekskursija po kontrastingiausią sostinės rajoną.
„Į diskusiją pakvietėme žmones, išmanančius šio rajono istoriją, medinę architektūrą. Norime išgirsti, ką jie galvoja apie medinės architektūros strategiją ir šio rajono ateitį. Pateiksime daugiau informacijos apie šią saugomą Vilniaus savivaldybės vietovę – etnografinį kraštotyros muziejų po atviru dangumi, susiformavusį XIX amžiaus antroje pusėje – XX amžiaus pirmoje pusėje. Čia išlikusios istorinio Vilniaus priemiesčio planinės ir erdvinės struktūros, medinė architektūra, akmenimis grįstos gatvės, statiniai (Kultūros paveldo departamente užregistruoti 332 gyvenamieji ir ūkiniai pastatai)“, – sako D.Rust.
Organizatorė teigia, kad diskusija bus tiesiogiai transliuojama internetu: „Dėl COVID-19 pandemijos nusprendėme diskusiją filmuoti ir transliuoti internetu, kad visi norintieji galėtų ją pamatyti.“
Diskusijoje dalyvaus: Vilniaus miesto mero patarėjas Kristinas Taukačikas, medinės architektūros tyrinėtoja, menotyros mokslų daktarė Dalė Puodžiukienė, studijos „Archas“ architektas Mantas Navalinskas, „Laimikis.lt“ kuratorė, miesto antropologė Jekaterina Lavrinec ir kūrybinės komandos „276“ nariai. Diskusiją moderuos Vilniaus Skanseno gyventojas ir pasaulio pilietis Liudas Dapkus.
Ekskursijos idėja – parodyti, kaip gyvena žmonės Vilniaus Skansene
Interaktyviojo kino projekto režisierė D.Rust pasakoja, kad ekskursija po medines Šnipiškes, arba Šanchajų, vedama komandos „276“ narių kūrėjų Pidžino ir D.Rust, yra išskirtinė – tik 276-ąją metų dieną: „Gal atsiras tokia tradicija, kad kasmet 276-ąją metų dieną vesime ekskursijas, akcentuodami tas vietas, kur įvyko pokyčiai. O jie čia dabar reikšmingi ir negrįžtami.
Pažįstame rajoną iš vidaus, nes čia gyvename ir galime parodyti, papasakoti tai, ko nežino ir nemato užklystantys. Ir nesame įsišakniję, kad negalėtume objektyviai žvelgti į daugumą čia vykstančių reiškinių. Šis rajonas legendomis apipintas ir dažnai jų kūrėjai yra ne vietiniai gyventojai. Taigi atvykite ir išgirskite vietinių gyventojų pasakojimus apie šį stiklinių dangoraižių paunksmėje besiglaudžiantį ir atsinaujinantį rajoną. Prisižiūrėsite pasakiškų vaizdų ir, gretindami šimtamečius medinukus su šiuolaikiniais stikliniais, patys nusipiešite savo ateities vizijas.“