„Pagal pirminę reikšmę viršūnė yra kalno viršūnė. Šis žodis buvo labai paplitęs ir populiarus vokiečių kraštovaizdžio poezijoje. Įkopti į viršūnę visada buvo kažkas, ko verta siekti. Šiuo požiūriu šis posakis puikiai tinka kultūrinių kraštovaizdžių temai, todėl galime savęs paklausti, kiek viršūnės yra svarbios mūsų kultūriniam kraštovaizdžiui, kiek viršūnės ir kalnų masyvai taip pat gali formuoti šiuos kultūrinius kraštovaizdžius – tiek tikrąja, tiek perkeltine prasme.
Jei nuo kultūrinio kraštovaizdžio pereisime prie literatūrinio kraštovaizdžio, šiais metais neišvengiamai susidursime su Thomo Manno romano „Užburtas kalnas“ šimtmečio jubiliejumi, o tai gali paskatinti mus susimąstyti, kiek vaizdo įtraukimas į kultūrinius kraštovaizdžius taip pat gali reikšti jų hierarchizavimą? Ar rimtoji literatūra žvelgia iš viršaus? Ar galime, norėdami išlikti „Užburto kalno“ tonacijoje, kalbėti „iš viršaus mums“ ir žvelgti į „žemumas“ iš viršaus?“ – įžvalgomis apie festivalio temą dalinasi prof. dr.Rutha Leiserowitz.
Liepos 13 d., šeštadienį, Nidos evangelikų liuteronų bažnyčioje festivalį atidarys Pradžios koncertas. Šiemetinėje muzikos programoje nuskambės specialiai festivaliui užsakytas ir kompozitoriaus Dominyko Digimo (g. 1993) sukurtas kūrinys „Aukštumos“, kurį atliks dirigento Karolio Variakojo vadovaujamas orkestras. Koncertą ves muzikologė Vytautė Markeliūnienė.
Festivalio pasirinktą kultūros kraštovaizdžių ir viršūnių temą įvairiais aspektais nagrinės žodžio programos renginiai. Sekmadienį Thomo Manno memorialiniame muziejuje „Emocijos viršūnėje“ temą pristatys viešnia iš Vokietijos – Max Weber fondo prezidentė Ute Frevert pokalbyje su Ruth Leiserowitz.
Tuo tarpu pirmadienį istorikas Aurimas Švedas kalbėsis su vertėju Antanu Gailiumi apie paties Thomo Manno viršukalnę. Ketvirtadienį filosofė Nerija Putinaitė bandys rasti atsakymus į esminius klausimus – pokalbį pagal temą „Ar šiandien mums vis dar prasmingi Immanuelio Kanto atsakymai į klausimą „Kas yra Apšvieta?“, moderuos Nikodem Szczygłowski.
Vakarais, per Kino naktų programą, kurią žiūrovams pristatys Dmitrij Gluščevskij bus rodomi tokie fimai kaip režiseriaus A.Frank „Šventasis kalnas“ (1926), kuriame vaidino aktorė Leni Riefenstahl, tarpukario metais apsilankiusi Nidoje ir gyvenusi žymiajame Blodės viešbutyje, Wimo Wenderso „Anselmas – laiko gaudesys“ (2023) arba Wernerio Herzog „Fickaralas“ (1982).
Liepos 16-ąją (antradienį) rašytojo Thomo Manno atvykimo į Nidą datą, festivalio minimą kaip jo bičiulių dieną, vyks susitikimas su Trento universiteto profesoriumi Luca Crescenzi (Italija), kuris pokalbyje su Ruth Leiserowitz kalbės apie „Svajonių sluoksnius Užburtame kalne“.
Festivalio metu vyks ir Th.Manno kūrybos skaitymai bei susitikimas su festivalio šiemet tradiciškai rengiamo esė konkurso laimėtojais, reginį ves Laurynas Katkus.
Penktadienį vakare nuskambės lietuvių ir lenkų kompozitorių – Osvaldo Balakausko ir Krzysztofo Pendereckio kūriniai, o per festivalį uždarantį Pabaigos koncertą šeštadienį styginių orkestras gros George Enescu kūrinius.
Susipažinti su festivalio programa ir įsigyti bilietus į renginį galima interneto svetainėje www.mann.lt.